Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Polscy kolarze w Pucharze Narodów w Kanadzie (zdjęcia)

Pięciu polskich kolarzy torowych weźmie udział w Pucharze Narodów w Kanadzie. Udział w turnieju jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Lubelskiego. Dzisiaj w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył marszałek Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz zawodnicy: Mateusz Rudyk i Kacper Majewski. Pozostali kolarze oraz trener Igor Krymski połączyli się online z Majorki, gdzie trenują.

Puchar Narodów w Kanadzie odbędzie się w Milton w dniach 12-14 kwietnia 2024 r. Weźmie w nim udział pięciu polskich kolarzy:

Kacper Majewski – kolarz torowy i szosowy. Uczestnik MŚ U-23 oraz ME U-23. Młody utalentowany zawodnik. Na szosie specjalista od jazdy indywidualnej na czas, na torze startuje w konkurencjach średniego dystansu.

Mateusz Rudyk – olimpijczyk z Tokio 2020, kolarz torowy, jeden z najlepszych sprinterów na świecie, aktualny wicemistrz Europy 2024 w sprincie indywidualnym oraz keirinie i brązowy medalista w sprincie drużynowym. Na swoim koncie ma także brąz mistrzostw świata z 2019 wywalczony w sprincie indywidualnym podczas MŚ w Pruszkowie, ale także: złoto ME w sprincie drużynowym (2016), srebro ME w sprincie indywidualnym (2023), brąz ME w sprincie indywidualnym (2019) oraz brąz ME w sprincie drużynowym (2021).

Daniel Rochna – specjalista w sprincie. Jego największe sukcesy to: brąz ME 2021 w sprincie drużynowym oraz brąz ME 2024 także z sprincie drużynowym.

Maciej Bielecki – specjalista w sprincie drużynowym, olimpijczyk z Pekinu (2008) i Londynu (2012). Jego największe sukcesy to 5 medali mistrzostw Europy w sprincie drużynowym: złoto (2016), srebro (2012) oraz trzykrotnie brąz (2011, 2021, 2024).

Rafał Sarnecki – sprinter, olimpijczyk z Rio de Janeiro 2016. Jego największe sukcesy to: srebro ME (2015) oraz brąz ME (2024) w sprincie drużynowym.

– Lubelskie chce wesprzeć kolarzy torowych, między innymi dlatego, że 100 lat temu pierwszy polski medal olimpijski dla naszego kraju, i to podczas pierwszego startu Polski w igrzyskach olimpijskich, wywalczyli właśnie kolarze torowi. Historia powinna w tym wypadku zatoczyć koło. Województwo Lubelskie chce w tym bardzo pomóc, bo pięknym podsumowaniem 100-lecia startów Polski w igrzyskach olimpijskich byłby w Paryżu medal w kolarstwie torowym. Nie można nie dać naszym zawodnikom takiej szansy – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

– Jestem pełen podziwu dla sprawności marszałka Stawiarskiego i jego decyzyjności. Polska może zazdrościć takiej głowy województwa. Olbrzymie ukłony za wsparcie. Ostatni miesiąc jest dla nas podmuchem w żagle i z taką pomocą to nie może się nie udać – podkreślał trener Igor Krymski.

Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024

To ostatnie kwalifikacje dla podopiecznych trenera Igora Krymskiego, które otwierają zawodnikom start w olimpiadzie w Paryżu. Drużyna polskich sprinterów na torze to europejska czołówka, na co wskazuje choćby tegoroczny brąz w drużynie podczas mistrzostw Europy 2024.

O medal na pewno może powalczyć indywidualnie Mateusz Rudyk i to w najbardziej prestiżowej konkurencji na torze – sprincie indywidualnym. To czołowy sprinter świata i każdy się z nim liczy. Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata Glasgow 2023 był czwarty w sprincie indywidualnym, co stawia go w gronie pretendentów do walki o medal na igrzyskach w Paryżu, tym bardziej, że od początku tego roku prezentuje świetną formę.

Udział polskich sportowców w turnieju w Milton jest możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Marszałka Województwa Lubelskiego.

Dodaj komentarz