690 680 960

Wyjazd nad polskie morze i w góry doprowadzi cię do gorączki. Gdzie są najbardziej zakorkowane trasy?

Eksperci z Yanosika postanowili sprawdzić, gdzie czekają was utrudnienia na wakacyjnych drogach, prowadzących do popularnych miejscowości nadmorskich i górskich. Sprawdźcie, które odcinki warto ominąć, by nie utknąć w korkach.

Wypoczynek nad polskim morzem od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Wielu z nich rok w rok jeździ do tych samych miejscowości na urlop. O ile wakacje w nadmorskich miastach są czystą przyjemnością, o tyle sama trasa może doprowadzić kierowcę i pasażerów do białej gorączki.

Wszystko przez korki oraz utrudnienia spowodowane remontami na trasie. Jak nie utknąć w drodze i płynnie dojechać do celu? Sprawdźcie.

– Z naszych danych wynika, że ruch w lipcu na drogach nadmorskich ma większe natężenie, zwłaszcza w weekendy. Na A6 w okolicach Szczecina w tygodniu kierowcy mogą jechać z prędkością 84 km/h, z kolei w sobotę i niedzielę o tej samej godzinie już 45 km/h. Podobnie na DW 218, gdzie w tygodniu średnia prędkość wynosi 48 km/h, a w weekendy już 39 km/h – mówi Julia Langa, Yanosik.

– Obserwujemy ruch na drogach prowadzących nad morze i z naszych danych wiemy, że najbardziej newralgicznymi punktem jest węzeł Szczecin-Kijewo w weekendy w godzinach od 7 do 20. Z kolei w dni robocze będziemy dłużej jechać DW 128, na której średnia prędkość to 50 km/h. Bez problemu przejedziemy samą A6 w okolicach Szczecina, osiągając prędkość 91 km/h, a w weekendy musimy się liczyć już ze spadkiem prędkości do 63 km/h – mówi Julia Langa, Yanosik.

Urlopowiczom, którzy planują wypoczynek w nadmorskich miasteczkach polecamy kierować się alternatywnymi trasami, które pozwalają ominąć Szczecin. Ze względu na remont odcinka trasy przy Szczecinie, występują tam korki oraz znaczne spowolnienie ruchu.

Drogi do górskich miejscowości

Wiele osób wybiera przeciwny kierunek, podróżując w stronę pięknych polskich gór. Jazda w kierunku górskich miejscowości może być jednak wolniejsza niż zakładacie. Yanosik sprawdził, gdzie możemy spodziewać się korków i dłuższego postoju na trasie.

– Zgodnie z naszymi danymi najbardziej “problematyczną” trasą w kierunku gór jest DK 3 przy Szklarskiej Porębie. Średnia prędkość jazdy w lipcu w weekendy to 29 km/h. Znacznie łatwiej jest dostać się do górskich miejscowości autostradami A1 i A4. Jednak, jeśli nie lubimy nimi jeździć, to możemy się spodziewać korków. Również na DK 49 przy Nowym Targu średnia prędkość jazdy to 34 km/h w weekendy, a w tygodniu 29 km/h. Znacznie lepiej prezentuje się okolica Rabki-Zdrój, która często “przeraża” kierowców ogromnym korkiem. Tutaj pojedziemy z prędkością 51 km/h w dni robocze, a w weekendy 56 km/h – komentuje Julia Langa, Yanosik.

Jeśli planujecie wypoczynek w górach, to przygotujcie się na mniejszą prędkość na DK 3 w okolicach Szklarskiej Poręby, na DK 47 i DK 49 przy Nowym Targu. Znacznie szybciej pokonacie długą trasę jadąc autostradą A1 lub A4.

Gdziekolwiek nie wybierzecie się na wakacje, pamiętajcie, by zachować ostrożność i wzmożoną czujność za kółkiem. O wypadek w sezonie letnim nie trudno, zwłaszcza w wyniku niedostosowania prędkości oraz źle wykonanych manewrów wyprzedzania czy zmiany pasa ruchu.

(fot. lublin112.pl, Yanosik)

8 komentarzy

 1. To tylko pół prawdy. Jadąc na Jastarnię późnym wieczorem mamy puściutką drogę i tylko machamy jadącym w długim wężu z przeciwka 😉 Jeśli jeszcze jest to niedziela. Grunt to odpowiednie zarządzanie czasem.

 2. I mowia ze bieda !! Benzynę w wakacje po 10 zł litre zrobić!!

 3. A ja bym dał po 20 zł dla przykładu na sierpień!

 4. dlaczego pół Polski jedzie nad Bałtyk, gdzie tłumy, parawany, drożyzna i pogoda niepewna? bo dwóch słów po angielsku im się nie chce nauczyć, by móc pojechać gdziekolwiek indziej.

 5. I tak. Na plażach i w górach dzikie tłumy. Dzieci, dorośli, osoby starsze. Tysiące osób skumulowanych. Wirusa nie ma. A we wrześniu przy podobnych warunkach wirus będzie. Plandemia

 6. Jak gorączka to Covid-19

 7. Tego typu artykuły są potrzebne, ponieważ jak na dłoni pokazują mentalność polactwa, uważającego się za Elitę. Korki? Tłum na plaży? Winne 500+. Motłoch ma popijać piwo z dyskontu co najwyżej nad jakimś pobliskim bajorem, ale Wczasy są dla Elity, przedsiębiorców płacących podadki i żyjących dzięki ciężkiej pracy (głównie innych).

Kursy walut

 • USD 4.4351zł -0.91%
 • GBP 5.4317zł -0.31%
 • EUR 4.6821zł -0.33%
 • CHF 4.7474zł -0.05%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bal Sylwestrowy w Wilkołazie
Miejski Urząd Pracy w Lublinie serdecznie zaprasza na „Polsko-Ukraińskie Spotkanie dla Pracy”!
Zaproszenie na wspólne ubieranie osiedlowej choinki
X Turniej o Puchar Świętego Mikołaja w Karate Tradycyjnym w Zamościu
Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy