Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie przekroczona jest już roczna norma zanieczyszczeń powietrza. Nie lepiej jest w innych miastach regionu

Smog to zmora sezonu grzewczego w naszym regionie. Przekroczone dopuszczalne roczne normy dotykają już nie tylko Lublina, ale także niektórych miast województwa lubelskiego.

Dane dotyczące zanieczyszczenia smogiem w Lublinie są alarmujące. Na początku listopada została przekroczona dopuszczalna roczna norma dobowego zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi. Ta norma to 35 dni, Lublin przekroczył ją 8 listopada. Nie lepiej jest w niektórych miastach regionu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował we wtorek o wystąpieniu w strefie lubelskiej przekroczenia dopuszczalnego 24 – godzinnego stężenia pyłu PM10 w powietrzu w 2018 r. na stacjach: w Białej Podlaskiej przy ul. Orzechowej, w Chełmie przy ul. Jagiellońskiej, w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej oraz w Radzyniu Podlaskim przy ul. Sitkowskiego.

Liczba stężeń przekraczających wartość 50 µg/m3 w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 30 listopada 2018 r. na ww. stacjach była wyższa od dozwolonej dla roku wynoszącej 35. Przekroczenia występowały w większości w sezonie grzewczym, co wskazuje na główną przyczynę jaką jest emisja ze spalania paliw na cele grzewcze i niekorzystne warunki meteorologiczne (brak wiatru, opadów, niska temperatura powietrza).

 

W Lublinie przekroczona jest już roczna norma zanieczyszczeń powietrza. Nie lepiej jest w innych miastach regionu

W chwili obecnej lepiej zrezygnować ze spacerów w Puławach, Janowie Lubelskim, Lublinie, Zamościu, Hrubieszowie, Biłgoraju, Chełmie, Piaskach, Kraśniku, Białej Podlaskiej czy Łukowie. Wszędzie tam przekroczone są normy dopuszczalne zanieczyszczenia powietrza.

Dane dotyczące jakości powietrza możecie sprawdzić tutaj – kliknij.

(fot. lublin112.pl, WIOŚ)

50 komentarzy

  1. PRZECIW PODWYŻCE

    Kiedyś cała Polska ogrzewana była węglem.Teraz większość domów jest na paliwo gazowe albo eko groszkiem z wydajnymi piecami,miasta podłączone do sieci ciepłowniczych a raptem od 3-4 lat zaczęto mówić o SMOGU.Nie widzicie jak koncerny Philips nagle wstawia oczyszczacze,gdzie do przedszkoli bo temat dzieci rusza społeczeństwo.Ruszają akcje wymiany starych piecy za niebotyczne pieniądze wzrost cen energii bo mamy prąd z wegla i musimy więcej płacić za emisje co2 tylko nikt nie wie gdzie te pieniądze trafiają. Ok te zmiany są potrzebne bo musimy dbać o środowisko ale jak słyszę temat SMOGU po raz setny w telewizji to śmiać mi się che jak w mediach działają koncerny które sięgają tylko i wyłącznie po nasze pieniądze i unijne bo to czysty BIZNES.

  2. „Węgiel, Ropa i Gaz” – hymn przemysłu i kapitalizmu

  3. niech więcej pozwalają stawiać w obszarach zielonych galerii biurowców itp, powoduje to brak naturalnego systemu przewietrzania jakie było w planach urbanistycznych , to tak jak w domu okna by nie otwierać , ale urzędasy pozwolenia dają i niby smog przez auta i węgiel ,

  4. Patrząc na temat smogu, oraz na powyższe wpisy – jestem pełen podziwu dla tej osoby, która opracowała ten genialny pomysł w jaki sposób można skutecznie zrazić obywateli jakiegoś kraju do czerpania z własnych złóż naturalnych. Być może jest to ta sama osoba co wymyśliła te całą fikcyjną unie. Gratuluję! Europa gospodarczo podbita tym razem nawet obyło się bez jednego wystrzału. Łyknęliśmy ich przynęty to teraz będziemy dopiero im płacić. Nie pamiętam dokładnie ale erupcja jednego wulkanu daje tyle samo zanieczyszczenia do atmosfery co zsumowany przemysł ciężki całego świata przez 10 albo 20 lat. Wiem o zasadzie takiej: kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą.

Z kraju