Środa, 06 listopada 202406/11/2024
690 680 960
690 680 960

Oszust podszył się pod członka zarządu. Księgowa zrobiła przelew na ponad 100 000 złotych

Ponad 100 tysięcy złotych wyłudził oszust, podający się za członka zarządu firmy. Sprawca przesłał na adres mailowy księgowej prośbę o dokonanie przelewu. Miał on być zapłatą za nieuregulowaną fakturę.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Białej Podlaskiej zgłosił się członek zarządu jednej z lokalnych firm. Złożył zawiadomienie o oszustwie, którego padł ofiarą. Z relacji mężczyzny wynikało, że nieznany sprawca podszył się pod jego wspólnika i doprowadził do wyłudzenia ponad 100 tysięcy złotych.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że oszust nawiązał kontakt z księgową firmy w połowie września br., przesyłając wiadomość e-mail, w której zlecił wykonanie przelewu. Wiadomość wyglądała na autentyczną – pochodziła rzekomo od wspólnika zgłaszającego i zawierała prośbę o sprawdzenie salda oraz dokonanie przelewu na dużą kwotę. Księgowa, nie podejrzewając podstępu, uznała, że jest to normalna korespondencja służbowa.

Po uzyskaniu informacji o dostępnych środkach finansowych firmy, oszust przesłał szczegóły dotyczące przelewu, zaznaczając, że operację powinien zatwierdzić drugi wspólnik. Fakt, że wspólnik przebywał wówczas za granicą, dodatkowo uwiarygodnił oszusta i nie wzbudził podejrzeń wśród pracowników. Księgowa wykonała przelew na wskazane konto i wysłała potwierdzenie. Dopiero kolejnego dnia, prosząc o przesłanie faktury za wykonaną płatność, odkryła, że doszło do oszustwa.

Poszkodowany natychmiast złożył reklamację w banku oraz zawiadomił policję. Funkcjonariusze rozpoczęli śledztwo w celu zidentyfikowania i zatrzymania sprawców.

„Business Email Compromise” – nowa metoda oszustwa

Opisana sytuacja to przykład oszustwa znanego jako „Business Email Compromise” (BEC), które zyskuje na popularności wśród cyberprzestępców. Mechanizm działania polega na podszywaniu się pod zaufane osoby z firmy, najczęściej kierowników lub wspólników i nakłanianiu pracowników do wykonania przelewów na fałszywe konta.

Aby uniknąć takich sytuacji, eksperci zalecają kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Na wszelkie prośby o przelew lub weryfikację finansów, otrzymane drogą mailową, odpowiadajmy, korzystając z bezpośrednich danych teleadresowych, które posiadamy, a nie z tych podanych w wiadomości.
  2. Zawsze sprawdzajmy adresy e-mail nadawców, ponieważ oszuści często tworzą adresy łudząco podobne do prawdziwych.
  3. W przypadku wątpliwości, warto osobiście skontaktować się z nadawcą, by potwierdzić autentyczność prośby.

Dzięki stosowaniu tych prostych zasad można znacząco ograniczyć ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępców.

4 komentarze

  1. Dobra księgowa to skarb.

  2. Najpierw przelew później faktura? Nieźle kombinują w tej firmie że taki proceder nie wzbudził podejrzeń.

  3. Stanowczo za dużo tych Członkuf Zażondu.

  4. to wspólnik konta zmienia codziennie że z łapy trzeba wpisywać nr konta

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia