Matka przeznacza alimenty na siebie, a nie na dzieci. Co robić? – radzi adwokat

Przedstawiamy kolejną bezpłatną poradę prawną, związaną z problemami naszych czytelników. Tym razem związana jest ona przypadkiem przeznaczania alimentów na inne wydatki, niż te związane z dziećmi. Jak zawsze, pomocny w problemach naszych czytelników jest lubelski Adwokat Łukasz Lecyk.

Mam pytanie odnośnie możliwości nadzoru nad wypłacanymi alimentach na rzecz dzieci. W wyniku rozwodu zawartego z moją małżonką za porozumieniem stron, z zastrzeżeniem z jej strony, iż winę za rozpad wezmę ja na siebie, związek się zakończył. Ten zabieg zadowalał drugą stronę z racji zapewne po pierwsze satysfakcji oraz szybkiego dogadania się odnośnie podziału majątku oraz uzyskania alimentów na dzieci. Po przyznaniu przez Sąd alimentów, przez rok czasu nie ingerowałem w to, jak te pieniądze są wydawane. Ale teraz już moja cierpliwość dobiegła końca. Dzieci poza moimi zakupami nie mają kupowanej nowej odzieży, chodzą w jakiś starych ciuchach czy butach, które moja eks dostała od kogoś.

Nie mają one zapewnionych dodatkowych zajęć o których moja była żona zapewniała w sądzie, że są potrzebne i konieczne dla dzieci. Mam pewność, że pieniądze z alimentów na dzieci przeznacza na inne cele, korzystając z nich jak ze swojego dodatkowego źródła dochodu. Nie mówiąc już o łożeniu na dzieci ze swoich dochodów. Proszę więc o wskazanie jakie są możliwości prawne do podjęcia aby przeciwdziałać jej postępowaniu, które godzi w dzieci. Czy możliwe jest np. wystąpienie o zmniejszenie alimentów, aby przynajmniej zmobilizować tą osobę do pożytkowania pieniędzy na dzieci dla dzieci.

Czy jeśli widząc jakie mają braki, mogę zakupić np. ciepłe obuwie na zimę i pomniejszyć kwotę wysyłanych alimentów dołączając dowód zakupu? Nadmienię na koniec, że próby podjęcia rozmów z byłą małżonką nie przynoszą rezultatu. Nie podejmuje ona żadnej konwersacji w sprawie dzieci, oprócz tej odnośnie moich widzeń z nimi, lub ewentualnie gdy zaproponuję jakieś prezenty. Wtedy przyjmuje wszystko. Proszę o pomoc, bo szkoda mi moich dzieci, które mając pieniądze ode mnie, prawie nic nie dostają z uwagi na postępowanie ich matki.

Adwokat Łukasz Lecyk wyjaśnia, że zgodnie z przepisem art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z kolei przepis art. 135 ww. kodeksu stanowi, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

– Odpowiadając na pytanie Czytelnika wskazać należy, iż ustawodawca nie przewidział możliwości kontroli na co faktycznie przeznaczane są alimenty, które uiszczane są do rąk matki. Jeśli w ocenie Czytelnika potrzeby dziecka zmniejszyły się, a co za tym idzie nadwyżka przeznaczana jest przez matkę na wydatki własne, może złożyć pozew o obniżenie alimentów. Będzie jednak zobowiązany wykazać ww. fakt. Ciężar dowodu spoczywa bowiem na tym kto twierdzi, a nie kto zaprzecza.

Pomocne mogą być zeznania świadków, dokumenty, nagrania czy fotografie. Odpowiadając na dalsze zagadnienie, pragnę podkreślić, iż osoba zobowiązana do alimentacji nie jest uprawniona do tego by samodzielnie pomniejszać kwotę zasądzoną tytułem alimentów. Nie może Pan zatem odliczyć od alimentów wydatków poczynionych z własnej inicjatywy (np. ciepłe obuwie na zimę).

Ja proponuję „ugryźć” problem z innej strony. Jeśli Czytelnik ma dowody na to, że dziecko przez zachowanie matki jest zaniedbywane, może poinformować kuratora sądowego o tych okolicznościach, a jeśli to nie przyniesie efektu złożyć w Sądzie rodzinnym wniosek o ograniczenie albo pozbawienie władzy rodzicielskiej matki nad dzieckiem. Być może ten krok skłoni ją do pożytkowania alimentów zgodnie z przeznaczeniem. Powodzenia! – dodaje Łukasz Lecyk.

Bezpłatnych porad prawnych dla czytelników portalu lublin112.pl udziela adwokat Łukasz Lecyk z Kancelarii Adwokackiej mieszczącej się przy ul. Czechowskiej 4/321 w Lublinie – http://www.adwokat-lecyk.pl/

(grafika – lublin112)
2017-01-26 23:30:57

Zobacz również

20 komentarzy

 1. Do szału mnie doprowadza fakt że takie przypadki tak często mają miejsce. Gdzie teraz są kobiety walczące o równouprawnienie? Dlaczego ojciec dziecka nie ma szans na opiekę? A co najbardziej mnie osłabia to fakt że ,,matka,, mając 700zł alimentów i 500plus może przy piwku, razem z aktualnym ,,chlopakiem,, śmiać się z pracujących. płakać się chce.

  • Jeśli matka pracuje, dba o dzieci i zapewnia opiekę dla nich, to dlaczego ma nie móc posiedzieć przy piwku z obecnym chłopakiem?
   Ja już widziałam dawców nasienia, którzy w d.pie mają dzieci, a robią wszystko tylko po to, aby utrudnić życie eks…

 2. „[…]aby bynajmniej zmobilizować tą osobę do pożytkowania pieniędzy na dzieci dla dzieci.”
  PRZYNAJMNIEJ! Bynajmniej jej tym nie zmobilizujesz ponieważ bynajmniej to partykuła zaprzeczenia! Nie należy używać słów których się nie zna.

 3. No dziwne , czy jej do śmiechu? Sam jestem facetem ,ale co Ty ”ja” napisałeś? 700 zł. to nie wiem czy na opłaty wystarczy no załóżmy , że tak wtedy na długi miesiąc jedzenie , odzież jakieś inne rzeczy przypuśćmy do szkoły. i gdzie tu miejsce na śmiech. Sam spotkałem się z tym ,że wielu mężczyzn(by się wydawało) jak ognia i na wszystkie możliwe sposoby unika obowiązku alimentacyjnego. No nie biorąc oczywiście pod uwagę patologi bo to już inny zakres.Nie sztuka być ojcem , sztuka być tatą.

  • 700 zł ojciec 700 zł matka , 1400 na dziecko to mało ? Spokojnie starczy
   Czemu alimenty liczone sa że ojciec, matka tez ma łożyc na utrzymanie dziecka

   • Elodors- kiedy dziecko jest już większe to i matka idzie do pracy, aby zapewnić dziecku więcej niż minimum z alimentów.

   • Nie ma czegoś takiego że rodzice utrzymują dziecko pół na pół…art 135 par 2 krio opieka nad dzieckiem jest również traktowana jako wkład

 4. Idż do prawnika , zapłać pięć stów , a dowiesz się że z twojej skargi na żonę możesz odliczyć sobie z alimentów – kwotę wydaną na ciepłe buty . Może lublin 112 pomoże nie jednemu zaoszczędzić kasę i wizytę u prawnika .

 5. A może ma ktoś pomysł jak mi pomoc? Moja żona na początku listopada zabrała dwójkę Dzieci i wyprowadziła się do swoich rodziców. Niestety nie mogę spotykać się ze swoimi Dziećmi, dlatego ze jak tam przyjeżdżam to jest wzywana policja, jestem pomawiany, wzywany na policję z powodu złośliwego nękania, zagłuszania miru domowego etc… żona twierdzi, ze mnie zaprasza za to teściowie nie. Wszystkie przyjazdy muszę nagrywać, by mieć dowody na często stawiane mi zarzuty. Złożyłem pozew o rozwód, oraz o zabezpieczenie kontaktów, lecz niestety z powodu pisma procesowego mojej żony sprawa nie trafiła na posiedzenie niejawne o zabezpieczenie kontaktów, wiec muszę czekać na sprawę, która odbędzie się pod koniec marca… czasu nie da się zatrzymać a Dzieci, które miały wcześniej wszystko, jeździły, korzystały z wielu atrakcji, chodziły do żłobka zostały zamknięte w czterech ścianach by zrobić z nich sobie kartę przetargową. Dzieci są dla mnie wszystkim, proszę o pomoc

 6. Piotr (nie święty)

  Faktem jest, że wiele Matek Polek z alimentów (a teraz jeszcze 500+), na dzieci uczyniło sobie źródło utrzymania.
  Taka Matka Polka nazywana jest, matką samotnie (?) wychowującą dzieci, zasłaniającą się mi dziećmi jak tarczą, a w przypadkach kiedy trzeba zapukać do drzwi jakiejś instytucji od której cokolwiek można wyłudzić, dzieci służą za coś w rodzaju taranu.
  Znam kilka takich matek, (mógłbym z imienia i nazwiska, a nawet z ksywy),na przykład jedna z nich ma 5 dzieci, każde z innym mężczyzną (ojcem jednego jest ksiądz).
  Alimenty i 500+ wywołały u niej istny wstręt do pracy (do picia nie), jak jest na tyle trzeźwa, żeby pokazać się ludziom, kursuje miedzi Caritasami, MOPS’ami i urzędami.
  A ojcowie dzieci? O tyle są potrzebni są żeby płacić, płacić, płacić…

 7. Takim szantrapom nie dawać kasy do łapy tylko bony towarowe z przeznaczeniem na żywność i ubrania dla dzieci.

 8. Po pierwsze nie nazywajmy matkami tego kogoś , po drugie nie dawajmy kasy ,tylko gotowe produkty żywnościowe , bądź odzież dla dzieci.

 9. Jestem ojcem, a myślę że i tatą, samotnie wychowujący od 3 lat, w tej chwili 10- letnią córkę. Matka dziecka nadużywała alkocholu, więc postanowiłem to przerwać, mimo próśb, gróźb i chęci pomocy. Sąd przyznał całe 300 zł alimentów, ponieważ ja pracuję, a była żona pracuje wtedy kiedy chce i może. Mimo że stawkę godzinową mam najniższą krajową, to dzięki nadgodzinom, moja wypłata waha się od 1600zł-2700zł, niestety państwowe instytucje uznały że za dużo zarabiam aby mieć 500+ ( przekroczyłem próg minimalny o 70zł) , a w przypadku nie opłacania przez byłą alimentów(płaci jak ma) to nie dostanę także z funduszu alimentacyjnego. Na razie dajemy sobie radę, ale przykro jest że bogaci dostają bo mają więcej niż jedno dziecko, no ale cóż trza żyć i iść naprzód 🙂

 10. ,,Alimenciarze” są oderwani od rzeczywistości , nie wiedzą ile co kosztuje , nie znają realiów opłat życia ,żałośni po prostu . Dzieci są z matkami bo zwyczajnie tak wam jest wygodnie ! odchodzicie sobie do innej pani i macie wszystko gdzieś a kobieta musi zadbać , umyć ,wykarmić , odprowadzić do szkoły , opłacić mieszkanie i czuwać 24 godziny na dobę , poświęca czas a wy żałośni niudacznicy dacie parę stówek i wielkie larum bo dzieci tanio ubrane , może dlatego ,że za mało płacicie ? Samo mieszkanie opłacić to cała pensja kobiety czasami

  • Nie napinaj się tak,bo mamusie biorące pieniążki od tych alimenciarzy też nie zawsze są w porządku i przeznaczają te pieniądze na swoje potrzeby. Oczywiście nie mam tu na myśli wszystkich kobiet. Przykład z artykulu jest taki sam jak u mnie,mamusia dba o swoj tylek a zrobić coś z tym jest problem. I nie chodzi tu o to jak piszesz,ze alimenciarze są oderwani od rzeczywistosci…ja dziecku nie żaluje pieniedzy, tylko powtarzam DZIECKU,Wy sie same utrzymujcie. Ale coż ,,ustawodawca nie przewidzial itd itp blebleble…” a przed sądami umiecie grać szopki jak mało kto i co najgorsze często skutecznie.

  • To proponuje zamiane i odwrócenie roli , dzieci u ojca i placisz alimenty
   Mysle że wiele ojcow by sie na to zgodziło(nie kazdy oczewiscie nie moerzmy jedna miara) i swietnie by sobie poradzili moze i nawet lepiej

 11. Andrzej kiedyś samotnie wychowujący syna

  Panie Piotrze (nie święty) , święte słowa pan wypowiedział.

 12. Pani Ingo, myślę że jest Pani bardzo stronnicza. Czy naprawdę Pani widzi tylko troskliwe matki? Znam rodzinę w której tata systematycznie płaci dobre alimenty na dwoje dzieci, jednak mamuśka zamiast sprawować opiekę nad dziećmi w połowie każdego tygodnia podsyła ich do taty skąd chodzą do szkoły, natomiast dla mamy dobre są tylko pieniądze, które wykorzystuje na życie towarzyskie z obecnym partnerem. Brak zainteresowania wynikami i zachowaniem dzieci w szkole, nie reaguje na wezwania do szkoły. To jest troskliwa mama? To tata jest w kontakcie ze szkołą, troszczy się o postępy swoich dzieci. Bądźmy obiektywni!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8242zł -0.01%
  • GBP 4.9787zł -0.36%
  • EUR 4.3387zł 0.15%
  • CHF 3.8225zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.