Zarobki w Bogdance nie mogą być tajne. Sąd nakazał ich ujawnienie

Fundacja Wolności otrzymała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w sprawie skargi na kopalnię w Bogdance, która odmówiła udostępnienia informacji publicznej na temat wynagrodzeń i nagród poszczególnych członków zarządu i rady nadzorczej. Sąd zobowiązał spółkę do przekazania tych informacji.

Wyrok, jaki zapadł przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Lublinie nakazuje spółce Lubelski Węgiel Bogdanka ujawnić wysokość zarobków osób zarządzających kopalnią. Chodzi dokładnie o kwoty wynagrodzeń brutto wypłaconych w 2015 roku poszczególnym członkom zarządu oraz rady nadzorczej. Do tego dochodzą też kwoty nagród wypłaconych poszczególnym członkom zarządu w 2015 oraz w 2016 roku.

Wniosek o udzielenie tych kwot, w ramach udostępnienia informacji publicznej, złożyła Fundacja Wolności. W przypadku, gdyby członkowie zarządu otrzymali nagrody, Fundacja poprosiła również o kopie uchwał lub innych dokumentów, w których zawarto uzasadnienie za jakie zasługi przyznano owe nagrody. Ostatnią ze spraw, jakie zawarte były we wniosku, to kwoty odpraw wypłaconych poszczególnym członkom zarządu w 2015 oraz 2016 roku.

Władze zarówno Lubelskiego Węgla Bogdanka nie zdecydowały się na udzielenie odpowiedzi Fundacji Wolności. Dlatego też pod koniec 2016 roku sprawa trafiła do sądu. Jak zaznaczali członkowie Fundacji, wcześniej odpowiedzi na podobne pytania udzieliły inne spółki z województwa lubelskiego, w których Skarb Państwa jest większościowym lub wyłącznym akcjonariuszem.

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie Lubelski Węgiel Bogdanka ma dwa tygodnie na ujawnienie żądanych przez Fundację informacji.

(fot. archiwum)
2017-09-02 20:12:49

Zobacz również

3 komentarze

 1. Dwa tygodnie ? Przy odwoływaniu się do wyższych instancji potrwa to dwa – ale lata i większość działaczy zdąży dać nogę z tej kopalni .

 2. człowiek-kiełbasa

  Zarząd aż promieniuje uczciwością.

 3. Mam nadzieję, że 112 również opublikuje ma stronie te dane.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8014zł -0.13%
  • GBP 5.2376zł -0.26%
  • EUR 4.5546zł -0.01%
  • CHF 4.1198zł -0.52%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja