– Gdybym nie zatrąbił, mogłoby się zakończyć tragedią (wideo)

Jest to kolejne nagranie ku przestrodze, tak dla kierowców, jak i dla pieszych. Być może, gdyby nie użyty klakson przez naszego Czytelnika, na pasach doszłoby do tragedii.

– Pogoda jest niezbyt korzystna, każdemu może się zdarzyć podczas deszczu coś później dostrzec. Wiadomo, że pani kierująca peugeotem jest bezsprzecznie winna, ale osoba przechodząc przez trzypasmową ulicę i nie obserwując, czy zbliżający się samochód zatrzyma się, to moim zdaniem wykazuje się brakiem wyobraźni i instynktu samozachowawczego – napisał do nas Czytelnik, który przesłał nagranie.

Na filmie widzimy groźną sytuację drogową na al. Unii Lubelskiej, w rejonie stacji paliw. Kierująca peugeotem jadąc lewym pasem, nie zwróciła uwagi na osobę przechodząca przez przejście dla pieszych. Osoba na pasach, będąc w kapturze, nie obserwowała również, co dzieje się na drodze. Prawdopodobnie, gdyby nasz Czytelnik nie zatrąbił, mogło dojść do potrącenia.

– Wiadomo, ze pieszy ma pierwszeństwo, ale sądzę, że gdybym nie zatrąbił, to mogłoby to się skończyć tragedią – dodaje Czytelnik.

Ku przestrodze!

(fot. wideo Tomasz – dziękujemy!)

Zobacz również

51 komentarzy

 1. zamknij oczy i idź dalej

 2. zamknij oczy i jedź dalej

 3. Zakaz wyprzedzania przed przejsciem dla pieszych

  Przejscie oznakowane widac z daleka trzeba tylko sie rozgladac a nie patrzec przed siebie i widziec czubek swego nosala

 4. Pieszy wali na przejście „na betona”, a co tam się będzie autami przejmował, przecież rozglądanie się na boki to nie jest jego obowiązek. Oj ktoś mu kiedyś zrobi z doopy jesień średniowiecza…

  • Obejrzałem film 20 razy i nie zauważyłem, żeby było tutaj widać, że ktoś kogoś wyprzedza. Tak więc tobie życzę udanej wizyty u okulisty, bo ewidentnie potrzebujesz.

 5. Pieszy był na środku przejscia jak tego nie ogarniasz to oddaj prawko bo krzywde komus zrobisz a wtedy prokurator ci rozjaśni umysł i przepisy

  • Pieszy myli pierwszeństwo z nieśmiertelnością. Owszem , był na środku przejścia, ale warunki drogowe są jakie są. Jak sam się nie rozejrzy, to jego bliscy będą zmuszeni rozejrzeć się za trumną.

   • Kaja…

    […] Pieszy […] Owszem , był na środku przejścia, ale warunki drogowe są jakie są […]

    I – oczywiście – w związku z powyższym wszyscy kierowcy wpadający jak dziki w kartoflisko na PDP (omijając inne auto STOJĄCE PRZED PDP), pomimo iż pieszy JUŻ jest prawie na środku przejścia – czują się rozgrzeszeni ?

    Idea posiadania magicznej rękawicy Thanosa, aby strzelić palcami i w magiczny sposób pozbawić niektórych kierowców PJ jest wielce kusząca. Tylko nie wiem, jaka połowa – „większa” czy też „mniejsza”zostałaby uprawnień pozbawiona…

    • Mario nie rozumiesz…
     Wszyscy zgadzają się ze winny jest kierowca, ale zaznaczają że „dobra wola” pieszego i patrzenie, czy nic nie jedzie moglaby ( myśle ze w jakichś 99%) uniknąć potrąceń na przejściach.
     Jeśli jesteś innego zdania to nikt Ci nie każe rozglądać się i później ze szpitala lub kostnicy narzekać jacy to kierowcy nieuważni

     • @Lolek…

      Jako pieszy zasadę ograniczonego zaufania stosuję zawsze, odkąd jako 6-latek nie zostałem staranowany przez „żuczka” z lubelskiego FS (stare czasy), którego kierowca omal nie wjechał na przejście, przez które przechodziłem. Ale… nie wjechał. Wyhamował. A ja dzięki temu mogę wku***ć Was na forum 😉

      Patrzę na takie zdarzenia z punktu widzenia kierowcy. I dobija mnie, kiedy inni posiadacze PJ w podobnych sytuacjach mają pretensje do pieszych.

      Ich (pieszych) uwaga rośnie, widzę to na PDP – relatywnie rzadziej „włażą” pod maskę. Częściej patrzą czy kierowca zwalnia, czy leci na złamanie karku wpatrzony w czerwone światełka poprzedzającego go samochodu.

      Dla niezorientowanych proszę… zróbcie sobie przejazd w popołudniowe godziny szczytu Lubartowską w dół od Królewskiej… Zobaczcie, jaki odsetek kierowców widzi pobocze a którzy z rozdziawioną paszczą zahipnotyzowani czerwienią świateł suną do przodu niczym zombi. Dwa pasy, plus trzeci w górę.. który przyjezdnym piekielnie komplikuje życie 😉

      Dzielenie odpowiedzialności za wypadek na PDP w podobnej sytuacji, jak omawiany powyżej przypadek (który się WYPADKIEM na szczęście nie okazał) na pieszego i kierowcę… jest nieporozumieniem.

      Bo pieszy jest „sam sobie winien” w zaistniałej sytuacji… czy tak? Kierowcy… nauczcie się jeździć i stosować do przepisów. Gwarantuję, że do potrąceń na PDP nie będzie dochodzić…

  • Do tych ciot wielkich kierowców

   To prawda. Wypowiadają sie typowi FRAJERZY CIOTY. Wielcy kierowcy ha ha. Przeciez nikt z tych cymbalow NIGDY nie jest pieszym!

  • Nikt tutaj nie kwestionuje winy kierowcy, z tym zastrzeżeniem że jest to tylko i wyłącznie wina KODEKSOWA – a wina pragmatyczna leży po obu stronach, jedno wali na oślep i drugie tak samo, jedno można powiedzieć zagapione jak cielę, a drugie albo tylko zagapione albo durne i zadufane w sobie, przeświadczone o swoich „prawach” – owszem do pierwszeństwa przejścia, ale nie do nietykalności i nieśmiertelności. Gratuluję temu panu który to nagrał i okrasił bardzo rozsądnym komentarzem – bezstronny i uczciwy komentarz, z takimi można zmieniać świat na lepsze a nie z matołami co zaglądają tu tylko żeby kogoś zwyzywać i poniżyć.

   • […] jedno wali na oślep i drugie tak samo […]

    W żartobliwym tonie: jedno: w majestacie prawa i przy niedoborze rozsądku – drugie z brakiem poszanowania prawa i wszelkich zasad zdrowego rozsądku.

    Nie stawiajcie na równi zachowania pieszego i kierowcy; to naprawdę źle świadczy o Waszych instruktorach jazdy, egzaminatorach i całym systemie szkolenia…

 6. I co ci przyjdzie z tego pierwszeństwa jak będziesz pod ziemią. Św. Piotr Cię za to pochwali?

  • Aaron Fleischman

   Nie zapomnij dodać podobnego komentarza pod newsem o wypadku śmiertelnym spowodowanym przez bandytę, który wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu.

  • A coś o kierowcy… masz do powiedzenia?

 7. Co prawo , przepisy są warte gdy kości połamane a niedaj Boże człowiek zabity , ludzie rozglądajmy się przed wejściem na pasy , nie ufajmy aż tak kierowcom .

  • Jeśli prawo będzie karać taki wjazd na przejście nie mandatem 500zł max + 10pkt karnych ale – z automatu: odebraniem prawka, sprawą sądową i w konsekwencji wyższym mandatem – może uchroni to niektórych pieszych od nieszczęścia.

   Może…

   W ciągu dnia statystycznie spędzam godzinę za kółkiem, jeżdżąc po mieście w godzinach szczytu. Takie akcje widuję czasem kilka razy w miesiącu. Solidarności, Witosa, Unii Lubelskiej, Czuby i część Czechowa oraz Kaliny to miejsca, gdzie można zobaczyć kierowców z zaburzonym (ograniczonym) polem widzenia i wadą widzenia stereoskopowego.

   „Kierowców” ignorujących głos rozsądku, który normalnemu posiadaczowi PJ nie pozwala ominąć innego auta, spowalniającego ruch przed PDP lub stojącego tuż przed – szczególnie na drodze z dwoma pasami ruchu…

 8. Na filmie widać codzienne zachowanie lubelskich kierowców. Co ciekawe nawet nie wiedzą, że nie wolno wyprzedzać na pasach i bezpośrednio przed nim…

 9. Ta w Polsce to piesi zawsze święte krowy jakim prawem wchodzą na pasy i po co są te przejścia jak najlepszych kierowcow na świecie Polakow zmuszają do hamowania jakim prawem
  Nie dziwota ze tyle wypadkow jak kultury brak i dalej nam do wschodu niz zachodu

  • Obejrzałem film 20 razy i nie zauważyłem, żeby było tutaj widać, że ktoś kogoś wyprzedza. Tak więc tobie życzę udanej wizyty u okulisty, bo ewidentnie potrzebujesz.

 10. Aaron Fleischman

  „Wiadomo, że pani kierująca peugeotem jest bezsprzecznie winna, ale osoba przechodząc przez trzypasmową ulicę i nie obserwując, czy zbliżający się samochód zatrzyma się, to moim zdaniem wykazuje się brakiem wyobraźni i instynktu samozachowawczego”

  To tak jakby napisać: „Wiadomo, że kierowca, który wjechał na skrzyżowanie na czerwonym i spowodował wypadek, w którym zginęły dwie osoby jest bezsprzecznie winny, ale osoba wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym świetle nie obserwując, czy na pewno wszystkie samochody się zatrzymają i nikt nie wymusi na nim pierwszeństwa, to moim zdaniem wykazuje się brakiem wyobraźni i instynktu samozachowawczego”.

  Dlatego Autorze nagrania pamiętaj: trochę pokory, bo Ty też – również jako kierowca – możesz się któregoś dnia przekonać, że cmentarze są pełne tych, co mieli pierwszeństwo.

  • Ale jak ten od zielonego zobaczy że drugi wali na czerwonym to stara się uniknąć zdarzenia czy jedzie dalej- bo ma pierwszeństwo!? ps. chyba że robi na stłuczkę!

 11. Ewidentna wina kierowcy, ale to że pieszy ma pierwszeństwo i jest już na srodku pasów nie uratuje mu życia ani zdrowia. Zasada ograniczonego zaufania też jest w przepisach ruchu drogowego. I może to nie jest najlepszy przykład ale często po piesi bezmyślnie wchodzą na przejscia.

  • @Mj Ale jak pieszy z tego nagrania zobaczył, że auto jedzie to uniknęła wejścia pod nie czy szła dalej bo miała pierwszeństwo?
   Ps. Może nie chciał robić na stłuczkę.
   A gdyby nie zobaczyła….
   A gdyby ten na zielonym nie zobaczył to jest też winnym braku rozwagi identycznie jak to piszecie przy każdym podobnym zdarzeniu z pieszym?

  • @Kbffujv
   […] często po piesi bezmyślnie wchodzą na przejscia […]

   A co… jeśli pieszy JEST JUŻ na przejściu (materiał powyżej) i ma bezwzględne pierwszeństwo?

   My nie zwalniamy pieszych z myślenia, nie próbujemy umniejszać obowiązku stosowania przez nich zasady ograniczonego zaufania.

   My, kierowcy, wymagamy od innych kierowców aby stosowali się do przepisów. Tylko tyle – i aż tyle.

 12. To na pewno wina kierowcy, wypadki były są i będą. Ale i pieszy ma swoje obowiązki takie jak zachować szczególną ostrożność (bo akurat kierowca jej nie zachował) zasada ograniczonego zaufania – piesi powinni z niej częściej korzystać bo pasy jak widać nie gwarantują im bezpieczeństwa

  • Aaron Fleischman

   Wskaż mi paragraf, który mówi, że pieszy BĘDĄC JUŻ NA PRZEJŚCIU po wykonaniu każdego kroku powinien się zatrzymywać i rozglądać w obie strony.

   Zamiast rozliczać pieszych z jakichś wydumanych obowiązków, zacznij rozliczać kierowców z REALNYCH obowiązków, czyli:
   a) zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do PDP,
   b) ustąpienia pieszemu znajdującemu na przejściu pierwszeństwa,
   c) dostosowania prędkości do panujących warunków jazdy.

   • ARON, nie sfajdaj się czasem. Tu chodzi o to, że pieszy nie patrzy, czy go cos nie j***nie. A powinien. Bo waży z reguły 50 – 80 kg, a to coś 1000 – 10000 kg. I to coś jest z reguły rozpędzone.

    • @Fans…

     Tobie będzie ciężko… Masz chyba zatwardzenie. I to nie chodzi o niedrożność jelita grubego a umysłu.

     Prawko do zwrotu. Skoro i tak jeździsz nie mając pojęcia o przepisach przynajmniej nie udawaj, że jesteś kierowcą. Oddaj papier – będziesz drajwerem. To takie modne ostatnio…

     Takim ja Ty papier jest przecież nie potrzebny. Wy lepiej wiecie, jak się jeździ. Kodeks drogowy jest dla mięczaków.

 13. Panie Aronek,mordercą jest ustawodawca i te wszelkie pseudo politycy.To że durnie jeżdżą wiemy,to że durnie włażą szczegolnie po zrobieniu „dróg rowerowych i ich przywileju”też już wiemy.Chcecie kultury na drogach,ja chce.Może zamiast religii faktycznie wprowadzić w szkołach ze 2 godziny „przepisy o ruchu drogowym”.Wpoić od małolata co i jak ,bo taki i pewnie pieszy i kiedyś kierowca a nie pieprzyć pod każdym artykułem ,”ło morderca „ło święta krowa”.Ło zacznijcie myśleć.Po mojemu każdy pieszy i rowerzysta powinni sie zatrzymać przed PDP czy PDR ale po to by umożliwić zatrzymanie auta (to nie stanie w miejscu Aronek i są sytuacje że nie wyhamuje),każdy kierowca ma obowiązek zatrzymania auta i przepuszczenia oczekującego na PDP czy PDR.”OCZEKUJĄCEGO”przypominam.OBIE STRONY powinny być tak samo solidnie karane za łamanie przepisów.Jezdnie dwu czy trzy pasmowe tylko ze sygnalizacją świetlną uruchamianą przez pieszych lub rowerzystów.Proste,ale lepiej pohejtować zamiast coś zmienić i pier..ić od rzeczy.

  • @fluffy

   Gadajmy na temat.

   [..] OBIE STRONY powinny być tak samo solidnie karane za łamanie przepisów […]

   Twoja opinia na temat KONKRETNIE TEGO przypadku? Patrz: materiał wideo powyżej…

   Jestem ciekaw…

 14. Ale epopeje :). Jak dla mnie to powinien byc obowiazek noszenia odlaskow w miescie.

  • Czemu nie, np.większość pracujących w uk popierd..la do domciu w kamizelce,boli,raczej nie,ciężkie no nie,przebrać się nie chciało i tyle,nawet sprawy sobie nie zdają,że ich w taką aurę z auta widać.Ale oczywiście pl i to takie nieestetyczne.Ciekawe czy jakby mały z Torunia wlazł w temat odlaskowych beretów „przecież to milionowy biznes”tylko koliduje z pogrzebowym.

   • Aaron Fleischman

    Myślisz, że jak piesi zaczną nosić kamizelki w dzień w obszarze zabudowanym, to kierowcy przestaną wyprzedzać i omijać na PDP? o.O LOL

    • Jakoś nie wypowiedziałeś się na pierwszy mój komentarz,może czegoś nie zrozumiałeś,bo”Aronek”to skierowane typowo do Ciebie.

     • @fluffy

      Dobra uwaga o lekcjach nt. PoRD w szkołach. Podpisuję się obyma rękyma 🙂

      Jedyna uwaga: nie zamiast religii/etyki 😉 ale extra godziny.

      I dodatkowe testy kompetencji/psychologiczne które przechodziłby egzaminowany na prawko. Nie po to, aby uniemożliwić mu zdobycie PJ, ale aby miał świadomość swoich mankamentów a w skrajnych przypadkach – aby prawo mogło eliminować z dróg osoby, które PJ powinny nie posiadać… Tak, tak… są tacy 😉

 15. Pieszy – masz na przejściu zawsze pierwszeństwo. Idź nie patrząc na nic – zakład pogrzebowy na ciebie czeka…

  • Więc każdy idiota za kierownicą może czuć się rozgrzeszony jeśli upoluje gapę-pieszego na maskę swojego samochodu… Litościii…

 16. No i przecież kierowcy są z tych obowiązków rozliczani i to nie rzadko. Dyskusja jest raczej o tym że pieszy nie może do końca ufać kierowcom na drodze, tak pieszy jak i inni kierowcy nie mogą ufać do końca. Wina tego kierowcy jest bez sprzeczna ale gdyby pieszy obserwował co się dzieje z lewej strony to napewno było by to dla niego bezpieczniejsze. Ten film jest tego przykładem bo skoro inny kierowca zauważył co się dzieje i zdążył zatrąbić to pieszy też powinnien korzystając z przejścia zauważyć niebezpieczeństwo.

 17. Aaron Fleischman
  Nikt tu nikogo nie rozlicza z obowiązków, warto po prostu myśleć. Ale przyjmijmy Twoj tok myślenia, pieszy czy też piesza, powinna przyspieszyć i wejść prosto pod samochód, bo w końcu nie ma obowiązku sie rozglądać. Ale mamy i przykład dla kierowców, nie zatrzumuj sie przed ciężarówką ktora wjeżdża na czerwonym, bo przecież masz zielone.

  • Aaron Fleischman

   „powinna przyspieszyć i wejść prosto pod samochód”

   Pieszy przechodząc przed PDP nie powinien przyśpieszać kroku, ani nie może być do tego zmuszony przez nadjeżdżające pojazdy.

   Bezmiar Waszych bredni sięga zenitu.

  • Aaron Fleischman

   „Nikt tu nikogo nie rozlicza z obowiązków”

   Jak to nikt nikogo nie rozlicza z obowiązków? Właśnie ciągle ktoś rozlicza z obowiązków pieszych. Ciągle tylko: pieszy powinien to, pieszy powinien tamto. A najlepiej to powinien z domu nie wychodzić albo zrobić podkop pod jezdnią.

   • Czyli…

    Tiry na tory.

    Piesi do tuneli.

    I dalej… Wyborcy do urn. Wódka na kartki. Gumka do majtek.

    Ilekroć pojawia się artykuł w podobnym tonie to mam takie spostrzeżenie: gdyby głupota mogła śpiewać mielibyśmy wśród komentujących możliwość rekonstrukcji Ś.P. Chóru Aleksandrowa. Kilku tenorów, ale głównie barytony i basy – tych w komentarzach pod dostatkiem. Grubo, po prostu grubo…

 18. Takich kierowców co omijają pojazdy przed przejściem są w Lublinie tabuny.Jednego dnia takich sytuacji zauważam kilka. Lubelscy kierowcy słabo znają przepisy i są chamscy w stosunku do innych kierujących.

 19. Rzeczywiście trąbił, tylko szkoda że w momencie kiedy kobieta zauważyła pieszego i zaczęła hamować…

 20. LOGIKA Aarona i podobnych odnośnie pierwszeństwa.:
  „Nawet jeśli ktoś na ciebie jedzie i może cię zabić to nie zawracaj uwagi i idź dalej.
  Daj się zabić w imię pierwszeństwa i ich racji.”

  • @Xjnz… i Tobie podobni…

   Pieszy ma „pierwszeństwo” na PDP. W tym przypadku jak na materiale wideo – bezapelacyjnie.

   Nic jednak nie zwalnia pieszego z bycia uważnym.

   Kierująca peugeotem – prawko do zwrotu. I kara z wyższej półki.

   W czymś się nie zgadzamy?…

   • Tak , powinniśmy uważać na innych słabszych uczestników ruchu, ale ich też nic nie zwalnia z myślenia i dbania o własne bezpieczeństwo.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online