Dokładne wyniki niedzielnego referendum w Lublinie

Ostateczne wyniki niedzielnego referendum potwierdzają to, co zapowiadało wstępne liczenie głosów. Zdecydowana większość mieszkańców, którzy udali się do urn, była przeciwko planom developera.

Po zliczeniu wszystkich głosów oddanych przez mieszkańców Lublina w niedzielnym referendum, wyniki nie uległy drastycznej zmianie od tych wstępnych, jakie publikowaliśmy w dniu wczorajszym. Łącznie uprawnionych do głosowania było 260 850 osób. W referendum wzięły udział 33 664 osoby, a więc frekwencja wyniosła 12,91%. To oznacza, że wynik referendum nie ma mocy prawnej. Aby było ono ważne, musiałoby wziąć w nim udział co najmniej 30% uprawnionych mieszkańców.

Zdecydowana większość mieszkańców Lublina, którzy oddali swoje głosy, była przeciwko planowanej inwestycji w postaci osiedla mieszkaniowego, jaką na terenie Górek Czechowskich zaplanował jeden z lubelskich developerów. Na NIE głosowało 22 708 osób, na TAK zaś 10 823 osoby. To oznacza, że 67,7% oddanych głosów było na NIE, zaś tylko 32,3% na TAK. Oddane przez 135 osób głosy uznano za nieważne.

Największe zainteresowanie referendum zanotowano na sąsiadującym z Górkami Czechowskimi Sławinie. W komisji nr 100 mieszczącej się w przedszkolu przy ul. Bogdanówka zagłosowały 1103 osoby co oznacza frekwencję na poziomie 44,21 proc.

(fot. Jacek Scherer)

Zobacz również

37 komentarzy

 1. Wiadomo że każdy co miał choć trochę rozumu w głowie zagłosował na NIE, a to jak działa manipulacja (szczególnie na starsze babcie i dziadków) wystarczy zobaczyć na przykładzie domu starości gdzie 100% było na tak. Referendum nieważne ale niech Żuk uświadomi sobie że nikt tam nie chce zabudowy a w szczególności ludzie którzy są z rejonów górek i poszli na referendum wyrażając swój głos sprzeciwu.

  • Referendum nieważne no i OK niech Żuk sprzeda każdy teren zielone żeby bogaci moglo swoje mieszkania wynajmować studentom a biedni całe życie na kredycie i stanie w korkach. Po co park na Bronowicach też był a terza stoi hotel z mieszkaniami.

  • góral czechowski

   > niech Żuk uświadomi sobie że nikt tam nie chce zabudowy

   Z prostej arytmetyki: przeciwko budowie osiedla jest niecałe 9% mieszkańców Lublina, kolejnych kilka procent jest za (pewnie ci, którzy chcieliby tam zamieszkać), a cała reszta ma to w głębokim poważaniu. Nie oszukujmy się, jak ktoś był przeciw, to w 90% poszedł na referendum, więc to jest wynik reprezentatywny. Nie ma więc istotnych przeszkód aby zmienić plan i budować osiedle, a że przy tym deweloper nie musi nawet urządzać parku, to tym lepiej dla niego.

   • gdyby się tak nie pultali to może by im ten park zrobił, a terz to marne szanse.

    • Nie wiem gdzie uczono Pana tej „arytmetyki”, ale wyniki referendum są jednoznaczne .I większość głosujących powiedziało: NIE dla zmiany plany zagospodarowania przestrzennego górek czechowskich i tutaj nie ma nad czym deliberować. Referendum jest ważne, lecz niewiążące dla Rady Miasta. Komentowania Pańskich wynurzeń arytmetycznych pozwolę sobie pominąć, bo nie warte słowa. Dodam jedynie niczym mantrę, że w demokracji rację mają głosujący, a niegłosujący bez względu na motywację oddają prawo decydowania tym pierwszym. Tak to działa.

   • a jaki był sens pytać ludzi z Felina czy Abramowic o górki czechowskie?

   • Referendum nie jest nieważne tylko niewiążące, niby drobny szczegół ale istotny.

  • Mamy do czynienia z próbą prowadzenia procesu planistycznego poza jego standardowymi procedurami i próbą wpłynięcia na opinię publiczną poprzez zmasowaną kampanię dewelopera.
   W okolicy poligonu zmieszczą się jeszcze setki bloków, dalej wzdłuż ul. Poligonowej i Bohaterów Września, to nie stawiajmy ich jeszcze na Poligonie bo nie taka była umowa przy odsprzedaży terenu za ułamek wartości rynkowej.

 2. lublinianin mieszkający za granicą

  Tak jak pisałem dużo szumu narobiliście i nikt właściwie w tej kwestii się nie wypowiedział. Pięknie i gratulacje dla pieniaczy i starych gadających dziadów.
  Teraz TBV wybuduje co może wybudować bo możliwość wypowiedzenia była i dooopa, czyli bylejakośc po polsku.
  Brawo .
  Wreszcie coś zrobią z tym poligonem. Do dzieła macie zielone światło.

  • a co zrobią ? to jest prywatna własność. Teraz obrońcy Górek Czechowskich odkupią ten teren warty dziesiątki mln?

  • Dokładnie, inwestor który kupił ten teren od Echo próbuje wymusić na Radzie Miasta i mieszkańcach zmianę planu zagospodarowania przestrzennego i wydaje na to niekontrowane przez PKW pieniądze, których nie reguluje Kodeks Wyborczy (takie sytuacje wymagają regulacji ustawowej!!!).

 3. Ci wyborcy którzy byli na tak nie poszli na głosowanie to również jest forma wyboru.Czyli trzeba liczyć że 22 708 było na NIE a reszta czyli 238 142 było na TAK to chyba zmienia wynik ?

 4. góral czechowski

  Referendum powinno było być przeprowadzone tylko w dzielnicach bezpośrednio sąsiadujących z poligonem, przecież to oczywiste, że ktoś mieszkający np. nad zalewem ma w nosie co będzie budowane na górkach. Ktoś się serio spodziewał wyższej frekwencji? Pieniądze wyrzucone w błoto, ale publiczne się łatwo wydaje…

  • Tak ja miałem w nosie bo nikt nie walczył o mój teren zielony a Żuk opylił i stoją bloki.

   • Nie może, referendum musiało być przeprowadzone na terenie całej gminy Lublin, a nie tylko w dzielnicach do których należą, lub przylegają Górki czechowskie . Patrz: Kodeks Wyborczy

  • Mieszkańcy okolic Górek Czechowskich jasno się wypowiedzieli w referendum:

   „Największym zainteresowaniem referendum cieszyło się, co nie jest niespodzianką, na sąsiadującym z górkami Sławinie. Właśnie tutaj, w lokalu przy ul. Bogdanówka zanotowano najwyższą w całym mieście frekwencję: 44,21 proc., a aż 80 proc. głosujących wskazało tu odpowiedź „nie””

 5. na początek niech zaczną od ogrodzenia tego terenu- ich i mogą zrobić co chcą….

 6. Plan jest taki. Wszystkie karty do głosowania (zarówno użyte, jak i nie) załadować na ciężarówkę i wywieźć pod Leclerc, gdzie będą dawać drzewka za makulaturę. Drzewkami obsadzić Górki Czechowskie.

 7. A ja bym chętnie zamieszkał w tym blokowisku przy parku.

 8. No przecież krzaki, wylęgarnia żuli i ćpunów są najcudowniejszym miejscem w Lublinie! Nagle się okazuje że całe wycieczki spędzają weekendy w tych krzakach! A pożary oczyszczają lubelskie powietrze, a spalone dziki są najcenniejszą i najlepiej chronioną fauną lubelską, nie mówiąc o chomiku, który występuje wszędzie, ale tylko na górkach jest chroniony! Wspaniały wybór typowych zawistnych polaczków, którzy nic nie wiedza, na niczym się nie znają, ale wiedzą jedno: rozwój i ktoś kto zainwestuje a przy okazji się wzbogaci to najwięksi przeciwnicy zaścianka i Polski B. Jestem z Lublina i wstydzę się za ten zaścianek. Mam nadzieje, że zobaczycie swoje piękne górki, a TBV postawi najbrzydsze hale jakie się da i najohydniejsze i najbardziej uciążliwe budynki NIEMIESZKALNE (bo mieszkalne to zło), a cała reszta pozostanie pięknym buszem płonącym tak jak do tej pory co chwile i przyciągającym melinę. Życzę powodzenia okolicznym mieszkańcom, którzy tak dzielnie walczyli i krzyczeli nie mając żadnych konkretnych argumentów jedynie gdzieś tam zasłyszane szczątki opinii!

  • Prawda jest taka, że 90% mieszkańców Botanika to ludzie przyjezdni. Mieszkam tu to wiem. Oni kupili mieszkania, więc teraz protestują przeciw budowie następnych, taka logika nie poradzisz. Chcą mieszkać w mieście i jednocześnie wśród zieleni nawet wątpliwej urody ale jednak czyli tak w rozkroku jedną nagą w mieście a drugą na wsi, bo trochę tęskno za polami.

   • Nie znasz historii terenu to się nie wypowiadaj. Pomysł parku powstał latach 50 ubiegłego stulecia.

    Park i zabudowa parterowa, które mamy w planach jest skutkiem wieloletniego planowania terenu Lublina w skutek którego pozostawienie Górek bez zabudowy, wpłynęło na strukturę sąsiedniej zabudowy. Czechów nie ma własnego parku dzielnicowego, a górki miały pełnić jego funkcję. Ta koncepcja pozwoliła na powiększoną zabudowę północnej części Lublina. Park to oskrzela północy miasta, przewietrza ten rejon i ochładza latem.

    To są plany zagospodarowania przestrzennego, tworzone przez dziesięciolecia, trudna techniczna sprawa, a oni chcieli to rozwalić.

 9. Do pieniaczy i ekogłupków

  Niech teraz postawią tam krzyże tak jak dziady stawiały na Bronowicach hehehe

  • Całkiem uzasadnione a zwłaszcza, że są tam dotąd nieodnalezione mogiły pomordowanych przez hitlerowców ok. 1000 osób z lubelskiego zamku. IPN coś tam działa, czekam….

 10. W dołku cugowym gdzie wszystkie smrody z miasta idą. Twoja sprawa.

 11. No dobra, referendum nie ma mocy prawnej, ale co teraz? Jaki jest następny krok? Redakcjo?

  • @Gleiber, teraz rada miasta decyduje o zmianie planu zagospodarowania.

   • Tak, ale po za tym społeczniaki zapowiedzieli że nie odpuszczą, więc jak mozna się łatwo domyslić zacznie się blokowanie inwestycji, nielegalne blokowanie terenu budowy, pisanie petycji o kontrole budowlane itd..

 12. Nie lubię, jak stawia mi się ultimatum, a nie daje wybór.
  Na jednym z bilboardów TBV było, że jak nie zagłosujeny na bloki, to postawią hale. Czy to nie szantaż?
  Po drugie, niejasny był scenariusz odpowiedzi NIE, ale też nie znaliśmy projektu zabudowy. Gdzie miałyby stanąć bloki i ile miałoby ich być.
  Nie było publicznej dyskusji, aby można było wysłuchać opinii architektów, urbanistów, ludzi zajmujących się ochroną środowika, komunikacją, zdrowiem, sportem…

  Dlaczego nie było debat publicznych?
  Szemrane to wszysko, a pytanie pisane przez dewolopera sugerujące, że nie ma lepszej opcji

 13. Garaze, parkingi budowapć w miescie bo aut nie ma gdzie parkowac – a nie parki. A tak amatorzy mocnych trunków będą mieli miejscówkę do biesiadowania. Jakbym chciał zieleni to bym na wsi zamieszkał a nie w miescie.

 14. Coś mi się tu nie zgadza…

  33664 osób wzięło udział w referendum

  10823 było na tak
  22708 było na nie
  135 głosów nie ważnych

  10823+22708+135 33664

 15. Organizowanie refendum z progiem frekwencyjnym, który świadczy o jego ważności to nieporozumienie. Kto nie chce wziąć udziału w głosowaniu, jego strata. Dlaczego ignorancja obywatelska ma być ważniejsza od zaangażowania tych, którzy oddali swój głos? Dlaczego brak głosu Kowalskiego ma być cenniejszy niż głos Nowaka, skoro Kowalski ma temat w poważaniu, a Nowak aktywnie udziela się w życiu lokalnej wspólnoty? Organizowanie referendum, które z góry wiadomo, że będzie nieważne, to przerzucanie odpowiedzialności za podjęcie decyzji, która i tak zapewne będzie korzystna dla developera. Istnieje wiele możliwości rewitalizacji Górek, ludzie odrzucili jedną z nich, co nie oznacza, że podoba im się obecny stan terenu. Pora uszanować decyzję zdecydowanej większości lublinian.

  • Referendum jest ważne bez względu na frekwencję, do momentu kiedy organa sądowe na podstawie uzasadnionych i udowodnionych protestów wyborczych nie stwierdzą nieważności takiego głosowania. Takie protesty mogą dotyczyć istotnych nieprawidłowości proceduralnych np. wydawanie nieostęplowanych kart do głosowania w obwodowych komisjach wyborczych itp.
   A próg 30% to zupełnie inna sprawa. Decyzja głosujących nie jest wiążąca, aczkolwiek prawie 2/3 głosów na NIE spośród głosujących raczej nie powinna być zignorowana przez większość w Radzie Miasta. W demokracji nieobecni racji nie mają. Wynik referendum jest jasny, Vox populi, vox Dei.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9563zł 0.15%
  • GBP 5.1269zł -0.26%
  • EUR 4.6188zł -0.31%
  • CHF 4.3197zł -0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach