Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Na Lubelszczyźnie szukają miejsc, które zapewnią schronienie obywatelom Ukrainy. Oczywiście jeżeli dojdzie do konfliktu zbrojnego

Trwają przygotowania do ewentualnego napływu uchodźców z Ukrainy, którzy w razie wystąpienia konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia. W naszym regionie gminy otrzymały polecanie wskazania miejsc do ich zakwaterowania.

Ze względu na sytuację militarną i polityczną na Ukrainie, czyli groźbę najazdu sił rosyjsko-białoruskich, kolejne państwa ostrzegają swoich obywateli, aby unikali wyjazdów do tego kraju. Mowa tu o Francji, Portugalii, Rumunii, Czechach i Słowacji. Wcześniej podobne ostrzeżenie wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Z kolei Rumunia, Słowacja i Czechy zapowiedziały dzisiaj ewakuację rodzin dyplomatów stacjonujących w tym kraju. Zawieszone zostały też pierwsze loty na Ukrainę. Na taki krok zdecydowały się holenderskie linie KLM.

O ile obecnie sytuacja wydaje się stabilna, to jednak jak wskazał szef amerykańskiej dyplomacji na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Korei Południowej i Japonii, Rosja może uciec się do prowokacji, czym będzie starała się usprawiedliwić inwazję na Ukrainę. Wyjaśniał, że nikt nie powinien być zdziwiony, jeśli Rosja zorganizuje jakiś incydent, który to następnie zostanie wykorzystany do rozpoczęcia zaplanowanych działań wojennych. Podobnego zdania jest również wielu obserwatorów panującej tam sytuacji, którzy przypominają, że w podobny sposób działa Białoruś np. w kryzysie migracyjnym na granicy z Polską.

Również nasz rząd przygotowuje się na ewentualne wystąpienie konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Polska stanie się wówczas krajem, w którym wielu obywateli tego kraju będzie szukało schronienia. Tym bardziej, że mieszka tam blisko 150 tys. osób polskiego pochodzenia. Otrzymały one już zapewnienie, o udzieleniu im niezbędnej pomocy. Na początku lutego na Ukrainie gościł również premier Mateusz Morawiecki, który wyraził solidarność w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

W ostatnich dniach wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci poszczególnych gmin z naszego regionu otrzymali pisma z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, na podstawie których mają wskazać na swoim terenie miejsca, w których będzie możliwość zakwaterowania cudzoziemców. Jak zaznaczono, sprawa jest niecierpiąca zwłoki, gdyż samorządowcy na odpowiedź dostali niewiele czasu.

– To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia – wyjaśnił dzisiaj szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak ustaliliśmy, podobne działania odbywają się w całym kraju. Chodzi o stworzenie listy miejsc, w których ewentualnie, w razie potrzeby, będzie można zakwaterować czy to Polaków z Ukrainy, czy też samych Ukraińców. Służby podkreślają jednak, że Polska to nie jedyny kraj, w którym obywatele Ukrainy będą szukać schronienia. Na liście są także Słowacja, Węgry i Rumunia.

(fot. lublin112)

45 komentarzy

 1. Kaczysta ,to jest nieprawda .Polska istnieje od zarania dziejów a Ukraina to wytwór której na mapach nawet nie było .Polska nie powinna mieszać się do tego konfliktu tym bardziej ,że oni nadal czczą Banderowców . Taki jest zamysł aby Polskę Ukraińcy zasiedlili milionami i tak jest ich u nas za dużo .

  • ty tak na serio, czy dałna masz?

   • To poczytaj o akcji „Wisła”, jak po wojnie tzw. Ziemie Odzyskane zasiedlano Ukraińcami z Bieszczad. Najgorsze za.upia, których nie chcieli nawet małorolni repatrianci. I zobacz jak tam teraz jest – taki sam syf jak na Ukrainie. Sezonowo do pracy są ok, ale na stałe to już lepiej Turków przyjąć jak Niemcy.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  A może by tak nad Jeziorem Białym… Rozwinięta infrastruktura turystyczna.
  Oprócz wielu domków i ośrodków wypoczynkowych, jest też hotel.
  Nie brakuje także lokali gastronomicznych…
  Idealne miejsce dla uciekinierów z Ukrainy i „turystów” z granicy białoruskiej.
  A niech tam… zastaw się a postaw się 😆