Naczepa bez hamulców na obwodnicy Lublina. „To świadome narażanie zdrowia i życia innych użytkowników drogi” (zdjęcia)

Podczas kontroli naczepy pojazdu ciężarowego inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie ujawnili ekstremalnie zużyte i popękane tarcze hamulcowe. Jak informują funkcjonariusze, eksploatacja naczepy w takim stanie technicznym to świadome narażanie zdrowia i życia innych użytkowników drogi.

W minioną sobotę na obwodnicy Lublina w okolicach Dysa inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z naczepą należących do bułgarskiego przewoźnika.

Jak się okazało w trakcie kontroli, na I i II osi naczepy niedawno zainstalowano nowe tarcze hamulcowe. Niestety z niewiadomych przyczyn zaniechano wymiany na III osi. Tarcze były ekstremalnie zużyte, popękane i właściwie w każdej chwili mogły się rozpaść i nawet zablokować koła naczepy. Gdyby do tego doszło w ruchu drogowym, pojazd zmieniłby swój tor jazdy wpadając albo do rowu albo zjeżdżając na przeciwległy pas jezdni.

Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w związku ze stwierdzonym naruszeniem polegającym na wykonywaniu przewozu drogowego pojazdem posiadającym usterki układu hamulcowego zakwalifikowane jako niebezpieczne, za co zgodnie z taryfikatorem grozi kara pieniężna w kwocie 2000 złotych. Został także zatrzymany dowód rejestracyjny naczepy i zakazano ruchu pojazdu do czasu dokonania naprawy układu hamulcowego.

Będzie również badana odpowiedzialność zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie, gdyż również on odpowiada za właściwy stan techniczny pojazdu. Dalsze konsekwencję grożą także bułgarskiemu przedsiębiorcy ze strony organu licencyjnego, który zostanie poinformowany o ustaleniach tej kontroli. Zgodnie z regulacjami europejskimi wykonywanie transportu drogowego pojazdem w tak złym stanie technicznym jest podstawą do cofnięcia uprawnienia do wykonywania transportu drogowego.

(fot. WITD)

Zobacz również

5 komentarzy

  1. Świeży ubytek 😉

  2. Łola Boga ! Nazagrażał się … 2 hamulce zużyte ale nadal sprawne, poza tym 10 kolejnych sprawnych i zdrowych !

  3. „To świadome narażanie zdrowia i życia innych użytkowników drogi”

    E, tam. Po prostu katolicka cywilizacja życia w rozkwicie. Polska chroni życie od poczęcia do naturalnej śmierci pod kołami samochodu.

  4. Urobek z bogdanki wywożony na stare kopalnie lepszymi wcale nie jeździ

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych