Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zamiast paczki z Chin, dostają wezwanie do zapłaty. Lubelski oddział celny zatrzymuje przesyłki i nalicza podatek

Są efekty działalności oddziału celnego, jaki uruchomiono w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie. Zatrzymano już 250 paczek z Chin, do adresatów setki z nich wysłano niedawno wezwania do zapłaty podatku lub cła.

Wraz z początkiem grudnia w sortowni Poczty Polskiej na lubelskim Felinie rozpoczął działalność oddział Celny Pocztowy. Jest to wspólne przedsięwzięcie Krajowej Administracji Skarbowej oraz Poczty Polskiej, mające na celu dokładną kontrolę przesyłek z Chin. Zapowiedzi o tym, że Ministerstwo Finansów chce zaostrzyć politykę wobec opodatkowania przesyłek z Chin, pojawiały się już na początku roku.

Od czasu kiedy Jedwabny Szlak połączył Europę z Dalekim Wschodem Azji, tranzyt przesyłek z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu wzrasta z miesiąca na miesiąc. Do Polski przewożone są one drogą kolejową, potem z portu przeładunkowego w Małaszewiczach trafiają do Lublina. Codziennie przez sortownię w Lublinie przechodzi kilkanaście tysięcy takich przesyłek.

Dlatego też Ministerstwo Finansów postanowiło zwiększyć kontrolę nad przesyłkami z chińskich sklepów internetowych ponieważ zgodnie z polskimi przepisami, import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państw trzecich zwolniony jest z podatku, tylko i wyłącznie jeżeli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza kwoty 22 euro. Zwolnienie to jednak nie dotyczy towarów zakupionych w sklepach internetowych. W tym przypadku często stosowany jest wybieg, określający tego typu przesyłki jako prezenty. Wtedy podatek może być naliczony, jeżeli wartość towarów wynosi więcej niż 45 euro.

Tymczasem pomimo tak dużej liczby przesyłek, praktycznie nikt z zamawiających chińskie towary, nie zawraca sobie głowy tymi przepisami. Dlatego tez pod koniec listopada uruchomiono na terenie sortowni oddział celny. Zamontowany w nim został specjalny skaner do prześwietlania przesyłek, dzięki któremu celnicy dokładnie sprawdzają paczki.

Kontrola pozwala określić zawartość przesyłki, czy jest ona zgodna z deklaracją, a także błyskawicznie określić jej wartość. Oczywiście nie jest sprawdzana każda paczka, lecz wybiera się je losowo. Jak informuje portal gazeta.pl, przez niecałe trzy tygodnie zatrzymano już ponad sto przesyłek. Ich odbiorcy zostali wezwani do zapłaty podatku VAT lub cła. Kolejnych 150 przesyłek zostało odesłanych do depozytu i czeka na wydanie podobnych decyzji. Oznacza to, że zamiast oczekiwanego prezentu z AliExpress, niektórzy otrzymają list od celników z wezwaniem do zapłaty.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

77 komentarzy

 1. klient Ali Express

  Do Molka
  Zgoda co do zasady podatkowej, niezgoda co do samych zakupów. Pokaz mi co jest wyprodukowane w Polsce w polskiej firmie ( a nie montowni zagranicznych firm). I tak prawie wszystko jest produkowane w Chionach, tylko kupując w Polsce, utrzymujesz rząd posredników pasozytów.

  • Po prostu: do ceny Chinoli doliczasz koszta.

   Podatek swój, sprzedawcy, marżę sprzedawcy, pośrednika, itp, itd…

   Mogłeś się urodzić w ChRL, miałbyś lepiej. Ale jesteś stąd. Więc – płacz i płać 😉

 2. Kilkanaście tysięcy przesyłek dziennie x 20 dni = kilkaset tysięcy
  Zatrzymano ponad 100 przesyłek !!!
  Te „ponad 100 przesyłek” ile przyniesie VAT-u i cła ????
  Połowa adresatów po prostu nie odbierze przesyłek bo uzna , że cło i VAT przekracza realną wartość towaru.
  Ile kosztuje ta „kontrola” ile będzie kosztowała utylizacja nieodebranego chińskiego badziewia ?
  Ile do tego wszyscy dołożymy ??

  • Do cła i VAT należy jeszcze doliczyć koszt odprawy przez Celny Pocztowy.

  • Janusze i inne cebulaki zapewne tak… potem Chińczycy mówią że w PL kombinatorzy i nie chcą niektórzy do PL wysyłać, bo za zwrot przesyłki do Chin płaci chińczyk… a wszystko przez to że taki Janusz nie bierze pod uwagę tego że może zapłacić VAT….

 3. Komuniści, wszędzie komuniści

 4. Około 100 paczek na rok trafia do mnie z Chin, USA …. i jakoś nic jeszcze nie doliczyli, a jeśli nawet to co? Nikt mnie nie zmusza do kupowania za granicą eurokołchozu

 5. WSZYSCY IM CZERWONA KARTKĘ PRZY NASTĘPNYCH WYBORACH (WIADOMO KOMU)

  TAK. GŁOSUJCIE DALEJ NA PISUAROW! TO BĘDZIECIE BULIC, BULIC, BULIC. DO TEGO DOJDZIE! ŻE PRACUJĄCY BĘDZIE MIAŁ MNIEJ NIŻ NIEROBA Z BACHORAMI ŻYJĄCY CAŁE ŻYCIE Z 500+ I ZASIŁKÓW HA HA

  • I tak będziemy bulić. Na quasi ekologię, emisję CO2, podatki wspólnotowe, itd. Trzeba być naiwnym, by myśleć, że zmiana władzy, akurat w tej kwestii pociągnie za sobą coś pozytywnego. Jeszcze bardziej zaostrzą kontrolę, by chronić niemiecką gospodarkę. Wystarczy sięgnąć pamięcią parę lat wstecz, by się przekonać, że władza ma gdzieś obywatela, bez względu na opcję jaką reprezentuje. Bo kto nam zafundował wyższy vat niż w przeważającej części krajów UE? Pan Zenek? A może jednak inna znana polityczna kaczka?

  • Ty też jesteś bachorem, a takich frustratów impotentnych normalni ludzie ignorują

   • Do_Menmento mori

    JA PATOLOGIO ZYJE TAK JAK WIĘKSZOŚĆ NORMALNYCH LUDZI W TYM KRAJU. PRACUJE, NIEMAM STADA BACHOROW! I NIE CHODZE DO OPIEKI JAK WY DZIADY! NIEROBY SMIERDZACE.

 6. Chcieliście pisuar to macie za wszystko będziemy płacić bo ta sekta już pieniędzy nie ma jak

 7. Nauczcie się interpunkcji, redaktorzy (chyba bez matury)!

 8. Brawo. Nie ma to jak cisnąć ludzi. Co za idiota wpadł na ten pomysł. Mieszkam w UK i nikt nigdy nie czepiał się o przesyłki z USA czy Chin. Zawsze były opłaty naliczane zgodnie z deklaracją, nikt nie traktował mnie jak przestępcę. Tuski bolki hgw kradną miliony i chodzą na wolności śmiejąc się z motłochu i przykręcając śrubę żeby mieli co grabić. Więc dalej hołoto, głosujcie na złodziei na pewno będzie lepiej. Jeszcze raz wam gratuluję geniuszu.

 9. VAT akurat podniósł Donald. Zarzekał się że tylko na rok. A potem pojechał do Brukseli, a VAT został. Dowcip polega na tym że niektóre towary dalej będziemy zamawiać, bo ovatowane i z prowizją nadal będą dużo tańsze niż te zakupione w Polsce.

 10. Taki morał z tego ,szukamy kasy na 500 plus ,na tej maszynie powinno być napisane dofinansowane z 500 plus.

Z kraju