Miasto daje 41 mln, wykonawcy chcą ponad sto. Co dalej z przebudową Al. Racławickich?

Po raz kolejny oferty firm zainteresowanych wykonaniem przebudowy Al. Racławickich w Lublinie są o wiele wyższe, niż miasto planuje przeznaczyć na inwestycję. Co dalej z inwestycją, okaże się w najbliższym czasie.

Upłynął termin składania ofert w przetargu na wykonanie przebudowy al. Racławickich w Lublinie. Chodziło o wymianę nawierzchni wraz z przebudową skrzyżowań i dobudowaniem pasów do skrętu, zamontowanie sygnalizacji świetlnych przy ul. Puławskiej, Grottgera oraz przy pl. Teatralnym, a także wymianę chodników. Dodatkowo zbudowanie wzdłuż całej ulicy dróg dla rowerów i buspasów. Podobne prace, choć bez dróg dla rowerzystów, zaplanowano na ul. Lipowej, zaś ul. Poniatowskiego miała zostać poszerzona do czterech pasów jezdni, po dwa w każdym kierunku.

Miasto na wykonanie prac przeznaczyło niewiele ponad 41 mln złotych. Po raz kolejny okazało się, że jest to zdecydowanie za mało. O kontrakt starały się trzy firmy, jednak każda z nich koszt prac wyceniła na ponad 100 mln złotych. Konsorcjum firm PRD Lubartów i KPRD Lublin zażądało prawie 107 mln zł, Strabag ponad 107 mln zł zaś Budimex aż 122 mln zł. Obecnie nie ma rozstrzygnięcia przetargu. Urzędnicy planują w ciągu miesiąca podjąć decyzję, co dalej z planowaną inwestycją.

To już drugi przetarg, w którym miasto szuka wykonawcy prac. W sierpniu swoje oferty złożyły cztery firmy. Konsorcjum firm PRD Lubartów i KPRD Lublin żądało 108,9 mln zł, PBDiM z Mińska Mazowieckiego milion złotych więcej, Strabag ponad 127 mln zł a Budimex aż 131 mln zł, czyli ponad trzy razy więcej niż urzędnicy planowali wydać na ten cel. Wtedy postępowanie zostało unieważnione, miasto ogłosiło kolejny przetarg licząc na korzystniejsze oferty.

(fot. Google Street View)

Zobacz również

25 komentarzy

 1. Kuźwa !!!! Koniecznie trzeba wymienić nawierzchnię ewentualnie słupy trakcji to w tych 40mln by się zmieścili. Ale NIE musi być buspas i ścieżka dla korbowodów !!! Im droższa inwestycja tym więcej skapnie temu i owemu !!! Ciekawy jestem czy włodarze Lublina na swoich prywatnych posesjach też uznają starowieśniacką zasadę „zastaw się a postaw się”

 2. I jeszcze ten tytuł ” Miasto daje 41 mln, wykonawcy chcą ponad sto…”? Miasto daje ?? A skąd Miasto ma pieniądze ? Zarabia ? NIE ! To z NASZYCH PODATKÓW miasto ma pieniążki, WIĘC MY WSZYSCY DAJEMY, NIE MIASTO !!!

  • Nie z Twoich podatkow tylko z kredytów jakie nasze miasto zaciąga i nie wiadomo kto to spłaci.

   • hfs Z moich kolego z moich i wszystkich co pracują legalnie bo podatek dochodowy idzie na rzecz gminy gdzie zarabiasz. A o kredytach poczytaj niżej 🙂

   • hfs: nie mów o tym, nie wolno. Przecież żadnemu prawdziwemu mieszkańcowi Lublina to nie przeszkadza…

 3. Liczyli na niższe oferty? że ktoś im za półdarmo chińczykami jedną z głównych ulic miasta wojewódzkiego zrobi? No ludzie, litości….

 4. wyraźnie ktoś nie potrafi liczyć

 5. Aż z ciekawości zajrzałem na BIP Lublin budżet na 2019
  DOCHODY 267 641 804,00 PLN
  WYDATKI 2 208 310 408,91PLN
  A to tylko na „obsługę długu” 35 000 000,00 ROCZNIE !!!
  uuuu TO GRUBO !!!!
  Żeby nie było złudzeń jak ktoś ma wnuki to one też tego nie spłacą
  Czyli dla tumanów Żuk wydaje rocznie 10 razy więcej niż „miasto zarabia”

 6. Aż z ciekawości zajrzałem na BIP Lublin budżet na 2019
  DOCHODY 267 641 804,00 PLN
  WYDATKI 2 208 310 408,91PLN
  A to tylko na „obsługę długu” 35 000 000,00 ROCZNIE !!!
  uuuu TO GRUBO !!!!
  Żeby nie było złudzeń jak ktoś ma wnuki to one też tego nie spłacą
  Czyli dla tumanów Żuk wydaje rocznie 10 razy więcej niż „miasto zarabia”

 7. Ale większości się wydaje że ich to nie dotyczy 🙂 Że banki „miastu” darują długi 🙂 hehe nie w tym świecie 🙂 Przejmą wszelki majątek i spółki komunalne miast i zażyczą sobie czynsze i opłaty jakie zechcą a kogo nie będzie stać to pod most !!! Przykłady w większych miastach już macie 🙂

 8. Kolorowych snów Kubusiom 🙂

 9. Może po prostu tyle wart jest ten remont a nie 41 baniek? Kto to kalkulował że tyle wyszło a może po prostu miasto powiedziało mamy 41 baniek i chcemy remontu całej ulicy z przyległymi za to —cyrk czy gruba pomyłka?

 10. Co to za chory pomysł. Wywalić całą zieleń z miasta tylko budować buspasy i ścieżki dla kolarzy. Już apartamentowce przy racławickich rosną gdzie tylko się da dla nowobogackich k….

 11. Wszystko zgodnie z planem p. Żuka. W kampanii wyborczej naobiecywał gruszek na wierzbie, doskonale wiedząc jaki budżet ma Lublin. Świadomie zaniżał wartość inwestycji, by więcej ich było. Teraz na pytania, dlaczego obietnic nie zrealizował, odpowiedż będzie: ” bo wykonawcy za dużo żądali i miasto z wielu musiało zrezygnować” A tempe lemingi całymi rodzinami na niego głosowały, bo daje im pracę pierdzistołków po miejskich urzędach. Już trzech towarzyszy wykopanych z Sejmiku Wojewódzkiego na etaty przyjął. Ciekawe ile jeszcze etatów stworzy, by wszystkich przygarnąć. Nic dziwnego, że na inwestycje kasy zabraknie. Dziurę budżetową zamierza pokryć, sprzedając miejskie spółki więc dochody miasta będą niższe. Takiego „gospodarza” mieszkańcy sobie wybrali, to teraz niech nie liczą na zbyt wiele.

 12. Czegoś nie rozumiem. Jeśli nabieram 40 tys. zł. i pójdę do dewelopera kupić mieszkanie to usłyszę coś w stylu „z choinki Pan się urwał? Ma Pan jakieś pojęcie ile kosztują mieszkania? Etc”. Czy może ktoś mi objasnic skąd urzędnicy wzięli taką kwotę?
  Nie wyobrażam sobie to mógłbyć koncert życzeń typu „mamy 40 baniek, ktoś, coś?”. Jeśli tak było to wszyscy mamy przechlapane.
  W tym miejscu poprosiłbym urzędników o przedstawienie obliczeń. Być może jest tak, że to wykonawcy z palca wyssali koszty?
  Chętnie poznam opinię kogoś kto się trochę zna na tych sprawach.

  • Projekt był kalkulowany 2 lata temu przez projektanta na podstawie realiów rynkowych i wtedy byłaby to realna kwota. Projektant nie może przyjąć sobie cen ‚z czapki’, bo wydaje mu się że ceny wzrosną tylko obliczenia są tworzone na podstawie cenników. Przez ten czas wzrosły ceny materiałów ok. 2 krotnie, a robocizna podwykonawców ok. 1,5 krotnie. Do tego ze względu na stale rosnące ceny Wykonawcy zwiększyli marże ze względu na ryzyko, a kumulacja Inwestycji pozwala zwiększyć marże na zysk.

   Swoją drogą nie rozumiem dlaczego ludzie uważają, że rynek budownictwa infrastrukturalnego bierze ceny z kosmosu – nikt nie ma pretensji do dewelopera, że za m2 mieszkania chce 5500 zł, albo że nowy Ford kosztuje 50 tys., a w momencie gdy zaczynamy mówić o Inwestycjach drogowych, to się pojawia zdziwienie skąd te kwoty.

 13. Bus pasy to głupota, np. muzyczna 3 autobusy na godzinę a druga połowa jezdni stoi zakorkowana. Dobudowanie dodatkowych buspasów ma sens ale robienie z dwóch pasów jeden jest idiotyczne.

 14. A ile kasy będzie za sprzedaż wyciętego drzewostanu ? I dlaczego nie można tylko wymienić nawierzchni i ew. dorzucić te nieszczęsne światła a ścieżkę dorobić na chodniku ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki