690 680 960

Brodacze ze Sławatycz mogą trafić na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Sławatycze to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać brodaczy. Aby ta jedyna w swoim rodzaju tradycja nie odeszła w zapomnienie, powstał pomysł wpisania obrzędu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W Sławatyczach przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne dotyczące zamiaru zgłoszenia „Obrzędu pożegnania starego roku Brodacze ze Sławatycz” do wpisu na Krajową listę ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sławatycze to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać słynnych brodaczy. Przez ostatnie trzy dni grudnia, przebierańcy od lat paradują po ulicach, zaczepiając przechodniów czy też kierowców, jednak jak każdy twierdzi, spotkanie z nimi przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

Tradycja sławatyckich brodaczy kultywowana jest dzięki członkom Gminnego Ośrodka Kultury. To oni każdego roku starają się, by znani obecnie już w całym kraju przebierańcy nie przeszli do historii. Obecnie, by zachęcić jak najwięcej mieszkańców, organizowany jest konkurs na najładniejszy strój Brodacza.

Kiedy pierwsi brodacze pojawili się w rejonie Sławatycz, tego obecnie już nikt nie pamięta. Wiadomo jest, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od bardzo dawna. Pewne jest to, że odkąd sięgnąć pamięcią, zawsze w ten sposób żegnano stary rok. Określenie brodacze wzięło się od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna, które przyczepiała sobie miejscowa ludność. Miały one przynieść długie życie, duże doświadczenie a także bogactwo przeżyć.

Teraz, aby ta jedyna w swoim rodzaju tradycja nie odeszła w zapomnienie, powstał pomysł wpisania obrzędu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zaplanowane na 16 września spotkanie ma celu przedyskutowanie znaczenie tego dziedzictwa, uzyskanie zgody na wpis i wyłonienie upoważnionego przedstawiciela społeczności. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa

(fot. GOK Sławatycze)

3 komentarze

  1. I bardzo kurde dobrze, bardzo mi się to podoba.

  2. fajne podoba mi się pojadę w grudniu i zobaczę na własne oczy

  3. Ciekawe co na to proboszcz, czy akceptuje taki pogański obyczaj.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli