Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trąba powietrzna przeszła przez powiat kraśnicki i lubelski. Wiatr zrywał dachy, łamał drzewa i niszczył budynki

W poniedziałek po południu przez powiat kraśnicki i lubelski przeszła trąba powietrzna. Silny wiatr wyrządził najwięcej szkód w miejscowościach Blinów Drugi, Sulów oraz w Woli Gałęzowskiej.

Potężna superkomórka burzowa, która przeszła w poniedziałek po południu nad regionem wyrządziła wiele szkód. Przez powiat kraśnicki i lubelski przetoczyła się trąba powietrzna. Silny wiatr najwięcej zniszczeń wyrządził w miejscowościach w powiecie kraśnickim w Blinowie Drugim oraz Sulowie oraz w powiecie lubelskim w Woli Gałęzowskiej.

 


(Trąba powietrzna i opady gradu zarejestrowane przez naszych Czytelników, fragment filmu ukazujący przemieszczanie się superkomórki burzowej)

Z relacji świadków wynika, że potężny wir uderzył w budynki uszkadzając dachy, w Woli Gałęzowskiej trąba powietrzna zmiotła z powierzchni ziemi murowaną stodołę a latające dachówki wbijały się w elewacje innych budynków. Na wielu domach częściowo zerwane są dachy. Drzewa na przestrzeni kilkuset metrów są w połowie ukręcone i okorowane przez powietrzny wir.

Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej z Lublina oraz okolicznych OSP. Strażacy demontują uszkodzone dachy oraz zabezpieczają je tymczasowo plandekami. Pracownicy pogotowia energetycznego zabezpieczają uszkodzone słupy i linię energetyczną.

 


W Sulowie i Blinowie Drugim trąba powietrzna połamała drzewa na przestrzeni około jednego kilometra. Wiatr zrywał dachy  i przenosił je kilkadziesiąt metrów od domów. Poza tym uszkodzone są znaki drogowe i elementy infrastruktury drogowej. Intensywne opady gradu, miejscami o średnicy 7 cm, spowodowały uszkodzenia zabudowań oraz zniszczyły uprawy.

W rejonie gdzie przeszła trąba powietrzna cały czas pracują strażacy. Usuwanie zniszczeń potrwa kilka dni.

2016-06-20 23:06:57
(fot. lublin112.pl, nadesłane Kamil, Łukasz, Darek, wideo YT)

16 komentarzy

 1. Wy tornado widzieliście… Przyjedzicie w piatek albo w sobote pod sklep na Cmiłów! tam jest dopiero tornado

 2. W Lublinie byla cisza i spokoj

  • Asfalt - ten prawdziwy (nie jakiś tam składany Afromerykanin)

   Ta lubelska cisza i spokój jest dlatego, że „słoiki” wyjechały, a inne czynne rozrabiaki śledzą rozgrywki piłkarskie i nie ma związku z pogodą.
   😆

   • Bez twoich słoików Lublin by się utrzymał taaaaaa Przemysł u nas kwitnie…

   • Sloiki w lublinie? Masakra.. miasto ktore slynie ze sloikow bo wiekszosc sloikow w warszawce to lubelszczyzna a wy smiecie nazywac waszych studentow sloikami? O mamo co za ironia losu …

 3. Z jakiej strony internetowej pochodzi mapa na pierwszym filmie?

 4. Popieram Andrzeja prezydenta i Dobrą Zmiane

  Jak nic wina Tuska.

 5. A CIMOSZEWICZ KIEDYŚ MÓWIŁ..TRZEBA BYĹO SIĘ UBEZPIECZYĆ..!!…

 6. blitzortung.org

 7. Święte słowa mówił Cimoszewicz, kto ma ubezpieczenie to coś weźmie a pozostali nie dostaną nic bo gminy nie dadzą bo Kaczorowi zabraknie na 500+ .

 8. tornado! hehehe 😀 kamerzysta to raczej bardziej traba i do tego nie powietrzna 😀

 9. Specjalnie dużego zasobu słów to ten człowiek w samochodzie z filmiku wyżej nie ma. Zjawiska pogodowe można określać bogaciej niż tylko „ku…a”. Aż ciśnie się na usta … ale tłumok.