Mieli kupować lokale po zaniżonych cenach. Były prezes i zastępca Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z zarzutami

W poniedziałek prokuratura postawiła zarzuty byłemu prezesowi i obecnemu zastępcy prezesa Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obaj mieli wspólnie i w porozumieniu kupować lokale spółdzielni po zaniżonych cenach.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez członków zarządu i rady nadzorczej Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W sierpniu 2017 r. do prokuratury wpłynęło pismo z Urzędu Skarbowego, który dopatrzył się nieścisłości związanych z wyceną lokali w biurowcu przy ul. Krasińskiego. Należące do spółdzielni lokale kupili po zaniżonej cenie ówczesny jej prezes, a także jego zastępca. Zostały one potem dzierżawione innym podmiotom.

Sprawą zajął się Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej. W wyniku przeprowadzonych czynności śledczy ustalili, że poprzez wyrażenie zgody na dokonanie transakcji sprzedaży lokali użytkowych i pomieszczeń przynależnych do tych lokali po zaniżonej wartości, spółdzielnia poniosła szkodę w wysokości ponad 600 tys. zł. W poniedziałek prowadzący postępowanie prokuratora przedstawił 73-letniemu Janowi G. i 68-letniemu Wojciechowi L. zarzuty dotyczące m.in. nadużycia uprawnień.

Z akt śledztwa wynika, że od lipca 2013 roku do sierpnia 2014 roku prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz jego zastępca wpłynęli na czynności podejmowane przez członków Rady Nadzorczej LSM oraz doprowadzili do podjęcia uchwał, a następnie na podstawie tychże uchwał nabyli od spółdzielni lokale użytkowe za zaniżone kwoty. Mężczyźni mieli działać wspólnie i w porozumieniu. Łączna kwota, jaką straciła spółdzielnia ma wynosić 811 306,15 złotych

Obaj mężczyźni odpowiedzą także za składanie fałszywych zeznań. W trakcie prowadzonego śledztwa, podczas przesłuchań zarówno w prokuraturze jak też w Lubelskim Urzędzie Skarbowym wskazali, że podstawę podjęcia przez Radę Nadzorczą LSM jednej z uchwał stanowił dokument datowany na lipiec 2013 r. Tymczasem jak ustalili śledczy, został on sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego w marcu 2017 r. z obawy przed grożącą im odpowiedzialnością karną.

Zarówno Jan G. jak też Wojciech L. nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Wobec obu podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł. Dodatkowo wiceprezesa zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.

(fot. LSM)

15 komentarzy

 1. No to się w koncu doigrali.

 2. Nosił wilk razy kilka…

 3. Za oszustwo na 800.000 poręczenie wynosi 2x po 20.000? Dlaczego aż tyle. 200 złotych by nie wystarczyło?

  • Jesteś bezczelny. Są to osoby bardzo zasłużone i nobliwe, to nieporozumienie z pewnością szybko się wyjaśni. A poważnie, to zawsze uważałem LSM za spokojną, inteligencką dzielnicę. Niestety, odkąd więcej zacząłem tam przebywać, moje zdanie mocno się zmieniło. Tzn. nie są to co prawda Tatary, ale „inteligencja” rodem z PRL nieraz daje czadu – np. walne zebranie spółdzielni w asyście policji i agencji ochrony, nobliwe emerytki pyskujące jak paskarki, bo ktoś z innego bloku ośmielił się wyrzucić śmieci do wiaty pod ich blokiem… Wiaty oczywiście nie zamykane, bo szacownej spółdzielni nie stać na drzwi i kłódki. Teraz już wiemy dlaczego.

   • Te Panicz, a może wspomnisz o „domu seniora” swoich idoli, który próbowali wsadzić między inne wieżowce na os. Piastowskim? A ta wizualizacja, na której 7-dmio piętrowy budynek jest wielkości 4-piętrowego punktowca ? Ochrona na walnym to była na zlecenie władz, by utrudnić wejście członkom o innych poglądach niż zgodne z linią władz sp-ni. Więc przestań szerzyć demagogię….

 4. Zanim zapadną wyroki, czyli 20 lat w naszych realiach przy dobrych szczekaczach, panowie już pewnie zejdą …

 5. niech jeszcze przyjrzą się Domowi seniora na osiedlu im. Sienkiewicza

  • O to to to! Tu Jan G. też swoje paluszki maczał. Samowola budowlana trwa w najlepsze, ale jak zwykły Kowalski altankę rozbudowuje to zaraz sądy, wyburzenia. To pewnie znowu przez te lepsze i gorsze sorty.

 6. Prokurator powinien zabezpieczyć te lokale i pozbawić ich prawa własności. Też powinien prokurator zająć się budową „domu seniora” tam też żekomo były przekręty

 7. To pewnie i tak tylko wierzchołek góry lodowej. Ale niech łapią i karzą- gdyby karać tego typu przewały surowymi wyrokami minimum 10 lat odsiadki bez zawiasów, dwa razy by się myślało czy warto kraść. Niestety, jako skundlony naród przez naszą trudną przeszłość wciąż musimy borykać się z dziurawym, postkomunistycznym prawem i takimż wymiarem sprawiedliwości, z nierozliczonymi ze współpracy dziennikarzami i politykami i ogólnie spaczoną mentalnością ludzi przy władzy- słowem nie da rady by to państwo stanęło na nogi i zaczęło samo chodzić…

 8. Przecież to się działo od zawsze w tej spółdzielni typu ogłaszanie fikcyjnych przetargów i podstawianie slupow w licytacjach mieszkań

 9. Tak samo jak trwający kilkanaście lat monopol jednego z operatorów telewizyjnych na lsmie, pewnie też przypadek ?

 10. Ale tyle co było pism w prokuraturze i tak nic jemu nie zrobili on ma zbyt duże znajomości przez wiele lat wyrobił sobie układy w prokuraturze też. Szkoda naszych (podatników) pieniędzy bo i tak nic jemu nie zrobią tak samo jak postawiony niezgodnie z prawem „dom seniora” gdzie mieszkania były-są do sprzedaży dla każdego a niema żadnych ograniczeń wiekowych itd każdy kto ma kasę może kupić

 11. Platforma. w warszawie też można było kamienice za 2000 kupić. Oni podniosą polske z kolan. i rzucą w dół niemieckiej myśli. polacy już wracają z zagranicy, z tuskiem na czele.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online