690 680 960

Będzie rządowe wsparcie dla wszystkich odbiorców źródeł ciepła

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przede wszystkim chodzi o ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.

Ciepło z rekompensatą

Zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej – m.in. szpitali czy szkół. Chodzi o pokrycie części kosztów ponoszonych przez odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw ciepłowniczych, przez tzw. rekompensaty.

Nowe rozwiązanie wprowadza mechanizm, który polegać będzie na ustaleniu przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej nie zapłacą za ciepło i podgrzanie wody więcej niż 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego i 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

Jak informuje Rada Ministrów, ograniczeniu ulegnie wzrost rachunków za ciepło płaconych przez gospodarstwa domowe średnio o ok. 1012 zł, w przypadku gdy źródłem ciepła jest węgiel i ok. 3900 zł, jeśli źródło ciepła zasilane jest gazem ziemnym (prognoza kosztów 4 osobowego gospodarstwa domowego w mieszkaniu 70 m2 w skali roku).

W przypadku, gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła, które wykorzystują jednocześnie różne paliwa, średnia cena wytwarzania ciepła będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła.

Program „Ciepło z rekompensatą” będzie obowiązywał w sezonie grzewczym, tj. od października 2022 r., do kwietnia 2023 r.

Dodatek dla gospodarstw domowych

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG lub olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku.

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:
– 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
– 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
– 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
– 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Liczba beneficjentów to ok. 1 mln, a łączny koszt wsparcia wyniesie 1,9 mld zł.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa dodatek przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Wniosek o wypłatę dodatku należy złożyć do właściwej dla zamieszkania gminie. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę.

Wsparcie dla podmiotów wrażliwych, które nie są przyłączone do sieci gazowej i sieci ciepłowniczej

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Wsparcie będzie przysługiwało tym jednostkom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego, a także innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG, oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej. Chodzi m.in. o szpitale, przychodnie, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury.

Wysokość dodatku stanowić będzie 40% wzrostu kosztów związanych z zaopatrzeniem w ciepło. Liczba beneficjentów to 23 tys. budynków, a łączny koszt wsparcia: 1,2 mld zł.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. do właściwej dla siedziby gminy. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku będzie miała maksymalnie miesiąc.

Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

(fot. pixabay.com)

29 komentarzy

 1. może by tak milionerzy z listy oddały kase ludzi i kraju

 2. Już niedługo chleb po 30 zł bo piekarnie mają w większości piece na gaz.
  No chyba, że PiS wprowadzi maksymalną cenę na chleb i do tego kartki.
  To wówczas chleba nie będzie wcale!
  Komuna wróciła…

 3. Ale wiecie, że rząd nie ma swoich pieniędzy?

  I macie świadomość, że 100zł „rzucone” jako „dopłata”, kosztuje nas podatników niemal dwa razy tyle – do tej stówki trzeba doliczyć koszt obsługi biurokracji i utrzymania tych darmozjadów.

  Już niedługo – pójdą w ruch taczki i widełki, jeszcze troszkę, a ludzie się obudzą!

 4. Coś na zasadzie: zabiorę twoja kasę i wydziele ci tyle ile bedzie ci potrzebne.

 5. A co z tymi, którzy grzeją ekologicznie pompą ciepła?
  Na prąd nie dostamą nic?, ani grosza?
  Najpierw ekologia, a teraz dopłacają do węgla?

 6. Kubusiu, była wszak dopóata do paneli i owej pompy ciepła 🙂 dwa grzybki w jeden barszcz??? Wszak masz teraz ekologiczny „darmowy” prąd i ciepełko to powinno Ci wystarczyć :))

 7. Teraz Ci którzy dopłacili Ci do tej ekologii wezmą od Ciebie na węgiel i gaz :)) No.. od innych niestety też…
  Tak czy inaczej inflacja nas zje a węgla od teggo nie przybędzie- jedynie podrożeje.

 8. Realizują agende

  Komunizm NWO 2.0.

  Centrum dowodzenia WEF Davos, główny pionek Klaus Schwab vel Rotszyld (i Rokefler).

  • Coś ci się bardzo ale to bardzo p**********o.
   Bo na chwilę obecną główne centrum dowodzenia jest na Żoliborzu.
   I w zdecydowanej kontrze do tych z Davos 🙂

Kursy walut

 • USD 3.985zł -0.15%
 • GBP 5.0509zł -0.09%
 • EUR 4.3337zł -0.36%
 • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas