Kilkumetrowej głębokości rów powodem konfliktu. – Jak ktoś tu wpadnie to się zabije

Konflikt mieszkańców Uniszowic z wykonawcą na zachodniej obwodnicy Lublina zakończył się wstrzymaniem prac przy przebudowie jednej z dróg. Poszło o głęboki na kilka metrów rów.

W minionym tygodniu kilkoro mieszkańców Uniszowic zablokowało prace przy przebudowie jednej z dróg gminnych, znajdującej się obok budowanej zachodniej obwodnicy Lublina. Mieszkańcy obawiali się o swoje bezpieczeństwo, które patrząc na kilkumetrowej głębokości rów, było uzasadnione. Rów został wykopany obok wąskiej drogi prowadzącej do zabudowań a następnie na pola rolników. – Droga była zrobiona przez nas i wyłożona płytami betonowymi. Ze względu na to, że jest tu wąsko, to gdy jeden samochód zjeżdżał na dół, a drugi w tym czasie chciał wyjechać, to musiał cofać, aby przepuścić tego z góry. Jeszcze gorzej było zimą. Gdy tylko przychodziła odwilż, to robiło się mokro a wieczorem wszystko zamarzało. Wtedy był duży problem z wjazdem – tłumaczą mieszkańcy.

W trakcie praz związanych z budową obwodnicy, drogowcy rozpoczęli przebudowę drogi. Jednak mieszkańców okolicznych domów zirytowała nie tyle przebudowa, lecz to, jak jest ona wykonywana. – Nikt nas nie pytał o zdanie. Przyjechała ekipa, pracownicy zerwali płyty, zrobili nasyp i nawieźli tłucznia. Nie protestowaliśmy, gdyż wiadomo, obwodnica to olbrzymia inwestycja, z nią związana jest także okoliczna infrastruktura. Gdy zaczęli kopać kilkumetrowy rów, który jest tutaj kompletnie bezużyteczny, postanowiliśmy interweniować – wyjaśniają. Okazuje się, że rów, który ma służyć odprowadzaniu wody deszczowej, niekoniecznie będzie spełniał swoje zadanie. Na jego końcu jest bowiem podwyższenie, które i tak kieruje wody opadowe w inna stronę.

Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo mieszkających tam osób, jak też klientów przyjeżdżających do znajdującej się na końcu drogi firmy. – W lecie będzie wszystko dobrze, jednak zimą my się pozabijamy. Choć jest to droga gminna, to sami musimy sobie ją odśnieżać, a i tak jest ślisko. Niech ktoś się poślzgnie i poleci ze skarpy w dół, a nie ma możliwości, aby nic sobie nie zrobił. Do tego kierowcy, wiadomo, jedni jeżdżą lepiej, inni gorzej. Niech auto zacznie się zsuwać to nieszczęście gwarantowane – usłyszeliśmy. Gdy mieszkańcy zaczęli pytać pracowników o jakiekolwiek zabezpieczenia w tym miejscu, ci wyjaśnili, że nic takiego nie ma w planach. Dlatego postanowili zablokować dalsze prace.

W czwartek na miejscu zjawili się przedstawiciele wykonawcy, policja oraz nadzorujący budowę inżynier. Oprócz niebezpieczeństwa związanego z głębokim rowem, zwrócono uwagę na drugą stronę spornej drogi. – Poprzednia droga była pochylona tak, by woda spływała w stronę przeciwną od zabudowań. Teraz zrobili nasyp a droga jest pochylona w kierunku ogrodzenia. Gdy tylko zacznie padać, cała woda będzie spływała i podmywała ogrodzenie. Kilka razy przyjdzie ulewa i to wszystko runie – tłumaczono.

Po wspólnych rozmowach zapadły decyzję, co do rozwiązania sporu. Mianowicie droga od strony rowu zostanie zabezpieczona barierami energochłonnymi. Z kolei na dole skarpy od strony ogrodzenia ułożona zostanie specjalna rynna, która zapewni odpływ wody i zabezpieczy ogrodzenie przed podmywaniem.


2016-08-01 08:31:24
(fot. lublin112)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Drodzy Państwo – to, że dziś Wam obiecano, to, czy tamto, wcale nie znaczy, że będzie wykonane.
  Trzymajcie ręce na pulsie, bo może się okazać, że w ogóle nie będziecie mieć wyjazdu z Waszych posesji, a o kupno nawet małych helikopterów w naszej Ojczyźnie raczej trudno

 2. O to coś, to jest rów głęboki na kilka metrów? Ktoś chyba jakieś pieniążki poczuł…

 3. Najpierw łaził geodeta po terenie z pomocnicą… łata jej się „omskła”… Siedzi projektant za biurkiem, cyrkiel mu się omsknął… przyjechał koparkowy łycha mu się omskła….. i jest cudo architektury użytkowej czyli rów w formie zbiornika retencyjnego bo do nikąd nie prowadzi… Napuścić wody postawić zjeżdżalnię a dzieciarnia będzie szczęśliwa…

 4. takie wlasnie glebokie rowy sa na dojazdowce w wierzchowiskach gdy jada dwa samochody ciezko sie wyminac doslownie na grubosc lakieru taka waska ta doga a jeszcze trzeba sie niezle spinac zeby nie wyladowac w tym rowie ten kto to wymyslil to chyba jest kompletnym durniem prxeciez to tereny rolnicze jak jedzie duza maszyna rolnicza nie ma mowy zeby sie wyminac a row czeka

 5. a zobaczcie jakie szerokie i głębokie rowy zrobili przy serwisówce na odcinku Felin -Piaski, a jaka wąska jest południowa droga serwisowa z Bystrzejowicdo Piask.to jak pisalize względu naniskipoziom zurbanizowania, a według mnie to niski poziom projektanta i zleceniodawcy gddkia .nie mogą wymalować pasów bo jest za wąsko, ledwie osobówki się mijają, ciężarowe idą poboczami które się obrywają i auta toną wbłocie

 6. Jeżdźę tamtędy codziennie i jakoś nie zauważyłem tam takiego głębokiego rowu . „Kiepskiej baletnicy to i rąbek u spudnicy” … Nie wszyscy muszą być kierowcami.

 7. nie pierwszy bubel na tej obwodnicy ,a reakcji odpowiednich osób brak

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online