Kadrowa przywłaszczyła z kasy ponad 100 tys. złotych. Zamiast iść do więzienia, musi zwrócić pieniądze

Zamiast iść do więzienia, ma zarobić pieniądze, aby zwrócić przywłaszczone przez nią 100 tys. złotych. To, czy wywiązuje się z danej jej szansy, będzie cały czas sprawdzane. Jeżeli przestanie się z tego wywiązywać, trafi do zakładu karnego.

Przed Sądem Rejonowym w Lublinie zakończył się proces byłej kadrowej Archiwum Państwowego w Lublinie. Albina S. została oskarżona o przywłaszczenie ponad 100 tys. z kasy zapomogowo – pożyczkowej. Sprawa wyszła na jaw w 2018 roku po sygnale jednej z pracownic instytucji, która przez wiele miesięcy starała się o pożyczkę, jednak za każdym razem otrzymywała odpowiedź odmowną. Powodem miał być brak środków w kasie na ten cel.

W efekcie wdrożona została kontrola, której celem było ustalenie, co się dzieje z comiesięcznymi składkami potrącanymi z pensji pracowników. Konto kasy było bowiem puste. Jak się okazało, na kilkadziesiąt zatrudnionych w Archiwum osób, zawarte były umowy pożyczek. Tymczasem pracownicy ci twierdzili, że ich nie zawierali. Nie były one również spłacane. Po sprawdzeniu wyszło na jaw, że wszystkie pieniądze z tych umów zostały przelane na jedno konto, należące do Albiny S. Co więcej, spłacane raty z innych pożyczek nie były księgowane.

Sprawą zajęła się prokuratura. Jak ustalili śledczy, prowadząca pracowniczą kasę zapomogowo – pożyczkową 53-latka przez siedem lat przywłaszczyła kwotę w łącznej wysokości ponad 102 tys. złotych. Kobieta przyznała się do winy i złożyła wyjaśnienia. Jak tłumaczyła, powodem jej postępowania były problemy finansowe. Miała na utrzymaniu kilkoro dzieci oraz niespłacone długi. W sprawie pokrzywdzonych było blisko 50 osób, zarówno tych, bez których wiedzy zostały zaciągnięte pożyczki, jak też tych, którzy je spłacili lecz ich pieniądze nie trafiły do kasy.

Albina S. została zwolniona z pracy. Prokuratura zabezpieczyła u niej kwotę 5,5 tys. złotych na poczet przyszłych kar. Sąd uznał, że wina oskarżonej jest bezsprzeczna. Choć groziło jej do 5 lat więzienia, została skazana na karę roku pozbawienia wolności. Jej wykonanie zostało zawieszone na okres próby wynoszący trzy lata. Ma to pozwolić 53-latce na naprawienie szkody, czyli zwrot przywłaszczonych przez nią pieniędzy. Dodatkowo musi zapłacić 2 tys. złotych grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. lublin112.pl)

17 komentarzy

 1. Ukraść 100 tysiecy, oszukać 50 osób i dostać rok więzienia i 2 tys grzywny takie rzeczy tylko w Polsce. Kolejny sukces Polskiego wymiaru sprawiedliwosci. Szkoda ze w domu nie miała grama trawki to by przynajmniej ze trzy lata dostała.

  • Za samo fałszowanie podpisów na umowach powinna siedzieć.

  • Widzisz tylko gdyby ją posadzili to mało satysfakcjonujące dla poszkodowanych byloby. Mimo tego że odbywałaby karę, jak naprawiłaby krzywdy?

  • ona ma oddać te pieniądze…to pierwszy sensowny wyrok jaki widzę…zamiast siedzieć w więzieniu i żyć na koszt podatników musi to odpracować…tylko kto zatrudni karaną za nadużycia finansowe…

 2. A nie powinno być tak, że idzie do więzienia ORAZ musi oddać ukradzione pieniądze z odsetkami? Chyba że sad wyliczył, że za drogo wyjdzie utrzymanie przez państwo jej dzieci w tym czasie, to w takim razie powinna póki co zająć się oddawaniem, a do więzienia trafić jak już dzieci się usamodzielnią.

 3. no co raz lepiej czyta się te artykuły, oszukała 50 osób i ukradła 100 tys. nie pójdzie siedzieć, uruchomił po pijaku ciągnik i zabił kobiete, nie pójdzie siedzieć, kuźwa chleb ukradnij bo będziesz głodny to cie po sumie w niedziele przed parafią ukamieniują, kabaret nie sądy i dzięki wyborcom patologia +500 czekają nas kolejne lata latającego cyrku jarosława k.

 4. Sąd postąpił rozumnie … zamiast zamykać za kraty (na koszt podatnika) nakazał skazanej
  i dał jej szansę na możliwość naprawy szkody (czyli zwrotu kasy) pod nadzorem kuratora …

 5. Spłacać?? Nie mając dochodów , to większa kara niź izolacja.Jeśli będzie chciała nie iść na państwowy chleb , to musi baaaaaardzo myśleć i się spręźać by tą kwotę zwrócić.
  Jak to zrobi??? Ja nie mam pomysłu , ale kobiety są kreatywne.

 6. Pożyczyła na 2%.

 7. A co z tymi paniusiami, które u Św. Brata Alberta ukradły kilkaset tysięcy złotych? Zbliżają się Zaduszki, więc ludzie, którzy chodzą z puszkami po cmentarzach nie powinni czuć się jak idioci marznący tylko po to, aby jakaś pinda miała na nowy samochód.

 8. To już drugi taki wyrok kilkanaście lat temu w azotach Puławy pracowała pani która przywłaszczyła sobie wysoką kwotę teraz z jej emerytury jest pobierana kwota na spłatę zadłużenia myślę że to jest najlepszy wyrok ukradłeś odpracują a nie zamykać i pompować pieniądze państwowe na utrzymanie takiego darmozjada oszusta

 9. Za.jebisty wyrok.
  Powinni sprzedać majątek baby,tak żeby pokryło to straty.
  Babsko do pierdla na co najmniej 10lat.Ze 100000pln grzywny i byłaby gitara.

 10. Dobry wyrok, po co obciążać skarb państwa „obywatelką” dając wikt i opierunek. Niech się teraz spręża i zapier… by spłacić to co zwineła, siedząc w więzieniu i tak by nic nie oddała a trzeba by ją jeszcze utrzymywać.

  • Państwo już i tak zapłaciło za ten proces, który trwał dwa lata! Za biegłą sądową, co trzy razy liczyła i doliczyć się nie mogła, a zanim się doliczyła ze dwa razy odraczano terminy kolejnych rozpraw… Sąd powinien wysłać ją na roboty publiczne i z tego systematycznie ściągać 70 % osiągniętych dochodów.

 11. Ukradnij batonika a dostaniesz więcej. Do tego ma spłacić tyle ile ukradła to bardziej opłacalne niż kredyt. Wolne sady psia jego mać

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online