Weterynarz zaproponował, że podmieni próbki krwi. Rolnicy znów wyszli na ulice

Sporą aferę wywołał telefon, jaki wykonał jeden z lekarzy weterynarii pracujący na terenie objętym wirusem ASF. Pomylił jednak numer telefonu i zamiast do rolnika, dodzwonił się do jednego z dziennikarzy.

Wśród rolników w powiecie parczewskim po raz kolejny zawrzało. We wtorek znów wyszli na ulice protestując przeciwko nieuczciwym działaniom lekarzy weterynarii. Pod siedzibą Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Parczewie przeprowadzili manifestację. Ogromne wzburzenie wywołał bowiem telefon, jaki wykonał lekarz weterynarii pracujący w strefie zapowietrzonej.

Mianowicie chciał on zadzwonić do jednego z rolników, pomylił jednak numery i w rezultacie dodzwonił się do dziennikarza lokalnego tygodnika, który nosi to samo nazwisko. W trakcie rozmowy zaproponował mu podmienienie próbek krwi pobranej od świni.

Jak relacjonuje Wspólnota Parczewska, lekarz przedstawił się, po czym poinformował, że prowadzone są działania związane z uwalnianiem terenu gminy z zapowietrzonej strefy i ma pobrać krew od znajdującej się w gospodarstwie świni. Zapytał jednak, czy ma podłożyć od kogoś próbkę, czy mają się szarpać. (…) mam u Pana krew pobrać, podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać? – zapytał. Kiedy sprawa wyszła na jaw, wzburzyła całą lokalną społeczność. Już wcześniej mieszkańcy bowiem podejrzewali, że może dochodzić do podobnych procederów.

Podczas lipcowego protestu, kiedy hodowcy trzody chlewnej przeciwstawili się wybijaniu zdrowych świń, mówili o swoich podejrzeniach wobec lekarzy weterynarii. Niektórzy nie chcieli się publicznie wypowiadać w obawie, że w ramach zemsty w ich gospodarstwach zostanie stwierdzone ognisko choroby.

Wśród postulatów, jakie wtedy ogłoszono, było m.in. żądanie zapewnienia, że rolnicy uczestniczący w proteście nie będą szykanowani przez służby weterynaryjne. Mieszkańcy wyjaśniali również, że nikt z nich nie widział wyników badań, które stwierdzały obecność wirusa ASF.

Lekarz, który proponował podmienienie próbek krwi wyjaśniał później, że dzwoniąc do swojego klienta w formie czarnego humoru nawiązał do ich wcześniejszej rozmowy. Miał już bowiem rano pobierać krew od znajdującej się w gospodarstwie świni, po czym przekazać, że kolejnego pobrania zwierzę może już nie przeżyć gdyż w ostatnim czasie wielokrotnie było poddawane temu inwazyjnemu zabiegowi.

Do sprawy odniósł się również wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Uznał działania lekarza za skandaliczne. Dodał jednocześnie, że powiatowy lekarz weterynarii od razu miał rozwiązać umowę o współpracy z lekarzem weterynarii, który złożył propozycję zamiany próbek.

Sprawą zajęła się również prokuratura. Wszczęte zostało śledztwo w kierunku niedopełnienia obowiązków przez lekarza weterynarii. Co więcej, do rzecznika dyscyplinarnego lekarzy weterynarii ma trafić przeciwko lekarzowi zawiadomienie o całym zajściu. Zapowiedziano również uruchomienie procedur nałożenia wszystkich możliwych sankcji łącznie z zakazem wykonywania zawodu.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2018-09-20 21:03:44

20 komentarzy

 1. Czytam i nie wierzę. Powinien gnić w pierdlu przez kolejne 15 lat za działania na szkodę państwa polskiego.

  • No wlasnie. Zarzut niedopelnienia obowiazkow – tez mi cos. To raczej proba wymuszenia i oszustwa. Wywalenie z zawodu na zbity pysk i do pierdla dziada.

 2. U doktorów po staremu – tylko ryba nie bierze 🙂

 3. Teraz telefon prokuratora do weterynarza podmieniamy dowody „czy będziemy się szarpać”… Kurła jobana mać w normalnym kraju ci „weterynarze” by siedzieli w więzieniu. Druga sprawa to wielka ściema z tym ASF, element walki gospodarczej pomiędzy krajami ale do kurły nędzy po której stronie są „polscy” urzędnicy i weterynarze…?

  • PO której stronie jest PO? Toż wierny koalcjant PSL zawiaduje w terenie i żaden weterynarz im nie odmówi. Pytaj Sosnowskigo i Hetmana dlaczego ich koledzy blokują wyplaty za suszę, dlaczego przepadną miliony euro z dotacji unijnych, bo gumofilcom się nie spieszy jak z tego własnych kożyści nie mają.

   • Kiedy ty wreszcie kłapniesz.

   • Taaa a wszystkiemu winna jest komuna i krzyżacy… haaahahahah… Przepraszam za śmiech ale próbujesz dowodzić że PiS nie jest przy władzy…?!?!1/ A rozumiem PiS jest przy władzy jak trzeba przeciąć wstęgę na ekspresówce budowanej od 5 lat…? Fajną retorykę macie…

 4. Ech , co za naród .
  Nic się nie znają na żartach . Przecież on tylko żartował , tak jak ci co ożerali się ośmiorniczkami u Sowy .

 5. Grześ przez wieś

  Tylko czemu tak późno?jak się sierota pomylił i nie ten numer wykręcił.

 6. „Dobrazmiana”… a Polska w Ruinie.
  Mogli od razu powiedzieć, że to ich program wyborczy.
  Brawo dla dziennikarza, pewnie już te wszystkie trzyliterowe służby wokół niego węszą.
  Zerwanie umowy z weterynarzem uważam w tym wypadku za kpinę. No, ale w Parczewie rządzi PiS… „nic więcej nie dało się zrobić” pewnie w związku z lokalnym układem.

 7. Niezła sciema z tym asf.
  Przecież jest on nieszkodliwy dla ludzi.
  Wybijają zdrowe świnie bo od niemca idą zdrowe.
  Kilka lat temu sam minister tfu rolnictwa zachęcał rolników by nie chodowali świń tylko kurczaki.
  Żeby nie było konkurencji dla tfu niemcow.
  Każdy kto jest za asf, jest w kieszeni niemcow.

 8. Co za bezczelny typ. Wydalenie z zawodu to za malo. Tego oszusta trzeba postawic przed zwyklym sadem i posadzic do pierdla.

 9. Najpierw zamrożone dziki, teraz chamstwo weterynarza. Komu zależy na wybijaniu polskich zdrowych tuczników? Założę się, że wirus dotrze do granic Wisły po czym zniknie a z zachodu nagle zaleje nas „zdrowe” mięsko. Dlaczego wybija się zdrowe świnie a nie robi nic z chorymi dzikami? Dlaczego w ogóle wybija się świnie skoro wirus nie zaraża ludziom? Widać teraz, że wystarczy jeden mały sprzeciw, który nie spodoba się weterynarzowi i w swojej chlewni nagle pojawia się wirus. Należy teraz dokładnie zbadać sprawę i wszystkie przypadki, gdzie brał udział ten rzeźnik.

 10. A ja mam pytanie co się dzieje z zabitymi swiniami, kto je utylizuje i czy na pewno??

  • Krewni i znajomi królika robią z nich konserwy ? dla wojska, przecież kilka miesięcy temu była z tego afera na całą Polskę.

  • Wybijają zdrowe a te niby-chore podobno i tak nieszkodliwe, po co utylizować – na grila.
   Ludzie są coraz bardziej świadomi w kwestii zdrowia, nawet medycyna akademicka uznała powiązania raczyska i mięsa czerwonego. Świnka się nie poci i coś tam zawsze zostaje pomijając to co je w przemysłowych chlewniach i to co dodają pazerni producenci kiełbaski żeby więcej ważyło i obniżało koszty produkcji , dokładając do tego marketing pazernych ( np. niepłacących podatków – czyli zabijających polski handel ) sklepów sieciowych tudzież socjotechniki producentów śmieciowego żarcia skutkujące tym że już małe dzieci są wożone przez cymbałów do np. wesołego pajacyka pana Mc. ( Jestem kierowcą autobusu i zawsze stajemy na MOPach które są zdominowane przez śmieciowe żarcie. ) To świetny przepis na epidemię cukrzycy, nowotworów, krążeniówek itp. Jakie szpitalne oddziały się rozbudowują najbardziej ? Co np. na Jaczewskiego postawili ? Chemia to cudowny biznes od czasów niejakiego adolfa ( specjalnie z małej ) i jego przyobozowych szpitali. Czemu ludzie muszą prywatnie, po cichu wlewać sobie dożylnie roztwór wit. C ( śmiesznie tania w produkcji ale usługa słono kosztuje ) ? Nie na darmo pół świata od wieków nie je wieprzowiny i jakoś żyją, dłużej od nas na pewno. To co kiedyś wydawało się extremalne np. wegetarianizm, raw-food, staje się normą, bo nie znaleziono schorzeń typowych dla wege, nie można już kłamać że bez mięska się będzie chorować – na pewno się będzie żyło dłużej. Przy klawiaturze jestem kozakiem, w realu ważę 122 przy 177 wzrostu. Kocham golonkę, tatar a za to co wyprawiam na weselach to powinni mnie zamykać do pudła na miesiąc o wodzie – za gwałt na żołądku. Na coś trza umrzeć – zdrowym umrzeć to głupio trochę 🙂

 11. Wizyta weterynarza a za dwa tygodnie stwierdzenie zarażenia , to ci weterynarze roznoszą chorobę

 12. no tak dobrze w tym kraju , przynajmniej t TVPis tak mówią , nikt nie strajkuje , wszyscy szczęśliwi , to kto kłamie ? nic sie nie zmieniło to samo jak za PO tylko złodzieje sie zmienili

 13. W lublinie akurat się nie zmienili

 14. ziemia aby mogła produkować żywność kosher,przez 8 lat nie może mieć styczności z obornikiem świńskim,jasne?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach