Rejon dworca PKP zyskuje nowe oblicze, okolicę „szpeci” wysoki budynek. Warszawski architekt przerobił jego wygląd
16:36 07-01-2023

Coraz większymi krokami zbliża się termin zakończenia prac przy budowie Dworca Metropolitarnego w Lublinie. Oprócz nowego centrum komunikacyjnego, inwestycja obejmuje również jego okolice. Plac Dworcowy zamieni się w wyjątkowy ozdobny deptak, szereg prac realizowanych jest także na pobliskich ulicach. Miejsce to ma się stać jedną z wizytówek Lublina.
Wiele osób zwraca jednak uwagę na budynek u zbiegu ul. Pocztowej i 1 Maja. Pięciokondygnacyjny obiekt na razie rzuca się w oczy tylko podróżnym , którzy przyjeżdżają do Lublina pociągami. Niebawem, kiedy rozpocznie funkcjonowanie Dworzec Metropolitarny, będzie on jednym z pierwszych obiektów, jakie dostrzegą osoby docierające do stolicy naszego regionu również autobusami.
– Oczywiście w okolicy nie brakuje szaroburych i zaniedbanych kamienic, jednak układ architektoniczny sprawia, że nie jest to aż tak widoczne. Tymczasem ten szpecący kolos, nie dość że góruje nad okolicą, to jeszcze wyróżnia się jaskrawymi i niepasującymi do pobliskich budynków barwami. Niestety nie jest to zbyt dobra wizytówka Lublina, miasta, które od wielu lat staje się coraz ładniejsze i doceniane przez coraz więcej turystów nie tylko z kraju, lecz również z zagranicy – tak kilka tygodni temu w liście do naszej redakcji zwracał uwagę na budynek pan Edward.
Jak udało nam się ustalić, budynek przy ul. 1 Maja 44 znajduje się w rękach prywatnych. Przez laty funkcjonował w nim hotel dla podróżnych. Jednak jego wątpliwa renoma a także oferowane warunki sprawiły, iż było coraz mniej klientów, a tym samym obiekt został zamknięty. Na razie nie wiadomo, jakie plany ma jego właściciel. Teren ten, zgodnie z danymi ratusza, ma charakter komercyjny. Może pełnić funkcje biurowe, usługowe a także handlowe.
Okazuje się jednak, że budynek może przestać „szpecić” ten teren. Jeden z warszawskich architektów przygotował wizualizację prezentując, jak obiekt ten mógłby wyglądać. Tomasz Geras urodził się i pracuje w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Architektury na Politechnice. Ostatnio zyskał rozgłos dzięki wizualizacjom, a których stołeczne budynki przedstawione są w stylu nowo klasycznym.
– Jestem wielkim sympatykiem Lublina, uważam, że ma jedną z najpiękniejszych i najbardziej polskich starówek. Natomiast plac Dworcowy niestety nie stanowi dla miasta dobrej wizytówki. Z fantastycznej stacji kolejowej wychodzi się wprost na przygnębiający, modernistyczny klocek. Inspirując się podobnymi przebudowami, publikowanymi na stronie Architektur-Rebellion postanowiłem sprawdzić, czy strukturę gierkowskiego biurowca dałoby się wykorzystać pod elewacje w duchu Nowego Klasycyzmu – mówi Tomasz Geras.
Jeżeli chodzi o budynek przy ul. 1 Maja 44, pan Tomasz wskazuje, że wystarczy po prostu odświeżyć elewację, aby obiekt nabrał zupełnie innego wyglądu. Jak wyjaśnia, projekt jest luźną syntezą paru wątków, które zauważyć można w budynkach dworca PKP, sąsiadującej z nim poczty i banku. Jednak oczywiście proponowane rozwiązania wdrożył tylko o tyle, o ile pozwalałaby na to istniejąca konstrukcja. Autor koncepcji podkreśla, iż za granicą takie rzeczy robi się często, natomiast w Polsce ruch ten jest prawie nieznany.
(fot. Tomasz Geras, GSV)
Przecież ten budynek już pewnie dawno jest zaklepany przez narciarskie towarzystwo wzajemnej adoracji… pewnie projekt też już dawno w szufladzie siedzi.
Zburzyć!!! I postawić park rozrywki z dziesiątkami sieciówek na czele!!!
To dworzec PKP szpeci okolicje tego hotelu nie odwrotnie
nie rozumiem komu co speci, budenek jakich wiele, również na zachodzie europy, w czym problem? może tam powinien być lidl albo jakieś ine g…o
Szpecą butelki, puszki rzucane wszędzie. Jest remont a nowym chodnikiem już menele się zajęły, to samo z ławkami. Zresztą nic nie zmieni, gdy będą tam alkoholicy szczący po bramach czy budynkach, leżący przy 1 Maja i poczcie. Smród, bród.. Może kamery na tej ulicy, by coś dały.
Bardzo ładny projekt.
Brawo, świetny pomysł!! Może wyjdzie nawet taniej jak wyburzenie tej paskudy i wzniesienie nowego budynku?
Pośród tysięcy szklarzy, w końcu za projekt przestrzeni publicznej wziął się prawdziwy architekt 🙂
Koncepcja nawiązuje do budynku dworca i to się chwali. Mnie się podoba. Super.