690 680 960

Kolejni mieszkańcy regionu padli ofiarami oszustów. Stracili kilkanaście tysięcy złotych

Czwórka mieszkańców regionu padła ofiarami oszustów działających w Internecie. Trzy osoby straciły niemal 19 tys. złotych. Sprawą wszystkich oszustw zajmują się zamojscy policjanci.

Chciała sprzedać bluzkę, udostępniła wrażliwe dane

32-latka z Zamościa zdecydowała się sprzedać online bluzkę. Wystawiła ogłoszenie i po kilku minutach dostała wiadomość, że towar jest opłacony. Jak tylko środki zostaną zaksięgowane na koncie, 32-latka ma wysłać towar do nadawcy zgodnie z danymi.

Kolejny komunikat informował o nieprawidłowych danych jej karty. Razem z informacją otrzymała link służący do skorygowania błędów. Otworzyła link, wpisała numer klienta banku, hasło do bankowości oraz numer PESEL, przekazała też 6-cyfrowy kod logowania na rachunek.

Po chwili zauważyła, że ktoś z jej konta wykonał dwa nieuprawnione przelewy na łączną kwotę blisko 12 tysięcy złotych. 32-latka natychmiast zadzwoniła na infolinię banku i zablokowała dostęp do konta oraz karty płatniczej. O oszustwie powiadomiła też policjantów.

Otrzymała link do płatności, straciła kilka tysięcy złotych

W podobny sposób oszukana została 44-latka z Zamościa. W sieci sprzedawała huśtawkę dziecięcą. Zgodnie z ustaleniami z „kupującym” realizacja przesyłki miała odbyć się za pośrednictwem firmy kurierskiej. 44-latka otrzymała link do potwierdzenia otrzymania płatności za zakup.

Kliknęła w link, wybrała stronę swojego banku i wpisała login oraz hasło do logowania na rachunek, przekazała też dwa kody do płatności. To wystarczyło oszustom, aby z rachunku 44-latki wypłacić 3000 złotych. Pokrzywdzona w banku dowiedziała się, że tych dyspozycji nie da się już wycofać, pieniądze zasiliły konto oszustów.

Przekazał kody BLIK

Oszukany przez działających w Internecie przestępców został także 20-latek z gminy Szczebrzeszyn. Zareagował na przesłaną komunikatorem prośbę o opłacenie należności za paczki. Był przekonany, że wiadomość pochodzi od jego wieloletniego kolegi. Nie weryfikując prośby przekazał dwa kody Blik na łączną kwotę 2800 złotych.

Opłaciła dwie paczki, pieniądze trafiły do oszusta

W podobny sposób oszukana została 23-latka z tej samej gminy. Zareagowała na prośbę o opłacenie dwóch paczek. Była pewna, że wiadomość pochodzi od jej koleżanki, która aktualnie przebywa za granicą. Przelała 1000 złotych. O przełamaniu zabezpieczeń kont społecznościowych ich znajomych i rozesłanych fałszywie wiadomościach oboje pokrzywdzeni dowiedzieli się później, po tym jak przekazali już kody oszustom.

Sprawami wszystkich oszustw zajmują się zamojscy policjanci.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

 1. Bezgotówkowa nowoczesność w praktyce.

 2. To zapewne „mgła covidowa” wpływa na racjonalne myślenie 😉

 3. Są tacy, którym mózgi z różnych przyczyn wolniej pracują np. starsi i starzy, dawniej lub obecnie ćpający, albo chciwi, którzy chcą się błyskawicznie obłowić… są też tacy, „którym twarde dyski” od urodzenia szwankowały, albo (ponoć dobry) Bóg wogóle im ich nie zainstalował .
  Natomiast inni wdząc te ludzkie ułomności chcą udowodnić, że nie muszą czekać aż dostaną jakieś „plusy”, sięgają po nie sami, zmniejszając tym bezrobocie.

 4. Trudne i dziwne nastały czasy, aby sprzedać używaną bluzkę czy huśtawkę, trzeba słono zapłacić. Może w takim razie lepiej po prostu wyrzucić na śmietnik, choć to nie w duchu zerowaste.

 5. Lublin112 jak już hurtem podajecie te informacje o oszustach, to może postarajcie się również sprawdzić na rachunki z jakiego kraju i banku idą te wyłudzone przelewy oraz w jakich bankach mają konta seniorzy, oszukani metodą na wnuczka. Bardzo mnie to ciekawi.

 6. Zamość Szczebrzeszyn, Biłgoraj 7 osób w ostatnim tygodniu = kto tam mieszka poza łatwowiernymi dzbanami z pis

 7. I bardzo dobrze, jak zero pomyślunku to doić ile wlezie. Gratki dla złodzieji!

 8. A może ktoś by się w końcu włamał na moje konto i pomnożył pieniądze…

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas