690 680 960

Weekend dla obywateli Ukrainy w ZUS z 500+

Od soboty (26 marca) uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać przez Internet wnioski o świadczenie 500+ na dzieci. W najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych otworzy dla Ukraińców swoje placówki, żeby pomóc im w złożeniu elektronicznych wniosków.

Obywatele Ukrainy, którzy w związku z wojną przybyli do Polski po 23 lutego i przebywają w naszym kraju z dziećmi, mają prawo do świadczeń rodzinnych z ZUS. Na początek Zakład udostępni im wniosek o 500+, bo to świadczenie będzie przysługiwało największej grupie uchodźców. Należy się rodzicom i opiekunom tymczasowym na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia pod warunkiem, że mieszka ono z opiekunem w Polsce.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek o comiesięczne świadczenie wychowawcze 500+ (wniosek SW-U) będzie można złożyć przez Internet od soboty, 26 marca. Będzie w języku ukraińskim. Do jego wypełnienia są potrzebne: specjalne identyfikatory PESEL opiekuna i dzieci, numer rachunku bankowego w Polsce, polski numer telefonu oraz adres e-mail. Opiekun tymczasowy dziecka do wniosku powinien dołączyć orzeczenie polskiego sądu, które ustanawia taką opiekę.

Wniosek będzie można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Bezpłatne konto w portalu można zarejestrować samodzielnie przy użyciu profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej albo założyć je podczas wizyty w ZUS.

Weekend dla Ukrainy w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do swoich placówek obywateli Ukrainy, którzy potrzebują pomocy z rejestracją konta na PUE lub złożeniem wniosku o 500+. W najbliższy weekend jednostki terenowe Zakładu będą otwarte dla uchodźców w godzinach 9.00-15.00. Dyżury odbędą się: w sobotę i niedzielę (26-27 marca) w ZUS w: Lublinie, Białej Podlaskiej, Lubartowie, Puławach, Biłgoraju (ul. Kościuszki 103), Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Krasnymstawie, w sobotę (26 marca) w ZUS w: Chełmie, Włodawie, Łukowie, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Łęcznej, Opolu Lubelskim i Rykach, w niedzielę (27 marca) w ZUS w: Janowie Lubelskim i Międzyrzecu Podlaskim.

Szczegółowy harmonogram dyżurów znajduje się też na www.zus.pl. Uchodźcy mogą uzyskać wsparcie ZUS również w każdy dzień roboczy w godzinach pracy sal obsługi klientów.

Na pytania uchodźców odpowiada też infolinia w języku ukraińskim i polskim pod numerem telefonu 22 444 02 55. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. Do konsultantów można też pisać mailowo na adres [email protected] Szczegółowe informacje o świadczeniach rodzinnych i składaniu wniosków są w języku ukraińskim na www.zus.pl.

(fot. lublin112.pl)

45 komentarzy

 1. To kiedy PiS zmieni przepisy i pozwoli głosować Ukraińcom?

  • Jak mają pesel to mogą głosować.

   • A co? Z PESEL-em dają polskie obywatelstwo? Nie wprowadzaj w błąd.

    • wieszcę za darmo

     Jeszcze nie mogą głosować, ale jak unia da im obywatelstwo wspólnotowe UE to tak, będą zakładać partie i głosować. Poza tym w ramach łączenia rodzin po wojnie mężczyźni przyjadą tutaj i pewnie z bronią to mamy przesrane dzięki rządowi. Polska już nie będzie taka sama. Ciekawe kto wprowadzi się na opustoszałe tereny Ukrainy?

    • żebyś się nie ździwił ” Polsko-ukraińska celebrytka Weronika Marczuk, która od 30 lat żyje w Polsce, wyraziła opinię w rozmowie z portalem WP, że „Ukraińcy będą tworzyć elitę tego kraju”. „Trzeba będzie ich dopuścić do ważnych polskich spraw – do polityki i kultury, do Sejmu, do kierowniczych stanowisk” – powiedziała.” .. polecam cały artykuł poszukać sobie w necie.

 2. Onuco za zbrodnie wojenne mam nadzieję będziecie rozliczeni.

 3. więcej jest ukraińskich troli na tym forum.

 4. Jeżeli zaprasza się gościa do domu to powinien zachowywać się jak Goś a nie jak co twoje to i moje – a w tym wypadku tak jest. sponsoring na każdym kroku DAJ DAJ.

 5. Maja możliwość pobytu 18 miesięcy plus 18 co daje 3 lata , tyle jest potrzebne do otrzymania obywatelstwa. Ludzie myślcie.

  • Czyli plan PiS-u jest taki:
   – przedterminowe wybory za kilka miesięcy licząc na głosy przestraszonych wojną
   – w wyborach za 4 lata będą liczyć na głosy Ukraińców, którzy otrzymali polskie obywatelstwo.

   Jak PiS będzie rządził kolejne 8 lat to będziemy się bić o mirabelki z nasypu kolejowego.

  • to ciekawe nawet nie obywatelstwo a staly pobyt moga otrzymac po pieciu latach i to nie pobytu tylko pracy i nauki , pusty pobyt w to sie nie wlicza

 6. A ja jeszcze dzieci nie mam, choć może to i dobrze, ale będę płacił bykowe!

 7. Kiedy będą czynne urzędy w weekend dla obywateli (czy kiedyś były)? Najbliższy wolny termin na złożenie wniosku na paszport 8 październik 2022

 8. Ale boli życiowych nieudaczników, jakimi wy musicie być dziadami, że was bolą takie drobne.

 9. ja za 2,5 miesiąca zwolnienia jak na razie dostałam 1130 zł zasiłku chorobowego…z czego musiałam zapłacić 690zł ZDROWOTNEGO !!!…chociaż od 2,5 miesiąca nic nie zarabiam !!!…mam przeżyć za 440 zł !!!…czyli za 176 złotych miesięcznie !!!!!!!!!!!!!
  tak państwo polskie traktuje obywatela, który przez 28 lat płacił składki na ZUS !!!!!!!!!!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki Gminy Kłoczew. Gwiazdą imprezy będzie Miły Pan
Dożynki Gminy Telatyn
Dożynki powiatu zamojskiego i gminy Miączyn. Gwiazdą imprezy będą Piersi
Dożynki Gminy Ulan-Majorat. Gwiazdą imprezy będzie zespół „Daj To Głośniej”
Dożynki Gminy Czemierniki. Gwiazdą imprezy będzie Bayera