Wypadek śmigłowca Mi-24. Trzy osoby z załogi trafiły do szpitala
12:37 06-03-2023 | Autor: redakcja
W poniedziałek po godzinie 9.00 doszło do groźnego zdarzenia z udziałem śmigłowca Mi-24 w Białej Podlaskiej. Jak przekazują przedstawiciele wojska, w trakcie próby przed lotem w rejonie niezabudowanym miało miejsce zdarzenie lotnicze, w wyniku którego uszkodzeniu uległo podwozie i prawe skrzydło śmigłowca.
Na pokładzie maszyny z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu znajdowało się trzech członków załogi. W zdarzeniu na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń ciała. Żołnierze zostali przewiezieni do szpitala na badania profilaktyczne. Na miejscu pracują strażacy, policjanci, a także przedstawiciele wojska.
Szczegółowe okoliczności i przyczyny zdarzenia będzie wyjaśniać Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.
Śmigłowiec Mi-24 to radziecki (później rosyjski) bojowy śmigłowiec szturmowy, który został zaprojektowany w latach 60. XX wieku przez biuro konstrukcyjne Mil Moscow Helicopter Plant. Mi-24 jest znanym i cenionym śmigłowcem szturmowym, wykorzystywanym przez wiele krajów na całym świecie.
Maszyna posiada charakterystyczny kształt, w którym kabina załogi, uzbrojenie i silniki znajdują się w jednej części, a z tyłu zamontowano statecznik pionowy z wirnikiem. Dzięki temu śmigłowiec jest stabilny w locie i umożliwia pilotowi skuteczne prowadzenie ognia z działka i rakiet.
Mi-24 wyposażony jest w wiele rodzajów uzbrojenia, w tym w działko kalibru 30 mm, wyrzutnie rakiet przeciwpancernych, wyrzutnie rakiet powietrze-powietrze, a także bomby i granaty. Umożliwia to prowadzenie skutecznej walki w różnych warunkach i przeciw różnym celom.
Śmigłowiec Mi-24 był wykorzystywany w wielu konfliktach zbrojnych, w tym w Afganistanie, w wojnie w Zatoce Perskiej, w wojnie w Jugosławii oraz w walkach w Syrii i na Ukrainie. Nadal pozostaje popularnym i skutecznym śmigłowcem szturmowym w wielu krajach na całym świecie.
(fot. Wikipedia Radoslaw Idaszak – http://www.airliners.net/photo/Poland—Army/Mil-Mi-24D/0928859/L/)
No pewnie!!!! Maszyna gwizda , ino pilot ***** lub mechanicy.
Śmigłowiec nie startuje zaraz po uruchomieni silnika, jak samochód, start jest możliwy z zachowaniem szczególnej procedury, jeśli coś się pominie lub zaniedba, w najlepszym przypadku koniec jest jak opisano w artykule,
Za mało wzięli do nocha…. No i nie polatali
„Śmigłowiec Mi-24D jest ciężkim śmigłowcem bojowym w układzie klasycznym z pięciołopatowym wirnikiem głównym i trójłopatowym śmigłem ogonowym oraz niewielkimi skrzydłami pomocniczymi.”
Wikipedia
„D” oznacza diesla?
Podobno „dorabotannyj”.
Z tego co czytałem na remizie i defence to tylko jeden z członków załogi…. Wiem jest dwóch ale tak się składa że ów śmigłowiec posiada jeszcze przedział desantowy
No – nie ma na stateczniku pionowym 2 wirników…
Ktoś opisy pomylił „z tyłu zamontowano statecznik pionowy z dwoma wirnikami”
Nie istnieje na 99,9% helikopter z 2 wirnikami na ogonie. Są takie, co nie mają np. Chinook, K50, Kaman K-MAX czy projektowany Defiant-x. Albo MD-900, Osprey. 2 wirniki na ogonie są bezsensowne.
„Maszyna posiada charakterystyczny kształt, w którym kabina załogi, uzbrojenie i silniki znajdują się w jednej części, a z tyłu zamontowano statecznik pionowy z wirnikiem.” – to zdanie tez jakoś bez sensu, wynika z niego, że w innych maszynach statecznik jest w tej samej części co kabina itd…
Charakterystyczna jest wielkość i 2 poziomowa kabina.
Bo latać to trza umić.