Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieg szybko topnieje, wzrasta poziom wody w rzekach. Jest pierwsze ostrzeżenie

Z dnia na dzień wzrasta poziom rzek, pierwsza z nich osiągnęła stan ostrzegawczy. Hydrolodzy wskazują, iż jutro kolejna może osiągnąć stan alarmowy.

Po intensywnych opadach śniegu, jakie pod koniec tegorocznej jesieni wystąpił na Lubelszczyźnie, wraz z początkiem zimy nadeszła odwilż. Wzrost temperatury powietrza spowodował topnienie pokrywy śnieżnej. To z kolei sprawia, iż zaczęło przybywać wody w rzekach.

Minionej doby poziom Bugu w Krzyczewie oraz Krzny w Malowej Górze wzrósł o 16 cm, Bystrzycy w Sobianowicach o 15 cm w Wieprza w Lubartowie o 10 cm. Z kolei Bug w Dorohusku osiągnął stan ostrzegawczy. Sytuacja taka ma się utrzymywać również w najbliższych dniach.

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie w tej sprawie. Na razie dotyczy ono zlewni rzeki Huczwy, która płynie z okolic Tomaszowa Lubelskiego do Hrubieszowa i wpada tam do Bugu. Hydrolodzy wskazują, iż w związku ze spływem wód opadowych i roztopowych, nastąpi wzrost poziomu wody, która przekroczy stanu ostrzegawczy, a jutro po południu może osiągnąć stan alarmowy.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

15 komentarzy

 1. Ostatni sprawiedliwy

  Zbiorniki retencyjne,opadowe czy jak tam je zwą należy robić na rzekach w miejscach przystosowanych przed dużymi miastami lub w ich obrębie jeśli infrastruktura pozwala

  • Ekoświry nie pozwalajają a przecież tam gdzie zbiornik wodny,tam jest życie.

   • Kierdziołek Pierdziołek

    A pamiętam jak dziś !!! Pan premier Pinokio zachęcał, rekomendował budowę sadzawek i innych oczek wodnych przy każdej chałupie !!!
    Ile to życia by było jakby se tak wszyscy bajorka przy domach porobili. Chociaż z innej strony patrząc… topielców mogłoby być więcej.

 2. a muwili pol roku ze susza niski stan wod gruntowych 😀

 3. Cichobiorek cichodajek

  Śnieg szybko topnieje, wzrasta poziom wody w rzekach. Jest pierwsze ostrzeżenie – przeczytałem i se pomyślałem (co nie tylko każdemu sie może zdarzyć, ale od czasu jak ponoć demokrację mamy, to i wolno), więc se wziąłem i pomyślałem co następuje:
  Skąd ludzie taką głęboką wiedzę czerpali za czasów kiedy internetu ludzie nie znali i nie mieli, a o 112Lublin nikt nawet nie słyszał ?

 4. Już nie strasznie ludzi . Oczywiście tam gdzie jest betonoza to woda z roztopów spływa niżej i finalnie jakaś część do rzek ale w większości wszystko wsiąka pięknie w ziemię

 5. I dobrze, że poziom wód wzrasta. Trzeba było się nie budować w dolinach i korytach rzek. Ludzie sami sobie robicie pod górkę. Tam gdzie nie ma ludzi tam nie ma powodzi-proste. Na geoportalu zaznaczyć sobie opcję tereny zagrożone podtopieniami i powodziami. Zobaczycie ile świrów wybudowało domy i bloki na takich terenach. Są i setki tysięcy.

  • Wierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

   Budować się tam można, byleby nie modlić się tak żarliwie o deszcz w lecie i o śnieg na święta w zimie.
   Jednym zdaniem : z umiarem i nie przesadzać.

  • … e tam . jak w gminie powiedziałem że to były tereny zalewowe i nie radzę tam budować , to mi inwestorka odpowiedziała że wystarczy dać w łapę i pozwolą … i do kogo teraz żale że zalało ?