690 680 960

Dwa nielegalne wyłączniki tachografów w ciężarówkach. Przewoźnikom grożą kary pieniężne (zdjęcia)

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie w miniony weekend ujawnili kolejne dwa niedozwolone wyłączniki tachografów. Przewoźników czekają kary pieniężne oraz konieczność opłacenia kosztów parkingu i niezrealizowanych, czy też opóźnionych w czasie przewozów.

Do pierwszego ujawnienia nielegalnego wyłącznika tachografu doszło w nocy z soboty na niedzielę (07/08.11) na drodze krajowej nr 68 w okolicy Koroszczyna. Inspektorzy transportu drogowego zatrzymali tam ciągnik siodłowy z naczepą przewożący z Węgier do Rosji około 20 ton rur stalowych.

Analiza zapisów wykonywanych przez tachograf zainstalowany w pojeździe wzbudziła wątpliwość kontrolujących, co do działania urządzenia. Pojazd skierowano, więc do uprawnionego serwisu, gdzie stwierdzono, że czujnik ruchu zostały zmodyfikowany w taki sposób, że umożliwiał jazdę pojazdu w czasie, gdy tachograf rejestrował jego postój.

Co więcej, w instalacji elektrycznej pojazdu ujawniono urządzenie, którego zadaniem było odłączanie dodatkowego sygnału prędkości generowanego przez układ ABS. Do czasu uiszczenia kaucji na poczet grożącej kary pieniężnej i dokonania naprawy/wymiany tachografu pojazd skierowano na wyznaczony parking. Przewoźnikowi grozi kara pieniężna w łącznej wysokości 12 000 złotych.

Kolejnej nocy na drodze krajowej nr 2 funkcjonariusze WITD zatrzymali pojazd ciężarowy, którym przewożone były z Rumunii do Rosji elementy konstrukcyjne rafinerii ropy naftowej. Mechanizm manipulacji był zbliżony i obejmował także modyfikację czujnika ruchu i wyłączenie drugiego niezależnego sygnału prędkości. Konsekwencje, które poniesie rumuński przewoźnik, będą analogiczne.

Przedsiębiorcy będą także musieli pokryć koszty prac serwisowych i doprowadzenia tachografów do stanu zgodnego z prawem. Dodatkowo, przewoźnicy pokryją koszty parkingu i niezrealizowanych, czy też opóźnionych w czasie przewozów.

(fot. WITD)

3 komentarze

 1. Dlaczego piloci nie oszukują na czasie pracy? Dlaczego maszyniści pociągów nie montują wyłączników czarnych skrzynek z pociągów. Dlaczego akurat największa branża transportowa Europy – musi kombinować i oszukiwać? Pracują na półczarno, śpią w kabinie, sikają do słoików, jedzą żarcie z puszek, koszty mają mniejsze, a pomimo tego nadal oszukują.

  • Piloty też oszukujo.Wyleci z Okęcia o 20:00 a doleci gdzieś daleko o 00:00
   I zaslaniajo się że zmiana jakiejś strefy czasowej czy coś? Akurat….rzepa przyklei jeden z drugim i leco na przypale bo wiedzo że tam krokodyle nie stojo

 2. To itd dało dipy za pierwsza kontrola

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…