Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Silny mróz wystąpi na obszarze woj. lubelskiego. Potem odwilż i wzrost dynamiki w pogodzie

Wygląda na to, że nadchodząca noc będzie wyjątkowo mroźna za sprawą spływu zimnego powietrza pochodzenia arktycznego. W dolnych warstwach troposfery płynie do nas zimne powietrze z Arktyki. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń zdarzyć mogą się większe spadki temperatury do wartości dwucyfrowych na minusie. Szczególnie niskich wartości na termometrach spodziewamy się na Roztoczu Środkowym i Zachodnim.

Znajdujemy się pod wpływem wyżu, którego centra znajdują się obecnie na wschód oraz zachód od Polski. Występuje wysokie ciśnienie atmosferyczne na poziomie 1033 hPa – 1035 hPa. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z pogodną aurą. Nie brakuje chmur piętra niskiego Stratocumulus pod warstwą inwersji, które wieczorem i w pierwszej części nocy hamują nocne wypromieniowanie ciepła. Niewykluczone, że dopiero z biegiem czasu pojawią się dłuższe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia, sprzyjając lokalnie większym spadkom temperatury. Kluczowe okaże się także miejscami ukształtowanie terenu.

Według modelu ECMWF temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek wyniesie od -10°C do -5°C. Nigdzie nie powinno padać, a niewielka różnica ciśnienia nie będzie powodować występowania silnego wiatru w Polsce.

Znacznie chłodniejszy jest kanadyjski model GEM sugerując spadki temperatury do -18°C/-14°C. Na mapach widać, że szczególnie zimno powinno być na Roztoczu. Tak duże spadki są realne zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Z każdym kolejnym dniem najbliższego tygodnia będzie coraz cieplej. Ostatnia chłodna noc przypadnie na noc z poniedziałku na wtorek, gdy pojawić może się większy mróz. Koniec stycznia przyniesie duże wahania ciśnienia, częstsze opady zarówno w formie ciekłej, jak i też stałej. Głównie nocami zdarzy się mróz, natomiast w ciągu dnia temperatura ma być dodatnia. Istnieje ryzyko kolejnej wichury w drugiej połowie tygodnia oraz na przełomie stycznia i lutego, ale na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Trza miału podsypać.

 2. pewnie wina Tuska ha ha

 3. Ostatnio miało być-22 było -6

 4. Czyli zapowiadana bestia ze wschodu z mrozem rzędu -20 ? .,zdechła i mrozu nie będzie …szkoda bo nazbierałem już drzewa w lesie na tą okoliczność

 5. przyda się silny mróz, wreszcie nie będą marnować tysiące soli

 6. „Jak jest zima to musi być zimno Pani kierowniczko….
  Czy ja palę? Ja cały czas palę….
  Nie ma za co Pani kierowniczko….”

  I to jest najlepszy cytat odnośnie tego wydarzenia

 7. haha „silny mróz od-5 do -10 ” ! no nie ma jak dramatyczny tytuł ! żenuaa

  • Zawsze zachęcamy do czytania tekstów ze zrozumieniem. „…do -18°C/-14°C”
   Lokalnie obecnie już jest -10, do rana będzie znacznie niższa temperatura.

 8. Jutro wstawcie proszę zdjęcia jak Grażynki ze swoimi Dzesikami i Brajanami popylaja po Zalewie Zemborzyckim bo” zamarznał”i lód gruby przecież jest bo -5 .
  Proszę nie zapomnieć

 9. Już zaczynacie pierd…..ić jak prorok Niedzielski „wzrost dynamiki” ?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo