Mieszkańcy naszego regionu nie płacą alimentów. Ich zadłużenie wynosi 682 mln złotych

Wzrosło zadłużenie alimentacyjne mieszkańców województwa lubelskiego. Przybywa również dłużników alimentacyjnych. Łącznie jest ich kilkanaście tysięcy. W samym Lublinie blisko 4 tys. osób uchyla się od płacenia na dzieci.

Długi alimentacyjne Polaków miały maleć a nadal rosną. W ciągu ostatniego kwartału wzrosły aż o ponad pół miliarda złotych. Na koniec marca całkowita wartość zadłużenia alimentacyjnego w naszym kraju wynosiła prawie 12 mld zł. Jak wynika z raportu za I kwartał 2018 opracowanego przez ERIF BIG S.A., tylko przez trzy miesiące zadłużenie to wzrosło o ponad 500 mln złotych. Bardzo wysoki jest również współczynnik zadłużenia na osobę. W województwie lubelskim wynosi on średnio nawet 42 tysięcy zł. W samym Lublinie jest 3 715 dłużników alimentacyjnych. W województwie lubelskim – 16 199. Wartość ich zobowiązań to 682 miliony 487 tysięcy zł.

Najwięcej alimentów mają do spłaty mieszkańcy Śląska, jest to prawie 1,4 mld zł. Statystycznym dłużnikiem alimentacyjnym jest osoba w wieku od 35 do 44 lat mieszkająca na Śląsku. Drugim w kolejności województwem z największą liczbą osób niepłacących na swoje dzieci jest położone nieopodal województwo dolnośląskie. Mieszka w nim ponad 32 tysiące osób z łącznym zadłużeniem alimentacyjnym przekraczającym miliard złotych.

W skali kraju średnie zadłużenie przypadające na osobę, która nie płaci alimentów, wynosi ponad 36 tysięcy zł. Z funduszu alimentacyjnego opłacane są świadczenia alimentacyjne prawie 325 tysięcy nie wywiązujących się z tego obowiązku rodziców. Prawie 95% z nich to mężczyźni – ponad 300 tysięcy osób. Pozostałe 5% stanowią panie – jest ich prawie 17 tysięcy.

– Tak duża wartość zobowiązań alimentacyjnych to bardzo poważny problem dla polskich rodzin, ale także coraz większe wyzwanie dla polityki opiekuńczo-finansowej państwa. Jak pokazuje nasz raport, wzrosła zarówno wartość łącznego zadłużenia alimentacyjnego, jak i jego wartość przypadająca na niepłacącą go osobę. Z założenia po wprowadzonych w 2017 roku zmianach legislacyjnych zadłużenie to miało maleć, niestety tak się nie dzieje. Nawet 42 tysiące złotych długu z tytułu samych alimentów wskazuje, że zaleganie z opłatami to często nie incydent, tylko trwały problem – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.

W Polsce od ponad dwóch lat działa Zespół Ekspertów ds. Alimentów powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem tzw. alimentów podstawowych. W trakcie realizacji są również proponowane zmiany w prawie dot. jawnej listy dłużników alimentacyjnych. Projekt ustawy zakłada publicznie dostępny, pełny rejestr dłużników. Mimo tych zmian, jak widać zadłużenie wciąż rośnie.

W bazie ERIF BIG S.A znajdują się dane na temat wszystkich zaległych płatności na ponad 38,5 mld zł. W rankingu najczęstszych powodów zadłużenia te alimentacyjne znajdują się wyżej niż długi bankowe (9 mld zł) czy te wynikające z tytułu pożyczek (3,6 mld zł). Całkowita liczba zobowiązań alimentacyjnych to ponad 440 tysięcy. Warto stale podkreślać, że jest to tylko obraz części zjawiska, jakim jest brak płacenia za świadczenia alimentacyjne na rzecz swoich dzieci. W rzeczywistości prawomocne wyroki dotyczące opłacania alimentów dotyczą jeszcze większej liczby dzieci.

(fot. lublin112)
2018-05-09 21:07:58

22 komentarze

 1. Polska to katolicki kraj , miłość bliżniego , czcij Ojca…

 2. Dlaczego się dziwicie?
  Odtrąbiono sukces 500+, to większość dłużników wychodzi z założenia, że drugie 500 się nie należy…

 3. Brak prawa do aborcji skutkuje niechcianymi dziecmi i alimentami oraz smiercia niechcianych dzieci znajdowanych na smietnikach.

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Gdyby niepłacenie alimentów było zagrożone przymusową pracą np. w kopalni, kamieniołomach czy jako kierowca MPK, wielu alimenciarzy pobrałoby kredyty, a spłaciliby długi alimentacyjne byle nie musieć tam pracować

   • Ooo to to. Święta prawda.
    Dlaczego w tym kraju takie rzeczy są tylko opisywane, a nikt z tym nic nie robi? Nie ma się co dziwić że dług rośnie skoro większość alimenciarzy nie ponosi konsekwencji nie płacenia. Dobrze ze wiedzieli jak zrobić dzieciaka.

 4. Lubelskie Sądy rodzinne są znane z jako NAJGORSZE w Polsce. Często dochodzi do jawnych naruszeń prawa zwłaszcza w sferze alimentów, które wiążą się ściśle z pieczą. III Wydział rodzinny sądu okręgowego to wręcz fabryka półsierot i krzywdy dzieciaków. W 99% sąd oddaje na własność dziecko matce- jaka by ona nie była, a ojcu ograniczenie, odebranie władzy rodzicielskiej i zasądzenie alimentów. W jaki sposób się to dzieje? Jak sprzed 50 lat, wg zdolności zarobkowych- czyli UZNANIOWO przez sędzię. Niestety powstał układ który dziła od lat i robi pieniądze na rozwodach i krzywdzie ojców tzw. alimenciarzy i dzieci.

 5. co mi tu piszesz „redaktorku”????? place od 10 lat regularnie, zmień ten nagłówek.Może k.urwa część nie płaci???? Mam nadzieję, żę kiedyś Cię spotkam i powiesz mi to w oczy.

  • Nie ma się czym naprawdę ekscytować, należy przeczytać tekst materiału ” W samym Lublinie jest 3 715 dłużników alimentacyjnych. W województwie lubelskim – 16 199. ”

   Wśród niepłacących w kraju są także mieszkańcy regionu. Tak to już jest, jak się komentuje po przeczytaniu tytułu.
   Pozdrawiamy!

 6. jak napisalem chodzi o nagłówek

 7. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
  podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
  § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
  § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

 8. Art. 212. Zniesławienie

 9. „Mieszkańcy naszego regionu nie płacą alimentów” troszkę za mocno napisane.Tyle w temacie czekam na dalszy rozwój sytuacji.

  • A widzisz tam słowo „wszyscy”? Bo ja nie widzę. Ja płacę i odpowiednio rozumiem bez podniecania się ten tekst. Bo jest wyraźnie napisane jaka liczba osób nie płaci i są to mieszkańcy województwa lubelskiego. We wstępie jest odpowiednia informacja, że w samym Lublinie blisko 4 tys. osób uchyla się od płacenia na dzieci. To tak jakby miał pretensje to Mickiewicza, że Pan Tadeusz to nie butelka alkoholu :). Przecież to nie kosmici z województwa lubelskiego tylko mieszkańcy.

  • człowieku daj sobie na wstrzymanie, gdyby pisało „mieszkańcy naszego regionu jeżdżą za szybko” to też twoje skojarzenie byłoby że wszyscy jeżdżą za szybko. To ogólne stwierdzenie mające na celu wskazanie powszechności zjawiska a nie pokazanie palcem TY

 10. ten komentarz również zostanie usunięty?

 11. Kwiestia interpretacji Adamie. Jeżeli wspominasz o butelce alkoholu w takim temacie to już wiem jaki jest powód, że płacisz alimenty.Odstaw Tadka idz na odwyk.Wspominasz o kosmitach….. oddział zamkniety Szpital psychiatryczny..poproś o skierowanie

 12. Ruchać się chciało ale płacić to już nie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9011zł 0.28%
  • GBP 5.013zł 0.28%
  • EUR 4.2916zł 0.15%
  • CHF 3.9501zł 0.51%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Pierzak w Muzeum Wsi Lubelskiej
   Festiwal kultury ukraińskiej „Ukraina w Centrum Lublina”
   W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otworzą wystawę upamiętniającą bitwę o Monte Cassino
   Piknik wojskowy w Domu Żołnierza w Lublinie. Będzie pokaz sprzętu i wojskowa grochówka
   Miasto Dęblin będzie świętować urodziny
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.