Europejskie Dni Archeologii w Chodliku – Noc Cudów nad Chodelką
01:15 12-06-2026 | Autor: redakcja
W pierwszej części wydarzenia, na terenie grodziska w Chodliku, uczestnicy będą mogli zobaczyć obozowisko wczesnośredniowieczne przygotowane przez Drużynę Grodów nad Chodelką oraz Bielską Drużynę Najemną „Svantevit” wraz z przyjaciółmi. Rekonstruktorzy zaprezentują dawne rzemiosła, elementy życia codziennego oraz sztukę wojenną dawnych Słowian.
Nie zabraknie także warsztatów kulinarnych – Hanna Lis z projektu Kuchnia Słowian poprowadzi pokaz gotowania w dawnych naczyniach, przygotowywanych na ognisku według historycznych inspiracji. Swoje regionalne specjały zaprezentuje również Koło Gospodyń Wiejskich w Chodliku, wprowadzając uczestników w smaki tradycyjnej kuchni.
O godzinie 18:00 na scenie wystąpi zespół Baba na Niedźwiedziu, wprowadzając publiczność w muzyczny klimat dawnych tradycji.
Po koncercie odbędzie się część popularnonaukowa wydarzenia. Organizatorzy opowiedzą o najnowszych badaniach archeologicznych prowadzonych w Chodliku i pobliskich Żmijowiskach we współpracy z Muzeum Dawnych Słowian – oddziałem Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Zaprezentowana zostanie również nowoczesna aplikacja AR – rekonstrukcja grodziska w Chodliku stworzona we współpracy z Bevel.Studio, a także wyniki badań nad wczesnym średniowieczem prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN.
Około godziny 19:00 uczestnicy przeniosą się barwnym korowodem nad rzekę Chodelkę. Tam, przy ogniskach, odbędzie się tradycyjne puszczanie wianków, przygotowanych wspólnie z Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Karczmiskach. Wieczór wypełnią również poszukiwania kwiatu paproci, śpiewy, tańce i słowiańskie zabawy.
Po godzinie 21:30 w ramach V Przeglądu Filmów Archeologicznych w Chodliku zaprezentowany zostanie m.in. etnograficzny zapis słowiańskiego obrzędu pogrzebowego w technologii filmu sferycznego, a także wybrane produkcje projektu „Od epoki kamienia po Wielką Wojnę – archeologia Lubelszczyzny” realizowanego przez Instytut Archeologii UMCS w Lublinie.
Dodatkowo, przez cały czas trwania wydarzenia, grodzisko tętnić będzie życiem – nie zabraknie śpiewów, tańców i wspólnej zabawy, a nocą teren stanie się przestrzenią dla rekonstruktorów i odtwórców historycznych.
Finałem wydarzenia będzie niedzielny przemarsz grup rekonstrukcyjnych (14 czerwca w południe) na grodzisko w Żmijowiskach, prowadzone przez Muzeum Dawnych Słowian.
Europejskie Dni Archeologii w Chodliku 2026 oraz Wianki nad Chodelką organizowane są przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku, przy wsparciu i dotacji Gminy Karczmiska.
To wyjątkowa noc, w której historia ożywa, a Chodelka staje się świadkiem dawnych obrzędów, muzyki i archeologicznych odkryć.