Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pod nadzorem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trwa remont jedynego w Lublinie kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Będzie pięknie (zdjęcia)

Od ponad 450. lat działa na terenie Lublina gmina ewengelicka, jej jedyna w mieście świątynia liczy niemal 250 lat. Jeszcze król Stanisław August Poniatowski wydał pozwolenie na budowę kościoła, który zlokalizowany został przy ul. Krakowskie Przedmieście.

Aby pod względem prawnym wszystko było w porządku, wybierając miejsce pod budowę tego kościoła, należało zachować właściwą odległość od najbliższej świątyni rzymskokatolickiej. Było to sto metrów. Pierwsze nabożeństwo w nowo wybudowanym kościele odprawione zostało w listopadzie 1788 r., lecz jeszcze przed zakończeniem budowy pojawiły się pierwsze pochówki na cmentarzu przykościelnym, funkcjonującym do 1831 roku (do dziś widoczne są pozostałości po kilku nagrobkach).

Na przestrzeni minionych lat w otoczeniu kościoła powstał mały szpital, pełniący również funkcję szkoły, wzniesiono plebanię, później rozebrano dawny szpital i szkołę, remontowano uszkodzoną świątynię, prowadzono w niej prace konserwatorskie, a w 1967 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków województwa Lubelskiego pod nr A/229 jako cenny przykład zespołu architektury klasycystycznej z końca XVIII stulecia.

Obecnie przy kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Trójcy Świętej w Lublinie trwają prace remontowo-konserwatorskie.

– Zabytek ten wzniesiony został Przy Krakowskim Przedmieściu – w latach 1785-1788, wg projektu arch. Fryderyka Zilcherta alias Zillehera, autora kościoła kalwińskiego w Piaskach – przypomina dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Część elementów wyposażenia kościoła przeniesiono ze zboru w Piaskach, m.in. 2-strefowy obraz ołtarzowy Chrystusa Ukrzyżowanego i Ostatniej Wieczerzy z 1748r., jak również barokową ambonę. Prace rzeźbiarskie wewnątrz kościoła oraz ołtarz wykonał rzeźbiarz o nazwisku Flagler. W 1784 roku Paweł i Zofia z Suchodolskich Stryjewscy ze Stryjna ufundowali dzwony. Pierwotne organy ufundowane w 1819 roku. przez J. Piaseckiego zastąpiono w 1912 roku – nowymi. Ławki, obudowa drzwi wejściowych oraz chrzcielnica (fundacji Mischkego) pochodzą z przełomu XIX i XX w. Na ścianie pod chórem eksponowane są tablice trumienne (najstarsze z pocz. XIX w.). We wnętrzu kościoła znajduje się nagrobek Paula von der Howena, syna zastępcy dowódcy twierdzy zamojskiej, a także kilka tablic epitafijnych – lubelskich pastorów i przemysłowców – uzupełnia.

Już od wielu lat świątynia z braku środków nie była poddawana pracom remontowo-konserwatorskim. Teraz zaś, dzięki inicjatywie księdza proboszcza, doczekała się podjęcia działań inwestycyjnych. Mają one polegać na remoncie budynku kościoła, zarówno jego elewacji, jak i wnętrza, oraz na zmianach w otoczeniu budynku.

– Prace remontowo-konserwatorskie – informuje Dariusz Kopciowski – związane będą m.in. z:
*  wymianą nawierzchni w strefie wejściowej z asfaltowej i kostki betonowej na kostkę granitową w kolorze szarym;
*  wykonaniem opraw doziemnych podświetlających elewacje;
*  wykonaniem nowego chodnika z kostki granitowej – prowadzącego od wyjścia z zakrystii do furtki w ogrodzeniu przy ul. Ewangelickiej wraz z wymianą furtki na szerszą;
*  wykonaniem przyłącza kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz zewnętrznej instalacji elektrycznej z trzema masztami dla iluminacji zewnętrznej;
*  wzmocnieniem fundamentów i zabezpieczeniem ich przeciwwilgociowo, przy użyciu „szlamu” oraz realizacją żwirowej opaski odwadniającej;
*  remontem murów (naprawa pęknięć i zarysowań ścian, nadproży i gzymsów),
*  naprawą płyty i balustrady balkonu;
*  wykonaniem tynków w tym renowacyjnych;
*  wymianą stolarki okiennej i drzwiowej na balkonie z zachowaniem wielkości, materiału, kształtu i rysunków podziału w analogii do stolarki istniejącej;
*  pracami konserwatorskimi przy drzwiach wejściowych oraz zewnętrznych do zakrystii i kruchty;
*  wymianą pokrycia dachowego korpusu głównego kościoła (bez wieży) na blachę miedzianą;
*  wymianą orynnowania i wykonaniem wentylacji grawitacyjnej;
*  konserwacją dekoracji ściennych, malowaniem wnętrza i elewacji;
*  wykonaniem ogrzewania podłogowego (obwodowe przyścienne z kanałowymi grzejnikami posadzkowymi) wraz z przełożeniem istniejącej posadzki wapienia olandzkiego i jej uzupełnieniem w miejscach wtórnych uzupełnień – przy użyciu tego samego kamienia;
*  przebudową podestu ołtarzowego.
Dodatkowo w kościele wykonane zostaną instalacje wewnętrzne: sanitarne oraz elektryczne.

Pod koniec 2016 roku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków odebrał prace związane z zabezpieczeniem odpadających ze świątyni tynków i elementów architektonicznych na elewacjach oraz lokalnymi naprawami rynien, rur spustowych i obróbek blacharskich. Dwa lata później, w 2018 roku odebrane zostały prace naprawcze w zakresie więźby dachowej, które polegały m.in. na: czyszczeniu i impregnacji, wymianie porażonych biologicznie belek wzmacniających styk krokwi z belkami stropowymi, rozebraniu zasypki stropowej i demontażem podłogi drewnianej w obrębie strychu, oczyszczeniu i zaimpregnowaniu desek podłogowych oraz ich ponownym montażu.

– W trakcie powyższych prac – tłumaczy Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – odnaleziona została belka z napisem informującym o roku przeprowadzonego remontu (1892) oraz podpisami pastora i członków rady parafialnej. Belka ta po zaimpregnowaniu i zabezpieczeniu stanowić będzie eksponat muzealny. Obecnie przystąpiono do wymiany pokrycia dachu. Cieszymy się niezmiernie, że małymi krokami remont przywracający świetność kościołowi jest kontynuowany – dodaje.

Celem urzeczywistnianego projektu, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest zwiększenie atrakcyjności kulturowej, turystycznej i społecznej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie oraz samego miasta poprzez ochronę, wykorzystanie i zwiększenie dostępu do unikalnych zasobów dziedzictwa kulturowego o wartości zabytkowej, historycznej i turystycznej.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

7 komentarzy

  1. Nie remontowali z powodu braku środków??? BUAHAHAHAHA. Wiecie ile sobie proboszcz krzyczy za zerwanie blokady na grobie na cmentarzu na Lipowej??? 1500zł!!!. Na składane do ich kancelarii podania w ogóle nie odpowiadają.

    • Taki biznes. Trwa już tyle setek lat, bo żeruje na ludzkim strachu i obietnicy czegoś, czego nie można ani dowieźć, ani zaprzeczyć. I Ty myślisz, że z nimi wygrasz? To największa i najstarsza, międzynarodowa korporacja na świecie.

    • Ale wiesz, że kościół rzymsko-katolicki i kościół ewangelicko-augsburski nie mają zbyt wiele wspólnego ze sobą?

      Ehh…
      Kolejny pożyteczny idioota – takich ten kraj potrzebuje!

      • widziałem ptaka cień

        poza cennikiem i obietnicami, rzeczywiście … niewiele.

      • No dokładnie piszą tylko żeby szczuć. Nawet nie wiedzą o czym. Kościół rzymsko-katolicki i kościół ewangelicko-augsburski, co za różnica ważne że kościół.

  2. A dookoła parking.

    • Tzn. tam, gdzie można. Bo jeszcze zaparkowanych pomiędzy nagrobkami samochodów nie widziałem. Ale to już wyłącznie zasługa ogrodzenia, bo do tamtych miejsc postojowych nie ma jak dojechać.

Z kraju