Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zajmowali się nielegalną utylizacją odpadów. Grupa przestępcza rozbita (wideo, zdjęcia)

Współpraca funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach zakończyła się rozbiciem mafii śmieciowej. Jak oszacowali śledczy, w toku swojej działalności przestępcy nielegalnie pozbyli się ok. 1200 ton niebezpiecznych odpadów.

Grupa przestępcza zajmująca się nielegalną utylizacją odpadów

Policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop grupy przestępczej zajmującej się nielegalną utylizacją odpadów.

Jak ustalili śledczy, przestępcy działali w 2021 roku nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także poza nim. Zajmowali się organizacją źródeł dostaw niebezpiecznych odpadów, miejsc ich porzucenia, organizacji środków transportu i rozładunku, a także przewozu oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom.

Wspólna akcja służb

W celu rozpracowania grupy, śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej nawiązali ścisłą współpracę z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólne działania służb pozwoliły ustalić osoby biorące udział w nielegalnym procederze i mechanizm ich działania.

We wrześniu 2023 roku policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców katowickiej komendy wojewódzkiej, wraz z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat oraz 48-letnią kobietę.

Zajmowali się nielegalną utylizacją odpadów. Grupa przestępcza rozbita (wideo, zdjęcia)

fot. Policja Śląska

Zarzuty za udział w grupie przestępczej

Nadzorujący śledztwo prokurator z I Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Katowicach przedstawił im zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentacji w celu zalegalizowania przestępczego procederu, a dodatkowo jednemu z nich kierowania grupą. Jak ustalono, wszyscy sprawcy ze swojej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Wobec 5 mężczyzn, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Jak ustalili śledczy, trzech mężczyzn biorących udział w przestępczym procederze wywodzi się ze środowiska pseudokibiców śląskich klubów sportowych.

Zajmowali się nielegalną utylizacją odpadów. Grupa przestępcza rozbita (wideo, zdjęcia)

fot. Policja Śląska

Wynajmowali hale, zwozili odpady i znikali

Metody pozbywania się odpadów polegały m.in. na wynajmowaniu przez przestępców hal magazynowych lub ogrodzonych terenów, jak np. w Bytomiu, Mikołowie, Sosnowcu oraz w miejscowościach powiatów zawierciańskiego i będzińskiego. Po wypełnieniu magazynów i terenów posesji, sprawcy znikali. W taki sposób porzucili w sumie aż ok. 1200 ton odpadów.

Przeprowadzone na miejscu odnalezienia odpadów czynności przez biegłego sądowego z zakresu fizykochemii i chemii sądowej wykazały, że były one w dużej części niebezpieczne i charakteryzowały się właściwościami żrącymi, mutagennymi, toksycznymi i rakotwórczymi. W przypadku przedostania się ich do gruntu czy też źródeł wody, mogły doprowadzić do skażeń zagrażający zdrowiu, a nawet życiu ludzi i nieodwracalnych zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym.

(źródło KAS Lublin)

22 komentarze

  1. Wszystko za przyzwoleniem sługusów szwabskich z peło.

  2. Sąd ich pouczy bo to zwolennicy PO .A że działali z roztargnienia?

Dodaj komentarz