Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wisła płynie spokojnie, gorzej z innymi rzekami. Są już pierwsze zalane tereny

O ile największa rzeka, która przepływa przez nasz region, nie stanowi obecnie zagrożenia, to gorzej jest z mniejszymi ciekami wodnymi. Wylewa Bystrzyca oraz Wieprz.

Wisła w okolicach Puław

 

Stan wody w Wiśle wynosi od 262 cm w Dęblinie do 293 cm w Annopolu i obecnie jest niższy o ponad metr od stanu ostrzegawczego. Rzeka płynie spokojnie, pokrywy lodowej ubywa z dnia na dzień i obecnie nie ma żadnego zagrożenia podtopieniami. Gorzej jest jednak z mniejszymi rzekami przepływającymi przez nasz region.

Stan ostrzegawczy przekroczyła Tyśmienica w Tchórzewie oraz Wieprz w Krasnymstawie. Poziom wody w Tyśmienicy wynosi 361 cm zaś w Wieprzu 443 cm. Z kolei Krzna w Malowej Górze przekroczyła już o 11 cm stan alarmowy. Poziom wody w tej rzece wynosi obecnie 351 cm. We wszystkich rzekach w naszym regionie poziom wody w ciągu minionej doby wzrósł od 1 do 55 cm.

Sprawia to, że niektóre niżej położone tereny zostały zalane. Tak jest m.in. w gminie Zakrzówek, gdzie znacząco wzrósł poziom wody w Bystrzycy i rzeka przestała się mieścić w swoim korycie. Podobnie jest z rzeką Wieprz, która rozlała się po okolicznych łąkach. W tym przypadku duże znaczenie miało też spuszczenie nadmiaru wody ze zbiornika w Nieliszu, co sprawiło, że rzeka zaczęła szybko przybierać. Najbardziej zagrożony powiat krasnostawski jest w ciągłej gotowości. Służby mają przygotowane worki na piach, gdyby zaistniało zagrożenie dla budynków.

(fot. lublin112)
2017-02-23 18:41:50

4 komentarze

  1. w sumie taki okres, że rzeka wychodzi z koryta.. 🙂

  2. I bardzo dobrze w końcu coś będzie można połowić

  3. Ale standardowo, zamiast puścić wode ze zbiorników wcześniej, to puszczają jak już są roztopy. Co to za polityka, żeby wylać w jednym miejscu i zalać inne, zamiast stopniowo puszczać wodę już na jesieni!!

    • 10/10 Ale jak widać racjonalne myślenie nie jest mocna stroną decydentów wszelkiej maści 🙁

Z kraju