Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

PGE Dystrybucja: Stare transformatory do wymiany. Będzie oszczędniej

PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin realizuje projekt dotyczący wymiany transformatorów. Wymienionych zostanie 1441 transformatorów. Ma się to przełożyć na oszczędność i stabilność dostaw energii.

We wtorek 18 listopada br., w ramach Targów Energetycznych Energetics odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe efekty projektu „Wymiana transformatorów w PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin w celu ograniczenia strat sieciowych”.

W konferencji udział wzięli Andrzej Ścibior – Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin, Michał Tymoszuk – Kierownik Wydziału Organizacyjno-Prawnego oraz Karolina Szewczyk-Dąbek – Specjalista ds. komunikacji.

Projekt polega na wymianie 1 441 przestarzałych technologicznie transformatorów na nowe niskostratne jednostki i obejmuje teren województwa lubelskiego oraz część województwa mazowieckiego (w sumie 107 gmin znajdujących się w obrębie 15 powiatów). PGE Oddział Dystrybucja S.A. otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu. Przedsięwzięcie będzie obejmowało wymianę i utylizację transformatorów pracujących w sieci min. 23 lata (trzy najstarsze, wciąż działające jednostki pochodziły sprzed 1949 r.).

Do końca listopada 2015 r. uda się wymienić o 82 transformatory więcej niż pierwotnie zakładał projekt. W związku z tym liczba wymienionych jednostek osiągnie 1 441 sztuk, na czym skorzysta blisko 550 tys. odbiorców prądu.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 49.760.055,73 PLN. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość planowanego dofinansowania wynosi 20.744.863,97 PLN.

Będzie ekologicznie

Efekty przedsięwzięcia wiążą się z realizacją celów o wymiarze lokalnym i globalnym. Nowe jednostki pozwalają na co najmniej dwukrotne obniżenie strat jałowych oraz obniżenie strat obciążeniowych o ok. 30 %. Nowe transformatory pozwolą zapewnić zwiększą stabilności oraz ciągłość dostaw energii elektrycznej co przełoży się na wzrost poziomu komfortu i jakości życia odbiorców prądu.

Efekt ekologiczny w postaci emisji unikniętej to rezultat globalny, który będzie widoczny.

Jak podkreślił Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin – „ Po wymianie 1 441 transformatorów, efekt ekologiczny związany z realizacją przedsięwzięcia pozwoli na zaoszczędzenie energii w ilości 11 202,19 MWh (do końca 2015 r.) oraz 5 225,91 MWh/rok (od 2016 r.). Dla porównania przeciętne roczne zużycie w domu jednorodzinnym wynosi 2MWh.

Natomiast naturalny wynik oszczędności energii to zmniejszenie emisji CO2 w wysokości 9 096,18 Mg (do końca 2015 r.) – co oznacza równowartość energii z 660 wywrotek samochodu Kamaz. Od 2016 r. oszczędność energii wyniesie 4 243,44 Mg/rok, co przyczyni się do poprawy stanu czystości powietrza atmosferycznego oraz utrzymania warunków sprzyjających ochronie ekosystemów”.

W związku z realizacją projektu mogą wystąpić krótkotrwałe przerwy w dostawach energii elektrycznej w obszarach zasilanych ze stacji transformatorowych, w których następuje wymiana urządzenia.

Bieżąca informacja na temat planowanych włączeń znajduje się na stronie internetowej Oddziału Lublin: www.lublin.pgedystrybucja.pl, w zakładce „Planowanie wyłączenia energii”.

Termin zakończenia projektu przewidziano na koniec listopada przyszłego roku.

2014-11-21 09:02:18
(fot. PGE)

4 komentarze

  1. Oszczędności dla dostawców energii, a ja się pytam: To ile, mnie, zwykłą pożeraczkę prądu ta wasza oszczędność, będzie kosztować?

  2. Dobrze, że wymieniają 🙂

  3. Wklad własny do tego unijnego dofinansowania zobaczymy na rachunkach obok opłat przesyłowych.Bo maja takie prawo umieścić kredyt na rachunku.

  4. „660 wywrotek samochodu Kamaz” Kamaz? Rosyjska wywrotka? Nie łatwiej przeliczyć na ilość nowych samochodów osobowych? Liczba będzie większa, więc lepiej to będzie wyglądać, bo nie każdy styka się z takimi wywrotkami w przeciwieństwie do osobowych.

Z kraju