690 680 960

W lasach coraz więcej grzybów. Nadchodzą ciężkie czasy dla służb ratunkowych

Po raz kolejny prowadzono poszukiwania osób zaginionych podczas grzybobrania. Tym razem w Lasach Włodawskich zgubiła się trójka znajomych.

W ostatnich dniach coraz więcej osób wyrusza do lasów na grzyby. Niestety jak co roku policjanci zaczynają też odbierać alarmujące zgłoszenia o grzybiarzach, którzy się zgubili i nie mogą znaleźć drogi powrotnej. Dotyczy to szczególnie terenów, na których są duże kompleksy leśne. Są też przypadki, że dzwonią osoby, które godzinami błądzą po lesie i widząc zapadający zmrok w końcu decydują się wezwać pomoc.

Wczoraj w Lasach Włodawskich zgubiły się trzy osoby. W trakcie rozmowy policjanci polecili grzybiarzom, aby znaleźli jakieś wyróżniające się miejsce. Dostrzegli oni tabliczkę informacyjną. Po kontakcie z leśniczym określone zostało prawdopodobne miejsce przebywania dwóch osób. Niebawem zdołali oni natrafić na drogę powrotną. Brakowało jednak kobiety, która w międzyczasie się od nich odłączyła. Została ona odnaleziona przez leśniczego.

Bardzo często tego typu zgłoszenia wiążą się z postawieniem na nogi wielu osób: policjantów, strażaków oraz leśników. Najpoważniejsze są akcje poszukiwawcze, kiedy w lesie zaginie starsza osoba wymagająca przyjmowania stałych lekarstw. Wtedy do poszukiwań natychmiast ruszają wszystkie dostępne służby w okolicy. Oprócz ludzi, wykorzystywany jest sprzęt, mogący pomóc w odnalezieniu grzybiarza. Są to np. drony, kamery termowizyjne czy nawet śmigłowiec, dzięki którym łatwiej namierzyć człowieka w trudnym i niedostępnym terenie. W akcjach biorą też udział psy tropiące.

Większości akcji poszukiwawczych, można bez problemu uniknąć. Wystarczy tylko, żeby grzybiarze przestrzegali kilku podstawowych zasad. W trakcie grzybobrania nie należy oddalać się od znajomych, najlepiej być z nimi cały czas w kontakcie wzrokowym. Chodząc po lesie, warto zapamiętywać charakterystyczne w danym terenie punkty czy też miejsca. Pomoże to później w znalezieniu drogi powrotnej. Należy mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, nie zaszkodzi zabrać też latarki. W razie zgubienia się w lesie, obie te rzeczy potrafią być bardzo pomocne.

(fot. policja.zdjęcie ilustracyjne)

10 komentarzy

  1. A gdzie obowiązkowe OC dla grzybiarza?

    • I państwowy kurs rozpoznawania/zbierania grzybów zakończony egzaminem. No i licencja na zbieranie.

  2. Franio idiota

  3. Tak to jest jak chów miejski do lasu pojedzie.

  4. Tą pancie, leśniczy 2 godziny szukał (po Czesku) jak znalazł

  5. Ale głupie te miastowe.

  6. jak kto tuman, to po lesie niech chodzi z GPS-em

  7. a wiejskie nie głupie …chodzą po lesie i po gnoju:)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli