Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatne porady prawne. Czytelnik pyta – adwokat odpowiada

Startujemy z cyklem porad prawnych dla naszych Czytelników. Udzielał ich będzie jeden z lubelskich adwokatów.

Pytanie od Czytelnika:

Pracuję w korporacji 1,5 roku i co pół roku mam przedłużaną umowę zlecenie, jeśli chciałbym zrezygnować z pracy czy od pracodawcy otrzymam świadectwo pracy lub o jaki dokument mogę poprosić dokumentujący mój staż w pracy w firmie.

Adwokat odpowiada:

Zgodnie z przepisem art. 97 kodeksu pracy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. ie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Zgodnie z literalnym brzmieniem ww. przepisu, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo tylko i wyłącznie wówczas, gdy łączył ich stosunek pracy. Pamiętać należy, iż umowa zlecenia jest typową umową cywilnoprawną i w żadnym wypadku nie można jej utożsamiać ze stosunkiem pracy. Zgodnie z przepisem art. 734 kodeksu cywilnego, przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Jest jednak wyjście z sytuacji. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia może zwrócić się do przełożonego z prośbą o wystawienie zaświadczenia, potwierdzającego fakt wykonywania pracy na rzecz firmy. Na zaświadczeniu powinny wtedy znaleźć się między innymi informacje o długości trwania umowy zlecenia, wysokości wynagrodzenia, opłacanych składkach na ubezpieczenie społeczne i podatku dochodowym. Warto również pamiętać, iż zgodnie z przepisem art. 462 kodeksu cywilnego, dłużnik, spełniając świadczeniem, może żądać od wierzyciela pokwitowania. W tym wypadku zleceniobiorca może żądać pokwitowania wskazującego na to, że spełnił świadczenie czyli dokonał określonych czynności dla dającego zlecenie.

Czytelnicy, którzy mają wątpliwości w kwestiach prawnych, mogą zadać pytanie adwokatowi, pisząc na nasz adres mailowy: [email protected]. Każda ze zgłoszonych do nas spraw, trafi do adwokata, który będzie się starał udzielić fachowej odpowiedzi na zawarte pytania. Można je nadsyłać już teraz.

Porad udziela adwokat Łukasz Lecyk – http://www.adwokat-lecyk.pl/

2016-11-19 12:19:36
(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone

Z kraju