Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Terespol: Próbowali skorumpować funkcjonariuszy na granicy

Dwóm obcokrajowcom nie udały się próby przekupienia funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Białorusini poddali się sankcjom karnym.

W miniony poniedziałek funkcjonariusz Straży Granicznej z Placówki w Terespolu, w trakcie wykonywania czynności służbowych, zatrzymał 31-letniego obywatela Białorusi, który wcześniej próbował mu wręczyć 50 euro.

– Podróżny, który chciał wyjechać ciężarówką z Polski przez przejście graniczne w Kukurykach, usiłował wręczyć funkcjonariuszowi SG korzyść majątkową, w postaci jednego banknotu o nominale 50 euro, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Podróżnemu zależało na tym, aby funkcjonariusz odstąpił od kontroli czasu pobytu cudzoziemca na terytorium Schengen. Funkcjonariusz pieniędzy nie przyjął a o próbie korupcji powiadomił swoich przełożonych – informuje Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mężczyzna dobrowolnie poddał się odpowiedzialności karnej, przyjmując karę grzywny oraz jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Z kolei na przejściu granicznym w Terespolu w dniu 1 listopada jeden z podróżnych usiłował wręczyć funkcjonariuszowi SG korzyść majątkową, w postaci banknotu o nominale 100 zł, w zamian za odstąpienie przez funkcjonariusza od realizacji czynności administracyjnych wobec cudzoziemca.

– Funkcjonariusz pieniędzy nie przyjął i zatrzymał 40-letniego obywatela Białorusi. Również i w tym przypadku, osoba usiłująca skorumpować funkcjonariusza dobrowolnie poddała się sankcjom karnym wynikającym z art. 229 §3 kk. – dodaje Dariusz Sienicki.

Od początku roku, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali już 11 osób, które usiłowały im wręczyć korzyść majątkową w zamian za odstąpienie przez nich od realizacji czynności służbowych. Czyn ten usankcjonowany jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

2016-11-10 07:07:15
(fot. NOSG)

10 komentarzy

 1. 11 osób zatrzymali,a ile nie zatrzymali tego nie wiemy:)

 2. Obrazili funkcjonariuszy tymi kwotami.

 3. Takie czasy teraz 100 zł to Ci nikt nie weźmie bo chce doczekać do emerytury
  A po drugie taki celnik ma większą nagrodę za ujawnienie korupcji niż to 100 zł
  więc mu się to zupełnie nie opłaca.

 4. Tak za male kwoty proponowali. Z tego co wiem i czasami widze to praktycznie wszyscy biora. Ale moze malo imiejetnie proponowali i ktos obok niepotrzebny sluszal? Nie wierze w ten jeden wielki burdel na granicy, kto normalny przejerzdzal to wie o czym pisze.

  • Oh taki mądry, to spróbuj umiejętnie wręczyć dużą kwotę i się przekonasz że jednak większą część funkcjonariuszy to porządni ludzie którym uczciwość nie pozwoli przyjąć Twoich „milionów”.

  • Celnicy może by i brali, ale przerzucają ich z posterunku na posterunek z odgórnym nakazem patrzenia na ręce kolegi – to już nie te czasy. Jeden drugiego podpierniczy dla awansu, takie rozkazy…

   • Stu dwunasty niedorzecznik

    Przyznam, że bardzo celnie określiłeś atmosferę panującą wśród owych funkcjonariuszy.
    Jeden drugiego obserwuje i donosi „gdzie trzeba”.
    Jak pies ogrodnika, sam nie zeżre, ale drugiemu nie da.

 5. Pampalini łowca zwierząt

  50 ujro to może sobie tyłek podetrzeć.

 6. W artykule mowa o funkcjonariuszach straży Granicznej a nie celnikach. A po drugie, trochę wiary w to że nie przyjmują łapówek bo są uczciwi..