Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wojsko Polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy. Uroczysta przysięga w Białej Podlaskiej (wideo, zdjęcia)

– Wojsko Polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Jeszcze raz to powtarzam. Ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Bardzo za to dziękuję. Bardzo dziękuję za to, że tak wiele osób zgłasza się do służby wojskowej. Przed chwilą właśnie żołnierze tu z garnizonu w Białej Podlaskiej złożyli swoją przysięgę. Już dwa lata działa garnizon w Białej Podlaskiej. Przez dwadzieścia lat nie było wojska w Białej Podlaskiej. Te budynki niszczały. To miejsce niszczało. Teraz wróciło życie. Są żołnierze Wojska Polskiego – powiedział podczas przysięgi wojskowej minister Mariusz Błaszczak.

W piątek 7 lipca br. w Białej Podlaskiej szef MON wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

– Wojsko Polskie jest dziś największym pracodawcą w powiecie (pow. bialski). To bardzo ważne, żeby Polska była bezpieczna. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja napadła na Ukrainę. Przy naszej granicy toczy się wojna. Dwa lata temu zostaliśmy zaatakowani w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi. Reagujemy na te wszystkie zagrożenia i wzmacniamy Wojsko Polskie konsekwentnie od 2015 r. Wzmacniamy i uzbrajamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt tak, żeby odstraszyć agresora – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Na płycie lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 160 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To już 3 przysięga wojskowa, która odbyła się w 18 Pułku Logistycznym.

– Nawet najlepiej wyposażone wojsko musi być liczne, dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję za zgłoszenia do służby w Wojsku Polskim. Dziś i jutro 3400 żołnierzy złożyło i złoży przysięgę. Większość z nich będzie żołnierzami zawodowymi. Część z nich trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc będzie łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową. Nawet ci, którzy nie zdecydują się na służbę w Wojsku Polskim zostaną przeszkolonymi rezerwistami. To też jest bardzo ważne, bo będą wiedzieli już jak zachować się w sytuacji kryzysowej. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale także i dla bezpieczeństwa Europy – podkreślił minister M. Błaszczak.

Wojsko Polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy. Uroczysta przysięga w Białej Podlaskiej (wideo, zdjęcia)

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które realizowane jest do 11 miesięcy w wybranej przez uczestnika jednostce wojskowej.

Szef MON zaznaczył, że służba w Wojsku Polskim jest szansą indywidualnego rozwoju, ale przede wszystkim jest ważna dla bezpieczeństwa Polski.

– Serdecznie i gorąco zachęcam do tego, żeby przystępować do Wojska Polskiego. Są różne formy służby, a więc ta podstawowa – dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, zawodowa służba wojskowa, ale też Wojska Obrony Terytorialnej. Tu w Białej Podlaskiej jest również batalion WOT, więc można łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową. Biała Podlaska staje się ważnym punktem na mapie bezpieczeństwa Polski. Ten garnizon jest ważny ze względu na zagrożenia, które są po drugiej stronie granicy. Do 2015 r. ówczesne władze z koalicji PO-PSL likwidowały jednostki Wojska Polskiego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości odnawia jednostki wojskowe, tak jak w przypadku Białej Podlaskiej, albo tworzy jednostki Wojska Polskiego na wschodzie naszego kraju. Dlaczego? Dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony, dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi zasługuje na to, żeby właśnie być obronionym w sytuacji zagrożenia – mówił minister.

(fot. wideo MON\źródło MON)

23 komentarze

 1. Tyle że na papierze bo 50 % dobrowolnych na zwolnieniach lekarskich. Brawo

 2. Za Tuska nasze wojsko pomieścili na stadionie narodowym. Więcej było generałów niż żołnierzy. teraz Tusk chce rozbrajać armię, likwidować zapory na granicy. Islamscy bandyci mają wejść do nas i mordować nasze kobiety i dzieci. Tak mi mówił poseł PO. Uświadamiajmy wszystkich bo za 2 lata będziemy odwiedzali naszych najbliższych na cmentarzach.

 3. Obyście się nie zdziwili jak dudus wysle was na wczasy za miedze

 4. Dziadek z blokowiska na krzywej lasce

  No i co z tego jak i tak sprzętu brak.

  • ale ma być, podobno jak zapłacimy, nasz poszedł w gratisie

   • Jaki nasz poradziecki złom nie byłeś w wojsku nie masz pojęcia gówniarzu to się nie wypowiadaj.

    • Lewo i Niesprawiedliwość

     A teraz mamy tylko taczki, widły i siekiery bo reszta poszła razem z paliwem do bandersynów, którzy nawet nie zezwalają na ekshumację kości naszych pomordowanych przez nich na Wołyniu.

    • A Ty byłeś w wojsku czy w przedszkolu

 5. 175 tys bu hahaha proponują przejście na zawodowstwo wszystkim pracownikom cywilnym.w wojsku kucharki administracjia itp

  • 1000 zł dodatku drogą nie chodzi… 😉
   Ciekawe, jak te 50+ „żołnierki” będą się zachowywać w sytuacjach prawdziwego kryzysu…

 6. Rozbrojoone przez banderofilów wojsko. Będą walczyć widłami i grabiami. Już się czuję bezpieczny.

 7. Papier przyjmie wszystko. Ilu żołnierzy jest przeszkolonych(szkoleniem innym niż picie z innymi…) i gotowych do walki?

 8. Niebawem błaszczakiewicz oznajmi, że mamy więcej żołnierzy niż obywateli w kraju. Czołgi zUSA i Korei, a polska zbrojeniówka roz#olona w 3 d#py. WIele lat słyszymy, że mamy super technologie i projekty – po czym „rząd” pokazuje gdzie ma nasze technologie i pracowników firm z branży. Po co polskie jak możemy mieć (za malutkie podarki pod stołem zapewne) Koreańskie. Dzieci i wnuki rządzących będą za to żyły na dobrym poziomie.

 9. liczba imponuje , ale połowa to tzw. żołnierze , którzy przekroczyli 30 lat , są poprostu za starzy

Dodaj komentarz

Z kraju