Muzeum Południowego Podlasia otrzymało od celników obraz oraz ikony z XIX i XX w.

Celnicy przekazali do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej 18 ikon i obraz olejny przedstawiający Tadeusza Kościuszkę. Eksponaty trafiły do bialskiej placówki za sprawą Służby Celnej.

W środę nastąpiło uroczyste przekazanie do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ikon oraz obrazów przez Służbę Celną. W wydarzeniu udział wzięli prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej mł. insp. Waldemar Chaba i dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Małgorzata Nikolska.

Celnicy przekazali muzeum ikony pochodzące z XIX i początku XX w., powstałe w nieznanych warsztatach rosyjskich oraz obraz olejny przedstawiający Tadeusza Kościuszkę – naczelnika powstania z 1794 r. przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej celnicy zatrzymali obrazy podczas próby ich przemytu przez granicę.

Powstały prawdopodobnie w I połowie XX w., namalowany przez nieznanego artystę portret Tadeusza Kościuszki zatrzymany został przez funkcjonariuszy celnych na kolejowym przejściu granicznym w Dorohusku. Ukryty był w przedziale pasażerskim pociągu jadącego z Kijowa. Obraz ma wymiary 82,5 x 66 cm.

Ikony zostały wykonane różnymi technikami i przedstawiają typowe dla ikonografii prawosławnej wizerunki Matki Boskiej Tychwińskiej, Matki Boskiej Włodzimierskiej, Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych, Chrystusa Pantokratora oraz Świętego Mikołaja. Część ikon przedstawia motyw kalendarza świąt prawosławnych (tzw. ikona Wszystkie Święta).

Część ikon jest w dobrym stanie, część wymaga konserwacji – niektóre są popękane, na niektórych są zaśniedzenia, brud, zarysowania. Największa z ikon ma wymiary 52 cm x 71,5 cm i przedstawia motyw Matki Boskiej z welonem. Przez rzeczoznawcę wyceniona została na 2,5 tys. zł. Wykonana została techniką tradycyjną (tempera na desce) pod koniec XIX w.

2016-05-26 15:40:06
(fot. Izba Celna)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Jednym słowem 2 w 1 , czyli po Bożemu i patriotycznie . Słuszną linie ma nasza władza . Ale ja bym poszedł o krok dalej , fajki i gorzała z granicy dla bezdomnych i bezrobotnych , czyli frekwencja w następnych wyborach na poziomie 80 -ciu procent .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew