Dziesiątki ton kanapek wylądowało w śmietniku. Do tego konserwy, wędliny i sery

Już blisko 100 ton żywności przewożonej przez podróżnych w bagażu osobistym zatrzymali na granicy, celnicy z naszego regionu. Przeważają kanapki z wędliną, której przez granicę przewozić nie można.

Każdego dnia celnicy na przejściach granicznych w naszym regionie znajdują w bagażach podręcznych żywność, której przewożenie przez granicę jest zabronione. Od 2009 roku obowiązuje bowiem podróżnych, zakaz przywozu na terytorium Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego. Obostrzenia te wprowadzono w związku z koniecznością ochrony europejskiego rynku przed chorobami dziesiątkującymi stada zwierząt hodowlanych m.in. chorobę Creuzfeldta-Jacoba, pryszczycę, ptasią grypę czy też ASF. Stanowi to poważne zagrożenie ekonomiczne dla rodzimych producentów żywności.

Pomimo prowadzonych przez Służbę Celną akcji informacyjnych, rozdawania ulotek oraz wieszania w miejscach powszechnie dostępnych plakatów, wielu podróżnych nic sobie nie robi z zakazu. Najwięcej żywności celnicy zatrzymują na przejściach granicznych z Ukrainą. -Wysoka pozycja w tym rankingu przejść granicznych z Ukrainą może wynikać z turystyki ekonomicznej uprawianej przez obywateli Ukrainy. Wielu obywateli Ukrainy podejmuje w Polsce i krajach zachodniej Europy pracę, często sezonową. W celu obniżenia kosztów pobytu, wielu z nich w podróż zabiera też żywność. Widać to zwłaszcza późnym latem i wczesną jesienią – tradycyjnym okresie zbiorów w rolnictwie. Dotyczy to też studentów kształcących się na polskich uczelniach, którzy chętnie zabierają domowe przetwory – wyjaśnia podkom. Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Łącznie w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim celnicy przejęli już blisko 100 ton żywności. Przeważają głównie kanapki zawierające wędliny. Do tego dochodzą wędliny, konserw i sery. Rekordowe pod tym względem jest przejście graniczne w Hrebennem. Tam do specjalnych pojemników trafiło już blisko 40 ton żywności. Wszystko przekazywane jest następnie do utylizacji.

(fot. Izba Celna)
2016-12-23 16:26:50

Zobacz również

22 komentarze

 1. Pan Bóg was za to skara. Jak wam nie wstyd. Widać dobrobyt niektórym w głowach poprzewracał.

  • nikt nie będzie ryzykował rozprzestrzeniania się groźnych chorób z powodu kanapki…

   • … Którą sam chce zjeść dany człowiek?… Marnowanie jedzenia i tyle. Jeśli sami chcieli zjeść swoje produkty to czego nie?

    • dlatego należy pozostawiać te jedzenie na granicy dla osób wyjeżdżających z Polski, tak by wjeżdżając na Ukrainę mogły sobie wziąć coś na drogę i tyle temacie…

  • Ciebie krótkim rozumkiem pokarał. Coś narozrabiał ?

  • Postawić przy granicy ośrodek dla bezdomnych lub syryjczyków i niech to utylizują, mogli by też utylizować tytoń i alkohol ; )

 2. A jadlodajniach chociażby Św.Brata Alberta brakuje żywności! Niekiedy krytycznie brakuje.

  • Właśnie. Banki żywności, akcje typu Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, a ostatnio Święty Caritas, wyłudzają na nas czym chata bogata, a tymczasem bohaterscy celnicy utylizuje sobie 100 ton żywności…
   To mnie zniechęca do uszczuplania swojego budżetu domowego, nie będę swoim dzieciom odbierać, a dawać braciom Albertom.
   Przynajmniej dopóki urzędasy z Brukseli nie zmienią durnych przepisów.

 3. może zawracanie ukraincow na granicy by zmniejszyło te drastyczne liczby !

 4. BARDZO BARDZO DOBRZE ,NIECH NIE WOZA Z SOBA ZARCIA NIECH KUPUJA W POLSCE I DAJA POLSCE ZAROBIC !!!!! DOBRE PRAWO !! CO POLSKA MA SIE TROSZCZYC O UKRAINCOW…A MOZE O RUSKICH…A ONI SIE MARTWIA O NAS………………………………………………….ZAKAZ WOGOLE POWINI MIEC WIERZDZAC TU!!!!

  • gdyby w Polsce obowiazywaly takie przepisy dotyczace zywnosci jak w Rosji to w marketach bylyby puste polki jesli chodzi o mieso.Polacy kupuja toksyczne gowno a pozniej laza po lekarzach i umieraja.nie jestem autorytetem ale dr jaskowski i zieba dokladnie mowia jak jest w tym temacie.wesolych swiat Polacy

 5. okropne jak można tak marnować jedzenie

 6. zwierzęta w schroniskach nie mają co jeść

  • Kiedyś mowiono,że ludzie z trzeciego świata nie mają co jesc. Teraz widzę, że ważniejsze są zwierzeta

 7. a nie mozna oddac bezdomnym lub do schroniska dla zwierzat

 8. Najbardziej razi mnie to że często w komentarzach wypowiadają się osoby które nie mają w temacie żadnej wiedzy. Żenada. Prawo jest takie że nie można przewozić żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. I tyle. Jeżeli ktoś wiezie jakieś np.mięso to znaczy że przed wyjazdem za granicę nie sprawdził co można wwieść do Polski. Czyli jest…

 9. Bezdomnym, zagrożoną chorobami żywność? Tego zrobić nie można, przecież to są ludzie no pomyślcie trochę.

 10. To powinien być problem strony Ukraińskiej nie Polskiej. Przy korupcji jaka u nich panuje, wszystko przewieziesz za kasę. Kanapki nie są dochodowym interesem a kłopotem, to puszczają na drugą stronę bez opłaty.

 11. Moje gratulacje….A tyle ludzi gloduje

 12. Stu dwunasty niedorzecznik

  Przyznam, że to dość ciekawe zjawisko – tabun zawszonych, zasyfiałych czy innym adidasem zarażonych ciapatych, albo innych Ukraińców, można wpuścić do Polski, ale niesionych przez nich kanapek, już nie.

 13. Bez sensu. Zupełnie bez sensu. To juz prędzej piszą dla zwierząt z importu zaszkodzi zwierzętom niż kanapka, która zjada człowiek. Marnowanie jedzenia, bez sensu.

 14. A czym ta żywnośc jest zagrożona? Jakimi tam chorobami atam! Szkoda tyle niszczyć. I nikt tu prawdy nieprzekrzyczy. Bezdomni gloduja a tu żarcie się utylizuje.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1503zł 0.38%
  • GBP 5.0538zł -0.01%
  • EUR 4.5234zł -0.29%
  • CHF 4.2688zł -0.23%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport