Dorohusk: Bursztyn w lodówce

Dziesięć kilogramów bursztynu znaleźli w turystycznej lodówce funkcjonariusze Służby Celnej z Dorohuska. Nielegalny towar miał dotrzeć do Warszawy.

Do ujawnienia znaleziska doszło w sobotę (02.11.). Celnicy zajmujący się zwalczaniem przestępczości wytypowali do szczegółowej kontroli jedno z aut przekraczających granicę w Dorohusku zielonym pasem odpraw. Był to multivan, którym podróżował 47-letni mieszkaniec Ukrainy. W trakcie kontroli na pierwszy rzut oka wszystko wydawało się w porządku. Problem pojawił się w chwili, gdy funkcjonariusze zajrzeli do lodówki, wbudowanej pod siedzeniem w części pasażerskiej auta. Ku zaskoczeniu celników, całą zawartość niewielkiej lodówki stanowiły nieobrobione bursztynowe kamienie. Towar ważył nieco ponad dziesięć kilogramów, a jego wartość rynkową mundurowi oszacowali na około 20 tys. zł – informuje Izba Celna w Białej Podlaskiej.

Mężczyzna wyjaśnił, że bursztyn nie jest jego własnością. Został poproszony o przewiezienie go z Kowla do Warszawy, a tam po towar miał się ktoś zgłosić.

W związku z nie zgłoszeniem bursztynowej zawartości lodówki do kontroli celnej, funkcjonariusze postawili 47-latkowi zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego oraz wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe.

Dwa dni wcześniej na tym samym przejściu granicznym funkcjonariusze zatrzymali 1,9 kg bursztynu, który próbował przemycić 30-letni Ukrainiec.

Przypomnijmy, że bursztyn można legalnie wwieźć do Polski po jego zadeklarowaniu przy odprawie i opłaceniu wszystkich należności celnych.

2013-11-04 18:25:12
(fot. Izba Celna)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online