Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Za brak tego dokumentu można ponosić finansowe konsekwencje do końca życia. Wysokość kary wzrosła od nowego roku

Niektórzy nie płacą ubezpieczenia OC świadomie, inni zaś z powodu gapiostwa. Tymczasem od nowego roku wzrosła kara za brak tego dokumentu. Jednak i tak jest ona niewielka w stosunku do sankcji, jakie trzeba ponieść, kiedy nieubezpieczonym autem spowoduje się wypadek.

Od początku 2018 roku właścicieli pojazdów czekają wyższe sankcje za brak OC. Brak polisy na samochód osobowy skutkuje karą w wysokości 4 200 złotych. W przypadku samochodu ciężarowego jest to obecnie 6 300 złotych. Kary wzrosły odpowiednio o 200 i 300 złotych. Ich wysokość ustalana jest w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Maksymalna kara dla auta osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku, z kolei dla ciężarówek, trzykrotność. Jednak choć kwota wydaje się spora, to i tak jest to zaledwie ułamek tego, co trzeba zapłacić, kiedy nieubezpieczonym pojazdem spowoduje się wypadek.

W tego typu przypadkach firmy ubezpieczeniowe żądają bowiem zwrotu wypłaconych odszkodowań. Kwoty te nie są małe, gdyż w szybkim tempie rośnie liczba najwyższych regresów. Obecnie blisko 400 osób ma do zwrotu kwoty przekraczające średnio po ponad 200 tysięcy złotych. Z kolei osiem osób obciążonych jest regresami przekraczającymi 1,5 mln złotych. Na koniec czerwca 2017 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadził 16,2 tysiąca spraw regresowych na łączną kwotę 224 mln złotych. Co ważne, o ponad 20 procent wzrosła liczba spraw z najwyższymi roszczeniami, wynoszącymi ponad 100 tys. złotych. Niejednokrotnie kary te są spłacane do końca życia.

– Wciąż niska świadomość ubezpieczeniowa Polaków w połączeniu z coraz wyższymi wypłatami za szkody osobowe powoduje, że jazda bez obowiązkowego OC stała się ogromnym zagrożeniem dla finansów sprawcy szkody – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Dlatego nawet mimo wzrostu cen za ubezpieczenie OC lepiej – we własnym interesie – wykupić je, niż narażać się na tak wysokie sankcje, jak nieuchronna kara za brak polisy i regres – dodaje.

Najczęstszą przyczyną braku polisy OC jest wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Warto pamiętać, że nabywca auta może korzystać z OC tylko do końca okresu, który widnieje na polisie. Po tej dacie ubezpieczenie wygasa, a nowy właściciel musi wykupić własne. Na kolejnym miejscu jest błędne przekonanie, że dla niesprawnego technicznie i nieużytkowanego pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie. Tymczasem obowiązek posiadania ważnego OC mają wszyscy właściciele pojazdów, tak długo jak jest on zarejestrowany. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia jego stan techniczny i tego czy jest on aktualnie użytkowany. Na trzecim miejscu jest świadome nieopłacanie składek, m.in. ze względu na trudną sytuację materialną właściciela.

(fot. policja – zdjęcie ilustracyjne)
2018-01-04 20:40:37

26 komentarzy

  1. Banda złodziei..dlaczego muszę płacić oc skoro samochód stoi na prywatnej posesji..nie korzystam nie płacę..Ciekawe ile ktoś wziął łapówki aby gnębic kierowców ..Kraj absurdów

  2. Haha..jakoś w innych państwach nie karają za brak dokumentów..wystarczy ,że przedstawie na policji np w ciągu 7 dni..i po sprawie..Jest coś za co nie karają zwykłego obywatela w Polsce..

  3. A to milicja nie jest podpięta do systemu sprawdzania czy samochód ma polisę? Przecież w internecie każdy może sobie sprawdzić czy samochód o danych numerach rejestracyjnych ma wykupione OC. To jak ktoś sfałszuje kwita – smerfy zobaczą że niby kwit jest ok i puszczą delikwenta?

  4. ….Durnie nawet wymagają kompletności samochodu ,bo lampy sprzedaje się z dużym zyskiem i szybko.Skutek jest taki że tysiące samochodów jest zarejestrowanych wirtualnie.Karę za OC można dowalić tylko gdy dany pojazd jechał drogą i został złapany na tym……

    Jak się nie znasz to tempaku nie nie komentuj bzdurnie obecnie 80% kar nakładanych jest na „auta stojące na posesji” przez bandę z UFG bazującej na CEPIE

  5. dokladnie, PRZYWROCCIE MOZLIWOSC WYREJESTROWANIA AUTA, bo to chory kraj zeby trzeba bylo placic oc za cos czym sie nie jezdzi

Wiadomości z info112