Tym autobusem wożono dzieci do szkoły. Inspektorzy zabronili dalszej jazdy, przewoźnik może stracić licencję (zdjęcia)

Inspektorzy transportu drogowego przyznają, że autobusu w tak fatalnym stanie technicznym dawno nie spotkali. Kierowcy zabroniono dalszej jazdy, konsekwencje może też ponieść przewoźnik.

W minioną środę policjanci wraz z inspektorami transportu drogowego prowadzili działania „Bus & Truck” ukierunkowane na bezpieczny transport zarówno ładunków jak i osób. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny i obowiązkowe wyposażenia pojazdów a także trzeźwość kierujących, jak również przestrzeganie przez nich przepisów o czasie pracy i odpoczynku.

W trakcie działań inspektorzy skontrolowali m.in. autobus dowożący uczniów do szkoły w Sobieszynie. Już wstępne oględziny pojazdu wykazały, że jest w fatalnym stanie technicznym. Samochód miał niesprawny układ hamulcowy. Zbyt mała wydajność sprężarki powodowała, że po trzecim użyciu hamulca zasadniczego, pozostała ilość powietrza nie zapewniała prawidłowego ciśnienia do kolejnego, bezpiecznego hamowania. Spaliny pojazdu przekraczały również dopuszczalne normy ich zadymienia.

Zapadła decyzja, aby pojazd skierować do stacji diagnostycznej w celu szczegółowego zweryfikowania jego stanu technicznego. Badanie skuteczności hamowania na tzw. rolkach ujawniło, że pojazd hamuje jedynie trzema kołami. Hamulce przy prawym kole na tylnej osi nie działały. Jak tłumaczą inspektorzy, usterka stwarzała niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. Oprócz wydłużenia drogi hamowania pojazd mógł zmienić tor jazdy i zjechać na przeciwległy pas ruchu lub do rowu.

Kontrola ta zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego autobusu i wydaniem kierowcy zakazu dalszej jazdy. Za dopuszczenie pojazdu w tak złym stanie technicznym do ruchu odpowiedzialność finansowa grozi przewoźnikowi. Wobec niego toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 2 tys. zł kary. Tak poważne naruszenie może też skutkować cofnięciem uprawnień transportowych dla przewoźnika.

(fot. WITD)

26 komentarzy

 1. Likwidować spalinobusy. Dość

 2. A co grozi uprawnionemu diagnoście, który ten złom dopuścił do ruchu?

 3. Przewoźnik to duże słowo a kara zbyt mała

 4. Jakie stawki takie autobusy

 5. Jak tak można! Małe dzieciaczki takim złomem, ZŁOMEM! WSTYD! tylko kasa w głowie!

 6. ile kary ? 2k ? chyba zera zabrakło bo inaczej to jakas kpina ze wszystkich którzy ten pojazd mijali na drodze xD

 7. Ale bieda

 8. Krzysztof,, Ochota,,

  Co poradzisz Panie… Tu jest Polska,, B,, Policjant był z Poznania i wszystko jasne na 112 😁

 9. A przepraszam bardzo rodzicom dzieci to odpowiadało?????gdzie ich czujność się podziała?ślepi z jakiego autobusu dzieci wysiadały lub do jakiego wsiadają??a przedstawiciele szkoły nieswiadomi jaki wrak stoi pod szkołą i wozi dzieci??to się w głowie nie mieści!!!!!

 10. Autosany tak mają. Ten i tak cud że się uchował bo już zostało niewiele ich w Polsce. Przeważnie w PKS bo tani w zakupie i eksploatacji ale co do trwałości to wiedzą ci co jeździli nimi. Jelcze ciut lepsze były. Takie coś będzie się zdarzyć częściej bo w przetargu ma być tanio i nazbierać najwięcej punktów. Gminy zadowolone bo zaoszczędziły a przewoźnik co ma zrobić? Znam realia. Autobus ma być nowy lub max 5 lat i kierowca ma zarobić 3tys na rękę ? Trzeba brać pod uwagę że przewoźnik musi zapłacić kierowcę a tych już jest mało a ci co są to się cenią, trzeba zapłacić środki transportu obojętnie czy stoi czy jezdzi, OC od jakiego czasu kosmos, przegląd co pół roku, viaTOLL jeśli jest i inne takie tam. Były dobre czasy w transporcie ale to już nie wróci. Ci co dawno temu zaczynali to jakoś dają radę bo mają zapasy. Ci co parę lat są na rynku to kwestia czasu tylko a zakończą. Reasumując jeśli umowa będzie zawarte na dłużej niż rok czyli z 5lat to można ryzykować i kupić nowe auta a jak są umowy na rok to będzie tak jak jest. Coś za coś. Smutne ale prawdziwe.

 11. Jaka stawka dla Przewoźnika takie autobusy. Dajcie ze swojego 500+ dofinansowanie do transportu to dzieci pojada nowszym i lepszym autobusem. Chcecie mieć wszystko tanio to pretensje miejcie do siebie lub oszczędzajcie na czymś innym…

  • najważniejsze żeby dzieci miały darmowe wi-fi w gimbusie…. a tak swoją drogą były czasy kiedy człowiek był szczęśliwy jeśli byle zdezelowana ciężarówka na deskami obitej pace go zabrała. Podpatrzcie jakimi trupami na Ukrainie się jeździ, nikt od tego jakoś nie umiera… wygód się jaśnie państwu zachciewa, afera wielka zwietrzona

 12. Ale ktoś musiał najpierw ten autobus dopuścić do ruchu. Zwłaszcza że przewozi on dzieci. Kara zbyt niska.

 13. kolejny sukces „służb”, a gdzie obiecane bus dla powiatów ? Matouszku , znów klapa

 14. Jestem z Ryk , spółka PKS Ryki cudem powstała po doprowadzeniu do upadku PKS Puławy , której Ryki były częścią.
  To był łańcuszek ludzi dobrej woli, duża zasługa obecnego burmistrza Żaczka , by ratować miejsca pracy, niestety przejęty tabor wiekowy, nie odnawiany dworzec – wołał o pomstę do nieba, teraz po remoncie wygląda jak należy, Szykuje się inwestycja w zamkniętą przez poprzedników stację paliw, to wymaga czasu i środków, poprawia się też park maszynowy w 2019 roku zakupiono kilka niemal nowych busów, oraz chyba ze dwa autokary
  Wynajmowana jest też część parkingu dla aut ciężarowych, przeniesiono przystanek busów rejsowych na dworzec z ul. Kościuszki gdzie nawet z jednej strony nie było zatoczki, a busy blokowały ruch pojazdów, brak było jakiegokolwiek bezpieczeństwa dla podróżnych, jest też hala napraw moim zdaniem powinna być lepiej wykorzystana i powinny być świadczone usługi napraw.
  Ubolewam, brak hamulców jednak nie zwalnia z odpowiedzialności za bezpieczeństwo pasażerów.
  itd potrafią jednak każdą firmę doprowadzić w krótkim czasie do upadku, ale zamiast pomóc , wesprzeć profilaktycznie bez kar, a prewencyjnie sprawdzać stan użytkowanych pojazdów -wskazać usterki o których np. sam kierowca nie jest świadomy

  • Generalnie to wystarczy rzucić okiem na zewnętrzny stan techniczny pojazdu, żeby stwierdzić że jest w fatalnym stanie. Jeśli tak wygląda na zewnątrz, to zawsze wygląda gorzej pod spodem! Kierowca przed wyjazdem ma obowiązek sprawdzić stan techniczny pojazdu! Wozi dzieci do szkoły, gdzie kierowca i rodzice mieli oczy? To cud, że nie skończyło się na wypadku, bo konsekwencje były by większe. Swoją drogą przede wszystkim to diagnosta powinien ponieść konsekwencje dopuszczenia tego złomu do ruchu. Ja rozumiem dobre intencje stawiania przedsiębiorstw miastowych na nogi ale nie po trupach do celu!

 15. Ok 50 PLN od dzieciaka. Się wysili. Żenada.

 16. Po co wam autobusy bloki budujcie, w autobusach nie będziecie mieszkać,
  pensje by się chciało jak największe, płacić za bilety albo wcale a jak już trzeba to jak najmniej, 500+ daj, 13 emeryturę daj. za wzrost cen energii zapłać albo oddaj różnice, najlepiej jakby jeszcze podatki o połowę zmniejszyć, i kupić nowe 2 piętrowe autobusy dla wszystkich, a co jak się szarpnąć to się szarpnąć, ludzie waszymi głosami doprowadzacie kraj do upadku, więc co się dziwicie że przewoźnik musi oszczędzać, kupi autokar i całe życie będzie go odrabiał, gdzie 1 autokar to da tyle co 1 karabin na nacierających niemców, to są takie sumy że nawet nie potraficie sobie tego wyobrazić, a państwo woli dać patologi która ma maszynę w gaciach i nie musi pracować, no i nie zapominajcie że jesteście polakami i nawet jakby były nowe to i tak by niektórym nie pasowało jak nowa s17, jechałem ostatnio osobówką i przy 160 nie było żadnych problemów z podskakiwaniem czy czymkolwiek, ale oczywiście cebulakom przeszkadza bo źle zrobiona, to przecież jeździć nią nie muszą jest stara droga. rozumiem że takie autokary nie powinny się poruszać ale to nie jest tak pięknie jak wam się wydaje, to trzeba pomocy środków zewnętrznych ewentualnie miasta czy państwa, zwykły kowalski który ma 10 czy 20 autokarów starego typu nie stać na wymianę, bo janusze i grażynki muszą jeździć za darmo najlepiej, a przewoźnik nie dość że płaci kierowcy zusowi, miastu za podatek, musi utrzymać rodzinę. więc jak wy płacicie takie oni mają autokary. chcieliście pis macie pis, podnieśli płacę o 400 zł, szkoda tylko że 320 dostało państwo a 80 pracownik, a 400 zł miesięcznie przy 20 pracownikach to masz 8000 zł więcej co miesiąc pensji do wypłaty, gdzie ponad 6000 zabierze państwo.

 17. A to ktoś z tym karabinem stoi przy tym byznesmenie i każe mu prowadzić firmę transportową? Na BMW x6 starcza a na autobus porządny nie? Na pracownika go nie stać? To nie zaniżać cen na przetargach tylko zamknąć ten interes. Zna się na transporcie to robotę zaraz znajdzie Tylko zaraza ,zaraz…. skąd wtedy kasa na x6?

 18. Kiedy się weźmie policja i ITD za te strupy co po Lublinie jeżdżą?

 19. Nie mierz wszystkich przewoźników jedna miara. Są firmy co właściciel jeździ gorszym autem niż właściciel. To nie tajemnica. Zapraszam do zorientować się. Są firmy co może nie mają extra taboru ale mają zasadę” może bidnie ale solidne” Lubelskie jest duże i dużo gmin w każdym powiecie. Zapraszam do lektury. Nie chce zapeszac ale będzie” zaskoczenie”. Świat nie kończy się na Lublinie. Proszę pamiętać o tym

 20. Poprawka. Kierowca jeździ lepszym autem niż właściciel

 21. Krytyk jakby nie PIS to byś z głodu zdechł. Każdy rząd kradnie w tym kraju tylko PIS dzieli się z ludźmi bodaj te 500+.Te buraki z PO ile nakradli a ludziom nic nie dali i jeszcze sadów im nietykaj bo kasta musi być.

 22. No bez przesady zabierać licencję za 1 niesprawny autobus?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7963zł 1.01%
  • GBP 4.8759zł -0.11%
  • EUR 4.48zł 0.51%
  • CHF 4.156zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu