Chcieli sprzedać obligacje Zakonu Maltańskiego warte 600 mln dolarów. Wszystkie były fałszywe

Jest wyrok w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, której członkowie oferowali do sprzedaży amerykańskie obligacje o wartości kilkuset milionów dolarów. Próbę oszustwa na ogromną skalę przerwali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego.

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zakończyła się sprawa członków międzynarodowej grupy przestępczej, oskarżonych o próbę oszustwa na ogromną skalę. Wszystko wydarzyło się w marcu 2012 roku, kiedy dwóch mężczyzn włoskiej narodowości zdobyło obligacje Banku Rezerwy Federalnej USA z lat 30. ub. wieku. Postanowili znaleźć na nie kupca. Weszli w kontakt z trzema Ukraińcami, którzy mieli pomóc w całej transakcji. Zwerbowali jeszcze do spółki mieszkańca Lublina, którego zadaniem było znalezienie kupca na papiery wartościowe. Mężczyzna po pewnym czasie zainteresował obligacjami jednego z lubelskich przedsiębiorców, który szukał źródła finansowania dla swoich interesów.

Przed podpisaniem umowy i przekazaniem papierów wartościowych, sprzedający zażądali wpłaty wysokiej zaliczki. Inwestor szybko się jednak zorientował, iż ma doczynienia z oszustami. Nie dał jednak tego po sobie poznać, tylko umówił się na kolejne spotkanie. W międzyczasie swoimi podejrzeniami podzielił się z policją. Sprawą zajęło się Centralne Biuro Śledcze, którego funkcjonariusze przeprowadzili kontrolowaną transakcję. Gdy sprzedawcy przyjechali do Lublina wszystko sfinalizować, zostali od razu zatrzymani.

Oszustami okazali się dwaj Włosi, trzech Ukraińców oraz Polak, pochodzący z Kraśnika mieszkaniec Lublina. Podczas przesłuchań zapewniali, że nie wiedzieli, iż papiery wartościowe, które chcieli sprzedać, są fałszywe. Sędzia nie uwierzyła jednak oskarżonym, podkreślając, że ilość egzotycznych elementów, m.in. własność Zakonu Maltańskiego, pokrycie potwierdzone przez bank na Filipinach czy też upoważnienie podpisane przez osobę powołującą się na krew królów Sycylii i Aragonii jest tak niedorzeczna, że każdy powinien się zorientować, że jest to oszustwo.

W wyniku tego sąd uznał oskarżonych za winnych zarzucanego im czynu i skazał na kary od 14 miesięcy do 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Do tego skazani muszą zapłacić od 10 tys. zł do 30 tys. zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. archiwum- zdjęcie ilustracyjne)
2018-01-21 08:48:45

Zobacz również

14 komentarzy

 1. janusze biznesu 🙂 następnym razem będą handlować paznokciami św. Piotra 😀

  • Ja obca krajowca być, ale wiedzieć, że w Polska...

   Ponoć kiedyś handel relikwiami był tak intratnym interesem, że gdyby ktoś chciał złożyć z nich do kupy np. świętego Wojciecha to okazałoby się, że szanowny święty miał siedem głów, a palców u rąk i nóg taką niezliczona mnogość, że ludzkie słowo tego nie wypowie.
   Kto wie co jeszcze w trumnie zostało po najnowszym „naszym” świętym, a przypominam – mamy XX! wiek.

 2. i to jest temat na sfilmowanie kolejnej edycji filmu Sztos III ,tym razem sztos po lubelsku…

 3. kara powinna być stosowna do kwoty

  próba ukradzenia 600 mln i tylko 8 miesięcy, 14 miesięcy…

 4. To obligacje zakonu czy rezerw

 5. o paaaanie , ja za polowe tej sumy sprzedam swoja e60 535d lacznie z garazem i jeszcze nowe nokiany w gratisie dorzuce, a dla forumowych dziadow dam znizke 10 % wiec piszcie , hehehe

 6. A za ukradziony batonik ile grozi? Żenada

 7. Wyroki są na złość ministrowi.

 8. Trzeba przyznać, że oszuści mieli wielką fantazję. Chociaż z drugiej strony, co do potęgi majątku kościelnego, to się nie mylili.

 9. To potrzeba było 6 lat? BY STWIERDZIĆ oszustwo. Rychłe są sądy . Więcej kasy poszło na sądy , śledztwo .Relikwie to jest nasza temida.BEZCENNA

 10. Panie Ziobro ten sklad sadu to wielka porazka wymiaru sprawiedliwosci „

 11. jpierdo*e
  ja za 1200zł dostalam 10 msc pozbawienia wolnosci w zawiasach na 3 lata .. poczym mi i tak odwiesili wyrok a oni za taki przekret tak niski wyrok WSTYTpoprostu i to ma byc sprawiedliwe ?? Sprawiedliwe sądy karwasz twarz !!!

 12. Czyzby znowu kierujacA?????

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7963zł 1.01%
  • GBP 4.8759zł -0.11%
  • EUR 4.48zł 0.51%
  • CHF 4.156zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki