Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Groźne wypadki w rolnictwie. Młody mężczyzna stracił rękę, innego przygniótł ciągnik

W przeciągu ostatnich dni doszło do kilu groźnych wypadków przy pracach rolniczych. Trzy osoby zostały ciężko ranne.

Choć mamy późną jesień to rolnicy wciąż mają dużo pracy w gospodarstwach. Usiłując zdążyć ze wszystkim przed nadchodzącą zimą, niestety zdarza się, że w tym pośpiechu zapominają o własnym bezpieczeństwie. A to właśnie pośpiech i brak rozwagi są przyczynami groźnych wypadków, które powodują ciężkie obrażenia a niejednokrotnie śmierć. W przeciągu ostatnich dni, praktycznie codziennie dochodzi do tego typu zdarzeń.

W sobotę w miejscowości Podhajce w gm. Łaszczów w powiecie tomaszowskim jeden z rolników dokonywał zbioru buraków za pomocą specjalnego kombajnu dołączonego do ciągnika. W pewnym momencie postanowił oczyścić maszynę z pozostałości roślinnych. Jednak najprawdopodobniej jej nie wyłączył, gdyż podczas wykonywania tej czynności poślizgnął się i upadając jego ręka została wciągnięta przez ruchome części kombajnu. Na miejscu interweniowali strażacy, którzy by wydostać mężczyznę musieli użyć sprzętu hydraulicznego. Poszkodowany 53-latek ze zmiażdżoną ręką został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowany do szpitala.

Z kolei w poniedziałek tuż po południu, w miejscowości Majdan Grabina w gminie Zakrzówek w powiecie kraśnickim rękę stracił 19 latek. Jak poinformowała nas czytelniczka, po zakończonych pracach polowych, mężczyzna wraz z ojcem oczyszczali sprzęt rolniczy. W trakcie mycia rozrzutnika obornika, jego ruchome elementy wciągnęły rękę młodzieńca. Pomimo, że maszyna została szybko unieruchomiona, 19-latek stracił rękę. Został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Lublinie.

Z kolei dzisiaj po południu w miejscowości Ratoszyn w gminie Chodel w powiecie opolskim jeden z rolników jadąc po stromej skarpie uległ groźnemu wypadkowi. Ze względu na duże nachylenie terenu ciągnik się przewrócił przygniatając jego kierowcę. W tym przypadku mężczyzna także został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Lublinie. Lekarze jego stan określają jako ciężki.

(fot. Policja – zdjęcie ilustracyjne)
2014-10-28 21:48:34

8 komentarzy

 1. Pracuj mądrze, nie szybko…

 2. Niestety ludzie często zapominają o bezpieczeństwie,szególnie w rolnictwie,gdzie każdy chce zrobić wszystko szybko…a licho nie śpi…

 3. Płaca najniższe składki a pomoc udzielana najdrozsza…a ty szary robolu oddawaj 1/3 zarobkow..

  • Tylko gdyby nie rolnicy to co Ty szary robolu byś do gaara włożył?Sam byś sobie na balkonie ziemniaczki zasadził?A te pyszne kotleciki z piersi z kurczaka,które tak chętnie wcinasz to n drzewach rosną?Ja od kiedy mieszkam na wsi to diceniam pracę ludzkich rąk,dzięki jktórym mam to czego sama nie zasadzę z braku czasu,miejsca i zwykłego lenistwa.

   • ajemik, gdyby nie te składki i dopłaty bezpośrednie, żywność byłaby droższa o jakieś 40-60%. Ciekawe czy wystarczyłoby Ci pozostałe 2/3 na żarcie

 4. No to nie należy się odszkodowanie za wypadek z ręką nie zostały respektowane przepisy bhp no chyba ze kurs wydaje kasę za głupotę rolnika?

 5. Marysia - nie zawsze dziewica

  Żadne odszkodowanie nie zrekompensuje utraty ręki proszę PeeReLa, wyobraź sobie czego nie mógłbyś zrobić nie mając prawej ręki, np z własnym fiutem musiałbyś się witać lewą – a to niewygodne. Wypróbuj.

 6. pochodzę ze wsi, mieszkałem na wsi i do dzisiaj często bywam. Rolnicy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy, nie stosują osłon, naprawiają maszyny za pomocą sznurka i drutu a co jest dla mnie zupełnie nie zrozumiałe, to to, że narażają własne dzieci, wożąc je na traktorach, przyczepach oraz niejednokrotnie pozwalają ( albo nakazują) prowadzenie i obsługę maszyn rolniczych. Może wyda się to niewiarygodne, ale osobiście widziałem 7-latka za kierownicą ciągnika rolniczego.