690 680 960

Zamiast się leczyć, pracowali. ZUS podsumował kontrolę zwolnień lekarskich

Zamiast skupić się na leczeniu podczas zwolnienia lekarskiego dorabiali u drugiego pracodawcy albo prowadzili własny biznes. Na nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego przyłapał ich Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Instytucja właśnie podsumowała kontrole zwolnień lekarskich za pierwsze półrocze 2018 roku.

ZUS sprawdzał, czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnień lekarskich – czy w tym czasie np. nie pracują, co jest niedozwolone. W województwie lubelskim instytucja zakwestionowała z tego powodu 215 zwolnień. Warto pamiętać, że takie kontrole prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób.

– Jakie były przykładowe nieprawidłowości w regionie? Pewna kobieta wykorzystała zwolnienie lekarskie na udział w kursie na prawo jazdy i w tym czasie zdawała też egzamin. Inna roznosiła gazetki reklamowe. Mieszkaniec Lubelskiego na zwolnieniu konserwował urządzenia na basenie. Kolejny, zamiast się leczyć, organizował i prowadził zajęcia sportowe. Lekarz dostał zwolnienie w swoim podstawowym miejscu pracy, ale dorabiał w tym czasie w prywatnym gabinecie. Podobnie zrobiła pewna nauczycielka – w jednej szkole była na zwolnieniu, w innej pracowała.
W ramach drugiego rodzaju kontroli lekarze orzecznicy ZUS badali, czy korzystający ze zwolnień faktycznie byli niezdolni do pracy w dniu kontroli. W efekcie 278 zwolnień trzeba było skrócić, bo ubezpieczeni mogli już wrócić do pracy – informuje Małgorzata Korba rzecznik prasowy ZUS.

ZUS ma obowiązek zmniejszać zasiłek, gdy ubezpieczony spóźni się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego do Zakładu lub pracodawcy. Obniża również wysokie świadczenia chorobowe do ustawowego limitu osobom, które pobierają je po ustaniu zatrudnienia.

Skutek finansowy tych wszystkich działań w pierwszym półroczu 2018 roku w woj. lubelskim wyniósł ponad 2,6 mln zł. To środki, które zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla osób, którym faktycznie się należą.

2018-08-02 09:49:28
(fot. lublin112.pl)

17 komentarzy

  1. jak nie ukradniesz to nie masz

    Jak ZUS przestanie mnie okradać to i ja przestanę okradać ZUS. Już prawie dwa miechy przepracowałem w tym roku na czarno będąc na zwolnieniu, w tym miesiąc za granicą. Kontrola była jedna i to w drugim miesiącu, kiedy, to ZUS wypłaca świadczenie. Jakiemuś urzędasowi powiedziano, że pojechałem do apteki po zamówione leki. Tak dyma się państwową piramidę finansową 😀

Kursy walut

  • USD 3.9478zł -0.68%
  • GBP 5.0066zł -0.26%
  • EUR 4.3327zł -0.49%
  • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas