Dziś na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Nadchodzi ocieplenie

W czwartek na obszarze województwa lubelskiego możliwe są lokalne burze. W sobotę czeka nas niewielkie ocieplenie, do końca miesiąca będą dni z temperaturą na poziomie ponad 20 °C.

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy rozległym układem wysokiego ciśnienia ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich, a niżem znad północno-wschodniej Europy. Dlatego utrzymuje się napływ zimnej masy powietrza z północnego-zachodu, której obszarem źródłowym są rejony Grenlandii. Spodziewany jest rozwój chmur kłębiasto-deszczowych, przynoszących opady przelotne i rozproszone oraz słabe burze. W kolejnych dniach czeka nas ocieplenie i temperatura wzrośnie powyżej 20 stopni.

Już od pierwszej części dnia na obszarze województwa lubelskiego spodziewane są przelotne opady konwekcyjne. Największa ilość komórek opadów oraz miejscami burzowych spodziewana jest w godzinach od 14 od 17. Opady o punktowym charakterze wystąpią w niemal całym regionie. Pod wieczór konwekcja wraz z opadami zacznie zanikać.

Podczas przechodzenia chmur Cumulonimbus wystąpią opady deszczu od 5 mm do 10 mm, w najsilniejszych komórkach burzowych wiatr osiągnie prędkość od 50 km/h do 70 km/h. Pod wieczór opady i burze zaczną stopniowo zanikać, ale lokalnie deszcz występować ma jeszcze w pierwszej części nocy.

Na termometrach zobaczymy dziś od 12 °C do 14 °C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresowo całkowite. Zza chmur może wyglądać dziś słońce. W wielu miejscach przejdzie dziś wiele komórek konwekcyjnych, które wygenerują nawet wyładowania atmosferyczne.

Noc z czwartku na piątek minie pod znakiem zanikających opadów pochodzenia konwekcyjnego. Padać może nawet do pierwszej części nocy, na ogół o niskim natężeniu. Burze nie będą występować. Najbliższa noc chłodna i na termometrach zobaczymy zaledwie od 5 °C do 7 °C, miejscami w obszarach rozpogodzeń po opadach może być jeszcze chłodniej.

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrami nad Morzem Północnym i Austrią. W dalszym ciągu napływać ma zimne powietrze z północnego-zachodu, dlatego temperatura wyniesie od 12 °C do 14 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, miejscami spadnie deszcz. Opadów ma być jednak mniej niż dziś i burze nie wystąpią.

Noc z piątku na sobotę chłodna, na termometrach zobaczymy od 6 °C do 9 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, możliwe są w drugiej części nocy opady związane z wędrówką frontu ciepłego przez nasz region.

W sobotę czeka nas niewielkie ocieplenie, opady ustaną. Zacznie napływać cieplejsza masa powietrza z południowego-zachodu. Termometry pokażą od 15 °C do 17 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresowo całkowite, lecz w pierwszy dzień weekendu, w ciągu dnia nie będzie padać.

Niedziela przyniesie jeszcze wyższe temperatury niż sobota. Kierunek wiatru ulegnie zmianie na południowy. Pozostaniemy jeszcze pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Węgier. Temperatura wyniesie od 19 °C do 21 °C, lecz opady nie wystąpią.

W poniedziałek nieco więcej chmur, natomiast termometry pokażą od 20 °C do 23 °C. We wtorek temperatura ponownie może spaść poniżej 20 stopni.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i burz

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Cieee chorrroba !!!

  No to fajnie jak odrobinkę popada… jest sucho i ci co nas żywią i bronią (przed głodem), powinni być zadowoleni.
  A żeby Panu Bogu niejako wytrącić broń z ręki… w okna święte obrazeczki, świce odgromnice i na kolankach błagać, żeby chybił

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online