W Lublinie przekroczona jest już roczna norma zanieczyszczeń powietrza. Nie lepiej jest w innych miastach regionu

Smog to zmora sezonu grzewczego w naszym regionie. Przekroczone dopuszczalne roczne normy dotykają już nie tylko Lublina, ale także niektórych miast województwa lubelskiego.

Dane dotyczące zanieczyszczenia smogiem w Lublinie są alarmujące. Na początku listopada została przekroczona dopuszczalna roczna norma dobowego zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi. Ta norma to 35 dni, Lublin przekroczył ją 8 listopada. Nie lepiej jest w niektórych miastach regionu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował we wtorek o wystąpieniu w strefie lubelskiej przekroczenia dopuszczalnego 24 – godzinnego stężenia pyłu PM10 w powietrzu w 2018 r. na stacjach: w Białej Podlaskiej przy ul. Orzechowej, w Chełmie przy ul. Jagiellońskiej, w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej oraz w Radzyniu Podlaskim przy ul. Sitkowskiego.

Liczba stężeń przekraczających wartość 50 µg/m3 w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 30 listopada 2018 r. na ww. stacjach była wyższa od dozwolonej dla roku wynoszącej 35. Przekroczenia występowały w większości w sezonie grzewczym, co wskazuje na główną przyczynę jaką jest emisja ze spalania paliw na cele grzewcze i niekorzystne warunki meteorologiczne (brak wiatru, opadów, niska temperatura powietrza).

 

W chwili obecnej lepiej zrezygnować ze spacerów w Puławach, Janowie Lubelskim, Lublinie, Zamościu, Hrubieszowie, Biłgoraju, Chełmie, Piaskach, Kraśniku, Białej Podlaskiej czy Łukowie. Wszędzie tam przekroczone są normy dopuszczalne zanieczyszczenia powietrza.

Dane dotyczące jakości powietrza możecie sprawdzić tutaj – kliknij.

(fot. lublin112.pl, WIOŚ)

Zobacz również

50 komentarzy

 1. Na czerwono już od wczoraj.

 2. nie dajmy się ogłupić jak normy małe ti przekroczone ale pierdoły tak samo jak z tym ocieplaniem klimatu ale pierdoły

  • Pierdoły to ty wypisujesz.

   • Niedługo mgłę będą przedstawiać jako smoka który straszy i co głupszy nałoży maski na gębę 🙂 hehehe
    50 µg/m3 parasom czy ty wiesz ile to mikrogram a ile to metr sześcienny ???

    • No i co z tego? Jaką ilość możesz uznać za szkodliwą? Kilogram na metr sześcienny? Jeżeli nie czujesz tego syfu w powietrzu, to widocznie twój mózg nie ma już wolnych zasobów – wszystkie zżera mu snucie idiotycznych wizji świata i bronienie się przed ich zmienianiem.

 3. rząd wprowadził program Czyste Powietrze…tylko zapomniał zwolnić dotację z Vatu…więc kto miał pieniądze to zmienił piec i czeka na zwrot dotacji…która ma zostać wypłacona w przyszłym roku…
  a kto nie miał pieniędzy (a największe ulgi miały być dla najbiedniejszych)…pali nadal śmieciami…

  • Zatem wyjaśnij dlaczego z roku na rok coraz więcej ludzi umiera na nowotwory.. Inaczej będziesz gadać jak dostaniesz diagnozę.. Wtedy zmięknie ci rurka.

  • G… mnie to obchodzi – nie ma żadnego usprawiedliwienia dla palenia śmieciami. No, może poza wojną. Ludzie nie palą tym syfem z biedy. No, chociaż może jednak i z biedy – umysłowej.

   • Tata srata... tuj !!!

    Mój sąsiad przeszedł z palenia jak to powiadacie, śmieciami, na legalny węgiel, legalnie przywleczony z głębi Rosji i legalnie sprzedawany w polskich składach opałowych – myślicie, że mniej śmierdzi?
    Nie, jest tylko sporo tańszy niż nasz polski ze Śląska, albo z nieodległej Bogdanki.
    Wolałem jednak jak palił śmieciami – mniej śmierdzą i chyba mniej trują.

 4. … smutny widok . Ładny nowy dom z ogrodem , oczko z rybkami , dwa dobrej klasy auta , mieszkańcy wykształceni a z komina codziennie kłęby czarnego i śmierdzącego dymu !!! taka nasza elita nowobogacka !!!

  • Dokładnie, bo spalają „przy okazji” butelki, pieluchy i inne smieci z domu

  • Pasożycie – napal sobie legalnie kupionym węglem z Bogdanki, zobaczysz jaki czarny dym wydziela i jak śmierdzi.

  • Lubelski Koziołek

   Pieniądze, tak jak wykształcenie nie mogą być mylone z inteligencją osobnika.

 5. Ale co z innymi miastami – chyba że tam niema pomiarów.
  Trochę dziwna sprawa z tymi pyłami, budynki ludzie poocieplali, kotły raczej lepsze niż 20-30-40 lat temu, także palą bardziej węglem a miałem to może i wcale, dymów z kominów na foto niema = palą od góry czy z nawiewem. Ile było owych pyłów dawniej, czyżby nie mnieniej.
  A więc decydujący byłby brak wiatru, zastoisko powietrzne, brak przewiewu. To jest problem na całą Polskę, zastajanie się spalin z całej Europy, 20 lat temu w radio tak to wyjaśniali.

 6. Ciecie z blokowisk , to wy najbardziej szkodzicie środowisku , bo co drugie okno w bloku otworzone , w domkach jednorodzinnych nie zobaczysz tego …..zresztą zobaczcie czym pali elektrociepłownia wrotków w sezonie zimowym bo na pewno nie gazem …..dajecie się ogłupic tym tanim sloganom ..smog.. a czy kiedyś nie było smogu ? Kiedy mnóstwo fabryk dymiło ? Ludzie jakoś żyli i to nie krócej niż teraz …teraz tylko lemingi wierzą w takie brednie jak smog , czy ocieplenie klimatu z powodu człowieka …

  • Ta cała ściema ze smogiem i klimatem tylko po to żeby ciemnota nie protestowała przeciw podwyżkom cen energii !!!

   • Lubelski Koziołek

    Gdyby nie internet to by człowiek nie wiedział że takie ameby umysłowe istnieją.

  • No, kiedyś to ludzie się też nie myli i żyli. Tacy byli. Spadaj troglodyto.

 7. Wziął ktos pod uwagę ze np do puławskich azotów dziennie jeżdżą trzy składy miału węglowego po czterdzieści wagonów każdy skład? Spalic taka ilość wegla na dobę,to na pewno nie wpływa negatywnie na stan powietrza w okolicy…

 8. Ludzie którzy nie mają na opał, powinni mieszkać w blokach i problem by rozwiązał się.

 9. Lublin miasto inspiracji raczej palenia szmatami i śmieciami.

 10. Nie robcie polityki !Wycinajmy drzewa !!!!!lex Szyszko i tyle w temacie.

 11. Sławinek daje CZADU!

 12. i znowu zaczynają z tymi smieciami …kur…a jakimi śmieciami …ludzie …ja wam mogę najlepszym opalem tak zakopcić że świata nie będzie widać , a mogę też tym samym rozpalić ze dymek bedzie niewielki i przez krótki czas …przyczyna syfu i smrodu to „pseudo kotly co ” w których nie da sie palić nie kopcąc ,bo rapala się wszystko na raz a to zawsze spowoduje kopcenie na potęgę …do tego dochodzi kompletna ignorancja „palaczy ” w temacie „jak palić zeby nie kopcić „i mamy to co mamy ..

  • W rzeczy samej! Mało ktokolwiek wie jak rozpalać bez kopcenia, ale w nowych piecach (choć nie wszystkich) inaczej się nie da.

   A poza tym ludzie od dziesiątków/setek lat palą węglem, drzewem, tylko teraz, niestety, dorzucają jeszcze wszelkiej maści śmieci i to nas zabija.

   I gówno prawda, że to palenie węglem jest powodem ocieplenia. Większego absurdu nie można było wymyślić, aby „prości” ludzie to łyknęli jak pelikan. Ciemnogród wszystko przyjmie. Przede wszystkim masowe wycinanie drzew na wszystkich kontynentach, a największe zło robią wulkany, tylko nikt o tym nie napisze, aby lobbyści robili swoje i aby pewne firmy mogły robić w tym interes. I to całkiem nie mały. To są za wielkie pieniądze, aby ktoś to sobie odpuścił, tak więc jest o co walczyć. Sytuacja jest można powiedzieć analogiczna do firm farmaceutycznych. Kto w ogóle ma jakiekolwiek pojęcie i faktycznie interesuje się tym, to wie o co chodzi.

 13. Dziwne jest że kiedyś normy nie były przekraczane a wszyscy przeważnie palili węglem. Teraz czy zima czy lato normy zawsze przekroczone, a węglem pali coraz mniej osób. Moim zdaniem to nie domy a ludzie niech więcej diesli kupują, stare czy nowe jeżdżą na tym samym paliwie i tak samo smrodzą po mieście. Latem to w Lublinie wytrzymać się nie da tak śmierdzi z tych samochodów. Nic dziwnego że w wielu większych miastach Europy wprowadzają zakaz ruchu dla pojazdów z silnikami diesla.

  • „Dziwne jest że kiedyś normy nie były przekraczane a wszyscy przeważnie palili węglem.”
   Te czasy, słusznie minione, kiedy norm było brak, odeszły bezpowrotnie.
   „Teraz czy zima czy lato normy zawsze przekroczone, a węglem pali coraz mniej osób.”
   Dwie bzdury w jednym zdaniu.

   • Bzdurą to jesteś ty jeśli wierzysz w te bajki o smogu. Myślisz że na to wszystko co teraz się dzieje w naszym środowisku to tylko i wyłącznie wina tych co palą i kopcą węglem? To masz małe pojęcie o świecie. Rusz głową człowieku i rozejrzyj się dookoła a może coś zrozumiesz i coś do ciebie dotrze.

    • Dokładnie. Wyżej już napisałem, gdzie jest clue. Ale właśnie tacy jak m.in. @QWERTY, których poziom IQ jest taki co te 5 literek klepanych po kolei na klawiaturze nic nie przekona, bo to ich przerasta. I będą ciągle bazować na Unijnych bełkotach, a tych, niestety, jest większość!

     • Gdzie jest ta wypowiedź, co ją „wyżej napisałeś”?
      Ciebie przerasta poprawne pisanie, ale nie twierdzę, że masz IQ na poziomie sumy literek swojego nicka, bo w odróżnieniu od ciebie (zamierzenie), wiem co oznacza ta liczba.
      Nie masz się do czego przyj. to ci (zamierzenie) nick przeszkadza?
      Może wróżką zostań, skoro jesteś taki pewien tego, na czym inni opierają swoje obserwacje.

    • Znalazłeś gdzieś w mojej wypowiedzi wycieczki osobiste? Nie? To bądź łaskaw się odpier.
     To Ty napisałeś, że „to tylko i wyłącznie wina tych co palą i kopcą węglem”.
     Mam świadomość, że na ogólny stan tego czym oddychamy ma wpływ wiele czynników, ale w zimie ten problem narasta szczególnie. Oświeć mnie o Mędrcu czym to jest zatem spowodowane. W lecie pojazdy z silnikiem Diesla nie jeżdżą? A może elektrownie nie wytwarzają prądu? Nie? To podaj inne bardziej prawdopodobne źródło pyłów zawieszonych, potocznie zwanych smogiem, niż tysiące gospodarstw domowych opalanych węglem.

 14. Przecież to jedna wielka propaganda ze strony uni. Jak to jest możliwe, że na przykład w poniedziałek mamy czyste powietrze a we wtorek już ponad skalą. Co to za brednie najgorsze, że ludzie wierzą. Zobaczą mgłę oo tak to smog zabije nas a zesra się tyle wam powiem nie popadajmy w paranoje….. I te pierdzielenie w radiu smog, smog, smog ile można tego słuchać a no tak Unia chcę wyciągnąć od nas pieniążki ?

 15. „Jak to jest możliwe, że na przykład w poniedziałek mamy czyste powietrze a we wtorek już ponad skalą.”
  Już tłumaczę.
  W poniedziałek wiało, a we wtorek już nie bardzo…

  • Tak, w poniedzialek smog był w Świdniku bo w Lublinie wiało, wczoraj był już w Lublinie, a dziś będzie w Kraśniku , bo mu tam po drodze z padającym śniegiem. Ech..co za bzdurne myślenie

 16. Sranie w banie! Tak było zawsze w Polsce w sezonie zimowym, takie mamy uwarunkowania klimatyczne że sprzyjają powstawaniu smogu, teraz celowo się to nagłaśniania żeby nas zrazić do własnych paliw kopalnych i żebyś byli zależni energetycznie od UE.

 17. No i jak ma być dobrze skoro patrząc chociaż po tutejszych wpidach 70% społeczeństwa to ameby intelektualne, z wiedza o świecie na poziomie programu „Matura to bzdura”. Gdyby przy rozmnażaniu był test na IQ to może za kilkadziesiąt lat byśmy coś zdziałali. Na ten moment pozostają tylko wysokie grzywny i piętnowanie kretynow na wszelkie możliwe sposoby.

  • Ameba to ty jesteś i do tego jeszcze analfabetyczna. Jak już to „wpisach” a nie jakiś „wpidach”. Weź takie miasta jak Pekin, Bombaj czy nawet Honkong, gdzie stężenie smogu jest o wiele większe niż u nas. Myślisz że ci wszyscy ludziie tamieszkający też palą węglem? Oj…coś jednak kiepsko z tym twoim IQ.

 18. Ciekawe ile siary w powietrze puszczą pseudoekolodzy z „Nowym Rokiem”.I wtedy zmierzcie sobie jakość powietrza.

 19. Mieszkam w centrum. Kilka lat temu miałem nadzieję, że jak zrobią obwodnicę Lublina to na Tysiąclecia nie będzie już TIRów i powietrze będzie lepsze. Ale gdzie tam! Może i TIRów mniej, ale dowalili bus-pas, samochody stoją w korkach i smrodzą jeszcze bardziej niż przedtem. Gdzie sens, gdzie logika?

 20. jakby ceny biletów autobusów miejskich byłby tańsze lub darmowe dla posiadaczy pojazdów wtedy zmniejszyłby się ruch pojazdów na ulicach

 21. PRZECIW PODWYŻCE

  Kiedyś cała Polska ogrzewana była węglem.Teraz większość domów jest na paliwo gazowe albo eko groszkiem z wydajnymi piecami,miasta podłączone do sieci ciepłowniczych a raptem od 3-4 lat zaczęto mówić o SMOGU.Nie widzicie jak koncerny Philips nagle wstawia oczyszczacze,gdzie do przedszkoli bo temat dzieci rusza społeczeństwo.Ruszają akcje wymiany starych piecy za niebotyczne pieniądze wzrost cen energii bo mamy prąd z wegla i musimy więcej płacić za emisje co2 tylko nikt nie wie gdzie te pieniądze trafiają. Ok te zmiany są potrzebne bo musimy dbać o środowisko ale jak słyszę temat SMOGU po raz setny w telewizji to śmiać mi się che jak w mediach działają koncerny które sięgają tylko i wyłącznie po nasze pieniądze i unijne bo to czysty BIZNES.

 22. „Węgiel, Ropa i Gaz” – hymn przemysłu i kapitalizmu

 23. niech więcej pozwalają stawiać w obszarach zielonych galerii biurowców itp, powoduje to brak naturalnego systemu przewietrzania jakie było w planach urbanistycznych , to tak jak w domu okna by nie otwierać , ale urzędasy pozwolenia dają i niby smog przez auta i węgiel ,

 24. Patrząc na temat smogu, oraz na powyższe wpisy – jestem pełen podziwu dla tej osoby, która opracowała ten genialny pomysł w jaki sposób można skutecznie zrazić obywateli jakiegoś kraju do czerpania z własnych złóż naturalnych. Być może jest to ta sama osoba co wymyśliła te całą fikcyjną unie. Gratuluję! Europa gospodarczo podbita tym razem nawet obyło się bez jednego wystrzału. Łyknęliśmy ich przynęty to teraz będziemy dopiero im płacić. Nie pamiętam dokładnie ale erupcja jednego wulkanu daje tyle samo zanieczyszczenia do atmosfery co zsumowany przemysł ciężki całego świata przez 10 albo 20 lat. Wiem o zasadzie takiej: kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach