Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do przemytu wykorzystywali nawet samoloty. Jeden z liderów grupy powiesił się w areszcie (zdjęcia)

Samobójcza śmierć jednego z liderów grupy przestępczej, który powiesił się w lubelskim areszcie, ma nie wpłynąć na przebieg postępowania sądowego. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na zakończenie aktu oskarżenia. Sprawą zajmie się Sąd Okręgowy.

Jest akt oskarżenia w sprawie działalności grupy przestępczej, zajmującej się na szeroką skalę przemytem papierosów z Ukrainy i Białorusi, a następnie wprowadzaniem ich do obrotu. Czynności te prowadził Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

Łącznie zarzuty usłyszały 32 osoby, począwszy od kierownictwa w postaci Radosława M. ps. „Malwa” i Tomasza K. ps. „Guma”, na szeregowych członkach kończąc. Radosław M. w ostatnim czasie popełnił samobójstwo w celi lubelskiego Aresztu Śledczego. Sprawą jego śmierci prokuratura zajmuje się w oddzielnym postępowaniu.

Grupa działała co najmniej od lata 2014 roku do 10 lipca 2017 roku na terenie powiatu chełmskiego, włodawskiego i hrubieszowskiego. W tym czasie jej członkowie co najmniej 135 razy podjęli działania związane z dokonaniem przemytu papierosów przez rzekę graniczną Bug. W co najmniej 91 przypadkach udało im się dokonać przemytu. Do tego celu wykorzystywano łodzie pontonowe, na które po ukraińskiej stronie ładowano kartony z papierosami. Po przepłynięciu na drugi brzeg rzeki ładunek był przenoszony do specjalnie do tego celu przystosowanych samochodów terenowych a następnie papierosy przewożono wgłąb kraju.

Pojazdy miały napęd na cztery koła, silniki o dużej pojemności i mocy, miały podniesione zawieszenie oraz zamontowane noktowizory. To sprawiało, że wiele razy udawało im się uciec przed strażnikami granicznymi. Papierosy przemycano też za pomocą samolotu typu AN-2, który pod osłoną nocy przelatywał na niewielkiej odległości na polską stronę i zrzucano z niego kartony wypełnione papierosami. Nie zawsze przemyt się jednak udawał. W dziesięciu przypadkach straż graniczna przejmowała kontrabandę jak też pojazdy, którymi je przewożono.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że przemycono ponad 2,6 miliona paczek papierosów różnych marek. W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 65 milionów złotych. Wyszło też na jaw, że działalność na tak dużą skalę nie byłaby możliwa bez informacji, jakie przekazywali przemytnikom skorumpowani funkcjonariusze Straży Granicznej. W zamian za kwoty w wysokości od 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych informowali oni członków grupy o rozmieszczeniu w terenie swoich patroli. Z ustaleń śledztwa wynika, że były 53 takie przypadki.

W trakcie postępowania na wniosek prokuratury policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych w postaci pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych. Wobec 20 osób zastosowano tymczasowe aresztowanie. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Do przemytu wykorzystywali nawet samoloty. Jeden z liderów grupy powiesił się w areszcie (zdjęcia)

Do przemytu wykorzystywali nawet samoloty. Jeden z liderów grupy powiesił się w areszcie (zdjęcia)

Do przemytu wykorzystywali nawet samoloty. Jeden z liderów grupy powiesił się w areszcie (zdjęcia)

Do przemytu wykorzystywali nawet samoloty. Jeden z liderów grupy powiesił się w areszcie (zdjęcia)

(fot. SG)

11 komentarzy

 1. Oczywicie ze sie powiesil bo przestepcy czy powiedzmy „bokserzy” jak cygan z regoly maja slaba psychike i sklonnosci samobojcze hehe bez jaj !!! A jak wiadomo wszystkie takie „samobojstwa” sa w piatki a sekcje w poniedzialki to tylko przypadek

 2. PAWULON CZY INNA ZARAZA JEST IM ZAPLIKOWANA PIątek w nocy . może ktoś kiedyś zainteresuje się tymi Mordercami .

  • A kto ma sie zainteresowac ??? Politycy ? Sluzby ? Moze media oplacane przez rzady ? A moze niezalezni dziennikarze zastraszani przez smutnych panow ze sluzb ze w auto jego rodziny wjedzie ciezarowka z piachem ?

 3. Cyt. L112 „Samobójcza śmierć jednego z liderów grupy przestępczej, który powiesił się w lubelskim areszcie” i drugi cyt. „Sprawą jego śmierci prokuratura zajmuje się w oddzielnym postępowaniu” Czemu piszecie ze sie powiesil skoro postepowanie sie nie zakonczylo ???

 4. Lider się powiesił. Oczywiście.

 5. Seryjny samobójca.

 6. Samobójstwo, powiadacie. Taka to prawda, jak to że *** śliwkę połknął.

 7. Jakby Malwa zaczął sypać to kikudziesięciu trzeba było posadzic sędziów prokuratorów celników policjantów. W tej celi to powiesili jego jak uśpili wcześniej zastrzykiem na sen wieczny. Te Ziobro jak to się usuwają zawsze przez powieszenie niewygodni samobójcy Lepper Kostecki Malwa oficerowie wywiadu. Nie dobrze mieć kontakty z pisem gdzie szkoliliście się w GRU.

 8. Niestety NIGDY nie dowiemy się my prawdy. Zawysoko te macki sięgają… Jeszcze kilka kluczowych osób zapewne będzie musiało zginąć.

 9. Reguły baranie

 10. człowiek-kiełbasa

  65mln zł strat dla skarbu państwa czyli z akcyzy i podatków. 2,6mln paczek papierosów. 65000000/2600000=25zł. Czyli szacowana cena paczki to ile, 50zł?