Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

ASF znowu w województwie lubelskim. Potwierdzono pierwsze w tym roku ognisko choroby

W utrzymującym dziesięć świń gospodarstwie z powiatu hrubieszowskiego wykryto ASF. Wojewoda Lubelski, na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wprowadził obszary zapowietrzony i zagrożony.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hrubieszowie poinformował o wynikach badań świń z gospodarstwa w miejscowości Zadębce w gminie Trzeszczany. Wykonane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach analizy dały wynik pozytywny potwierdzając u zwierząt Afrykański Pomór Świń.

Po potwierdzeniu choroby zakaźnej od razu wdrożone zostały procedury mające na celu jej likwidację oraz zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa. Wojewoda Lubelski, na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wprowadził obszary zapowietrzony i zagrożony.

Ten pierwszy obejmuje miejscowości Nowosiółki i Janki w gminie Hrubieszów; Nieledew, Trzeszczany Pierwsze, Trzeszczany Drugie, Zadębce i Zadębce Kolonia w gminie Trzeszczany oraz Chyżowice, Łuszczów, Łuszczów Kolonia, Mojsławice i Mojsławice Kolonia w gminie Uchanie.

Jeżeli zaś chodzi o obszar zagrożony, znalazły się w nim miejscowości: Hrubieszów, Brodzica, Czortowice, Dziekanów, Kułakowice Pierwsze, Kułakowice Drugie, Kułakowice Trzecie, Moniatycze, Moniatycze – Kolonia, Obrowiec, Stefankowice, Stefankowice – Kolonia, Szpikołosy, Świerszczów, Turkołówka, Ubrodowice, Wolica i Wołajowice w gminie Hrubieszów; Bogucice, Drogojówka, Józefin, Korytyna, Majdan Wielki, Leopoldów, Mołodiatycze, Ostrówek i Zaborce w gminie Trzeszczany; Bokinia, Dębina, Drohiczany, Gliniska, Jarosławiec, Lemieszów, Marysin, Miedniki, Staszic, Teratyn, Teratyn Kolonia, Uchanie i Wysokie w gminie Uchanie; Gozdów, Peresołowice, Podhorce, Werbkowice o Wilków w gminie Werbkowice; Kurmanów, Raciborowice, Raciborowice – Kolonia w gminie Białopole a także Skibice w gminie Grabowiec.

Zakazano też przemieszczania świń, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz obornika pochodzącego od świń, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt a także organizowania zgromadzeń, widowisk i pochodów. Przy drogach mają też zostać umieszczone tablice informujące o wjeździe na dany obszar.

11 komentarzy

 1. Sąsiad odwiedzający chlewnię musi się wykąpać i przebrać. Ciekawe czy konował to samo robi przed każdą wizytą?

 2. Badurowicz Klaudiusz – menda – oszust !

 3. jeszcze się spotkamy badurowicz – znowu dostaniesz bęcki . Jak w podstawówce.

 4. nie zapomnę ci badurowicz do końca życia co żeś odwalił – nigdy ci nie wybaczę .

 5. Jak zakaz zbiorowisk, to i wybory odwołane 😉 kogoś porąbało. Niech łosiom i innej zwierzynie zabronią przemieszczać się po polach i ostępach leśnych. Hiszpania i ASF- to historia kiedy wybito wszystkie dziki. Polska i teraźniejszość- wybiją wszystkie świnie, a ASF i dziki zostaną.

 6. Przed wielu laty ponoć stonkę, ci wredni imperialiści, nad naszą biedną Ojczyzną rozsiewali z samolotów.
  A ASF przywlekli chyba „biedni migranci”, przez ciemiężoną przez Łukaszenkę i Putina Białoruś, czy może konkurencyjni handlarze świninką z Unii ?

 7. ASF to czemu na znaku jest krowa?

 8. Wszystko zniszczą pełowskie sługusy szwabskie

 9. no wlasnie o co chodzi z ta krową na znaku???????? minister magister muuuuuusi wymyślić nowy znak

 10. Ale to wszystko mundre

  Znowu jakiemuś konsorcjum miesnemu sprzedaż spadła, albo jakaś mała firma im wadzi, więc ja chcą doprowadzić do upadłości i wchłonąć, aby mogli wejść na tutejszy rynek jak do swego. Czyżby jakiś holding zza Bugu. He he

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport