Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Wypadek śmigłowca Mi-24. Trzy osoby z załogi trafiły do szpitala

Znanych jest więcej szczegółów porannego wypadku lotniczego z udziałem maszyny Mi-24. Do szpitala na badania została przewieziona cała załoga, czyli trzech żołnierzy znajdujących się na pokładzie śmigłowca.

W poniedziałek po godzinie 9.00 doszło do groźnego zdarzenia z udziałem śmigłowca Mi-24 w Białej Podlaskiej. Jak przekazują przedstawiciele wojska, w trakcie próby przed lotem w rejonie niezabudowanym miało miejsce zdarzenie lotnicze, w wyniku którego uszkodzeniu uległo podwozie i prawe skrzydło śmigłowca.

Na pokładzie maszyny z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu znajdowało się trzech członków załogi. W zdarzeniu na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń ciała. Żołnierze zostali przewiezieni do szpitala na badania profilaktyczne. Na miejscu pracują strażacy, policjanci, a także przedstawiciele wojska.

Szczegółowe okoliczności i przyczyny zdarzenia będzie wyjaśniać Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Śmigłowiec Mi-24 to radziecki (później rosyjski) bojowy śmigłowiec szturmowy, który został zaprojektowany w latach 60. XX wieku przez biuro konstrukcyjne Mil Moscow Helicopter Plant. Mi-24 jest znanym i cenionym śmigłowcem szturmowym, wykorzystywanym przez wiele krajów na całym świecie.

Maszyna posiada charakterystyczny kształt, w którym kabina załogi, uzbrojenie i silniki znajdują się w jednej części, a z tyłu zamontowano statecznik pionowy z wirnikiem. Dzięki temu śmigłowiec jest stabilny w locie i umożliwia pilotowi skuteczne prowadzenie ognia z działka i rakiet.

Mi-24 wyposażony jest w wiele rodzajów uzbrojenia, w tym w działko kalibru 30 mm, wyrzutnie rakiet przeciwpancernych, wyrzutnie rakiet powietrze-powietrze, a także bomby i granaty. Umożliwia to prowadzenie skutecznej walki w różnych warunkach i przeciw różnym celom.

Śmigłowiec Mi-24 był wykorzystywany w wielu konfliktach zbrojnych, w tym w Afganistanie, w wojnie w Zatoce Perskiej, w wojnie w Jugosławii oraz w walkach w Syrii i na Ukrainie. Nadal pozostaje popularnym i skutecznym śmigłowcem szturmowym w wielu krajach na całym świecie.

(fot. Wikipedia Radoslaw Idaszak – http://www.airliners.net/photo/Poland—Army/Mil-Mi-24D/0928859/L/)

31 komentarzy

 1. No pewnie!!!! Maszyna gwizda , ino pilot ***** lub mechanicy.

  • Rrr eeedakor Mi MIchnik

   Śmigłowiec nie startuje zaraz po uruchomieni silnika, jak samochód, start jest możliwy z zachowaniem szczególnej procedury, jeśli coś się pominie lub zaniedba, w najlepszym przypadku koniec jest jak opisano w artykule,

 2. Za mało wzięli do nocha…. No i nie polatali

 3. „Śmigłowiec Mi-24D jest ciężkim śmigłowcem bojowym w układzie klasycznym z pięciołopatowym wirnikiem głównym i trójłopatowym śmigłem ogonowym oraz niewielkimi skrzydłami pomocniczymi.”
  Wikipedia

 4. Z tego co czytałem na remizie i defence to tylko jeden z członków załogi…. Wiem jest dwóch ale tak się składa że ów śmigłowiec posiada jeszcze przedział desantowy

 5. No – nie ma na stateczniku pionowym 2 wirników…
  Ktoś opisy pomylił „z tyłu zamontowano statecznik pionowy z dwoma wirnikami”

 6. Nie istnieje na 99,9% helikopter z 2 wirnikami na ogonie. Są takie, co nie mają np. Chinook, K50, Kaman K-MAX czy projektowany Defiant-x. Albo MD-900, Osprey. 2 wirniki na ogonie są bezsensowne.

  • „Maszyna posiada charakterystyczny kształt, w którym kabina załogi, uzbrojenie i silniki znajdują się w jednej części, a z tyłu zamontowano statecznik pionowy z wirnikiem.” – to zdanie tez jakoś bez sensu, wynika z niego, że w innych maszynach statecznik jest w tej samej części co kabina itd…

 7. Charakterystyczna jest wielkość i 2 poziomowa kabina.

 8. Heniek Przezsamoha.

  Bo latać to trza umić.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo