Tuby owinięte taśmą z migającymi diodami. Kto rozmieszcza tajemnicze pakunki? (zdjęcia)

Najpierw szlak kolejowy, teraz droga ekspresowa. Policjanci poszukują osoby, która po raz kolejny wywołała alarm bombowy. Zamknięto ważną trasę, kierowcy utknęli w korkach.

Policjanci zakończyli działania przy drodze ekspresowej S12/17 w Świdniku, gdzie po południu znalezione zostały tajemnicze pakunki. Jak już informowaliśmy, około godziny 13 na ogrodzeniu ekspresówki na węźle Felin zauważono podejrzany przedmiot. Był on w kształcie tuby i przytwierdzono go taśmą montażową. Jak informują policjanci, podczas oględzin funkcjonariusze zauważyli diody oraz przewody elektryczne. Niebawem dostrzeżono kolejne, podobne pakunki, łącznie było ich sześć, każdy z nich znajdował się co ok. 50 metrów.

Z uwagi iż istniało ryzyko, że w środku mogą znajdować się materiały wybuchowe, natychmiast wszczęte zostały odpowiednie procedury. Wyznaczono obszar bezpieczeństwa, konieczne też okazało się zamknięcie dla ruchu drogi ekspresowej. Ruch skierowano objazdem przez Świdnik w kierunku Piask i przez Lublin w stronę Warszawy. Na miejsce wezwano zaś antyterrorystów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Za pomocą specjalnego robota policjanci zdejmowali pakunki jeden za drugim i dokonywali ich neutralizacji. Całość działań zabezpieczali strażacy i zespół ratownictwa medycznego. Okazało się, że były to atrapy, jednak zostały one tak przygotowane, aby do złudzenia przypominać faktyczny niebezpieczny dla życia i zdrowia ludzi ładunek wybuchowy.

Jak wstępnie ustalono, tuby powieszono kilka dni temu. Policjanci prowadzą teraz intensywne czynności mające na celu ustalenie osoby odpowiedzialnej za wywołanie fałszywego alarmu bombowego. Zabezpieczono nagrania monitoringu ze znajdującego się w pobliżu budynku, dokładnie analizowane są również same pakunki. Jak nas poinformowano, wszystko wskazuje na to, że sprawę można łączyć ze zdarzeniem z początku grudnia, gdzie podobną tubę ujawniono na szlaku kolejowym.

Wtedy to pakunek doczepiony był do słupa trakcji kolejowej w rejonie wiaduktu, pod drogą ekspresową. Cylindryczny przedmiot przypominający ładunek wybuchowy zaczepiono metr nad ziemią. Całość była zaś owinięta szarą taśmą. Na czas akcji wstrzymano ruch pociągów. W środku nie ujawniono żadnych materiałów wybuchowych.

Sprawcy obu alarmów grożą m.in. znaczne konsekwencje finansowe. W tego typu akcje zaangażowane są dziesiątki osób, jeżeli do tego dochodzi wstrzymanie ruchu kolejowego, spore straty ponoszą również przewoźnicy. Dlatego też mowa o sumach od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Praktycznie za każdym razem sądy nakazują sprawcom zwrot kosztów akcji oraz wynikłych z tego powodu strat.

(fot. lublin112.pl)

28 komentarzy

 1. zwrot kosztów akcji ratowniczej również powinni ponosić pijani kierowcy którzy spowodowali zdarzenie drogowe jak i inni którzy umyślnie wjeżdżają na skrzyżowanie wymuszając pierwszeństwo prowadząc do kolizji.

 2. Czy ktoś zadzwonił i powiedział, że jest bomba? Sami sobie wymyślacie ataki bombowe i straszycie ludzi. Po co komuś ataki bombowe w Polsza i do tego w Polsza B.

 3. i jeszcze nogi z du…y powyrywać….będzie do kompletu…
  a pijani kierowcy nie dostają kasy z polisy ani z OC ani z AC….i masz rację za akcję ratunkową też powinni zapłacić

 4. Zapewne jakiś szajbus że Świdnika, jak widać to miasto jest stanem umysłu.

 5. Może to były jednak znaki sygnalizacyjne dla jakiegoś trefnego ładunku.

 6. A jak to obcy wywiad testuje nasze sluzby ?

 7. Bomberem jest kot złapany podczas ucieczki na warszawskim lotniksu. Najpierw podlozyl ładunki, następnie aby niepozostawic śladów, bez karty pokładowej dostał się na pokład samolotu lecacecgo z lublina do Warszawy. Planował dalszą ucieczkę do Meksyku z przesiadka w Berlinie. Wszystko układało się po jego myśli, do czasu odkrycia jego kryjówki przez jedną z pasazerek. Podobno po odkryciu kryjówki odwrócił się do wszystkich plecami, okazując najwyższą pogardę. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że wybral pudełka najwyższej jakości… Co świadczy o ogromnej wiedzy Pana Kota o pudełkach.

 8. Ja myślę że to są ćwiczenia tylko ciężko jest zablokować tak poprostu drogę

 9. Co do zamknięcia drogi chciałam się poskarżyć na policjantke i policjanta którzy zamykali wjazd /wyjazd na dwupasmówke z męczenników majdanka na wysokości Kalinówki,
  po 1: czemu nie możliwy był wyjazd na Lublin? Skoro to była strefa zagrożona to biorąc pod uwagę znajdujący się tam (czynny) Orlen i inna stacja paliw to wszystko poszło by i tak w pi*du;
  po 2: stanie przed radiowozem z rękoma w kieszeni trochę policji nie przystoi i jest to KARANE. A pokazywanie zagubionym kierowcom palcem wskazującym bez żadnych białych rękawiczek jest po prostu niezgodne z prawem… To ma być kierowanie ruchem?!

  • Jeżeli twierdzisz, że policjanci dziali niezgodnie z prawem, to wskaż podstawy prawne które naruszyli.

   • a proszę Cię bardzo, Rozporządzenie w sprawie kierowania ruchem drogowym lub Rozporządzenie w sprawie wzoru ubioru niektórych osób uprawnionych do wydawania poleceń i sygnałów. Miłej lektury 😉

    • Wyobraź sobie,że w nadzwyczanych przypadkach,a z takim chyba mieliśmy doczynienia,zwykłe przepisy nie obowiązują.

     • CHYBA… jakoś to dla mnie nie pojęte, dostają polecenie i mają je wykonywać rzetelnie, jakoś podczas wypadków to jest chwila kiedy są w stanie kierować ruchem w odpowiedni sposób, natomiast tutaj nie widzę, żadnego nadzwyczajnego przypadku… gdyby to faktycznie była bomba i by wybuchła to ok. ale oni tylko zabezpieczali dane miejsce jak to jest właśnie również w sytuacji wypadku 😉

     • nie kłuć się z babą bo i tak jej nie przetłumaczysz jak coś jest nie po jej myśli to jest złe nawet jak nie ma racji, ona oglądała pytanie na śniadanie, dzień dobry tvn i poradziła się wszystki psiapsiułek więc wie lepiej.

    • W tym przypadku akurat „babą”, ale ogólnie to nie ma sensu kłócić się z amebą umysłową.

 10. .Wywoływanie zagrożeń .Już zrobili jednego męczenika w Strasburgu , nawet prezydent ufundował ręntę dla rodziny? 20 lat mieszkał w Francji a renta z Polski?Czym się przysłużył dla Polski .Tam chciał żyć , to i tam nadstawił głowę.

  • W tym przypadku akurat „babą”, ale ogólnie to nie ma sensu kłócić się z amebą umysłową.

 11. to jak podczas wcześniejszego ataku tubowego – AISIS tym razem chcieli odciąć drogę lądową granicy UE.

 12. „Jak wstępnie ustalono, tuby powieszono kilka dni temu.” – k…a, my to mamy szczęście. Z takim tempem reakcji obywateli i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo służb to nam jakiś terrorysta amator wystarczy by zrobić bombową niespodziankę, a nie jacyś wyszkoleni superterroryści z bliskiego wchodu. Oni na nasze szczęście nawet nie chcą do nas przyjechać.

 13. Skąd w ludziach biorą się takie pomysly? Nie pojmę nigdy.

 14. Jakie znowu bomby, jakie atrapy ??? .
  To były instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej. Przecież Lublin to miasto inspiracji , a Świdnik w końcu niedaleko.

 15. Co jakiś czas będziemy słyszeli taki informację, bo to wzbudzanie leków a ludzi takich łatwiej manipulować. W d…. się nam poprzewracało od tego dobrobytu więc trzeba teraz ludzi na ziemie sprowadzić. Najlepiej manipulować ludźmi przestraszonymi i bojących się o swoje zdrowie.

 16. Oglądam te zdjęcia i nie załączono żadnego z „rzekomą bombą na słupie”, konowały z drogówki widziały nawet migające diody i przewody elektryczne. Katastrofa służb i nuda przedświąteczna, mało tego brak wiedzy i świadomości jak wygląda ładunek. Najbardziej boli, że dziennikarze powielają nierzetelne informację stosując tylko „kopiuj” „wklej” bez zbadania całej sprawy. Koledzy zjada Was nowotwór niekompetencji…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7038zł -0.88%
  • GBP 4.9426zł -0.96%
  • EUR 4.4642zł -0.28%
  • CHF 4.1112zł -0.28%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach