Przed laty uchodził za symbol luksusu. Historia Powszechnego Domu Towarowego w Lublinie (wideo)

Paweł Małkowski, miłośnik historii z Lublina, przygotował kolejną, niezwykle ciekawą opowieść dotyczącą historii Lublina. Tym razem na temat Powszechnego Domu Towarowego, czyli Pedetu.

Historia Powszechnego Domu Towarowego w Lublinie rozpoczęła się tuż po II Wojnie Światowej, kiedy to w 1948 roku ówczesna właścicielka zniszczonego hotelu Victoria Magdalena Łoś, złożyła do wydziału budownictwa podanie o pozwolenie na odbudowę obiektu. Z uwagi, że front budynku był mocno zniszczony, otrzymała zgodę jedynie na obudowę oficyny.

Jednak pod koniec lat 50 zdecydowano o zabudowie pustego placu po zniszczonym wojną hotelu. Znajdujące się w zabytkowej części Śródmieścia miejsce, było wówczas bardzo atrakcyjną lokalizacją pod handel. Zwłaszcza, że wówczas umiejscawiano go właśnie przy głównych ulicach czy placach.

W tym czasie w Polsce zaczęły się pojawiać domy towarowe, które były tłumnie odwiedzane przez mieszkańców. Pierwszym tego typu obiektem w Lublinie był właśnie Pedet. Co ciekawe, na placu przed budynkiem, planowano stworzenie sadzawki z roślinnością i podświetlaną fontanną. Ostatecznie projekt ten nie doczekał się realizacji. Projektant zastosował jednak wiele innych, ciekawych rozwiązań.

Pierwsze zakupy w Pedecie, który uchodził wówczas za symbol luksusu, mieszkańcy zrobili w 1964 r. Przez lata obiekt ten był wizytówką Lublina. Kiedy w kraju zaczęto budować wielkie galerie handlowe, klienci zaglądali do Pedetu coraz rzadziej. Przed kilkoma laty, kiedy budynek kupił jeden z lubelskich przedsiębiorców, pojawiła się informacja, że obowiązujący plan zagospodarowania terenu pozwala na wyburzenie obiektu i zastąpienie go nowym budynkiem.

-Czy gmach powinien zostać wyburzony, czy też warto go zachować, jako modernistyczne dzieło lubelskiego architekta. Z tym pytaniem Was zostawiam – dodaje Paweł Małkowski.

Więcej na ten temat w poniższym nagraniu:

(wideo – Paweł Małkowski)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. „Obudowę”???

 2. czlowiek pasjonat brawo

 3. Wyremontować, zostawić. Ze względu choćby na wiek obiektu powinien być uznany jako zabytek, ale znając życie i ‚pasję’ naszych Włodaży zaraz powstaną tam mikro apartamenty po 20 metrów kwadratowych za symboliczną cenę miliona złotych z miejscem parkingowym w promocyjnej cenie 50 000.

  • słusznie, niech zostanie zabytkiem, a Ty płacisz za utrzymanie budynku

  • A niech kosztują i dwa miliony, kogo stać ten kupi. A takie Kubusie najpierw sobie wybierają deweloperów do władz, a później marudzenie, że ciasno się robi w mieście.

   • a ci wstrętni developerzy to dla siebie tylko budują….
    Zmiana planu zagospodarowania = trzeba opracować nowy plan = zapłacić za opracowanie, chyba że jakiś Kuba w ramach wolontariatu opracuje, oczywiście nie ponosząc żadnej odpowiedzialności, społeczne konsultacje = nanieść zmiany = zapłacić za zmianę planu (chyba że jakiś Kuba itd…). W planie wszelkie zakazy, nakazy w planie muszą mieć podstawę prawną – bo w sądzie plan zostanie obalony.

    To już może lepiej nie kupować tych wstrętnych mieszkań od wstrętnych developerów, wyjdzie taniej.

    • Oczywiście, państwo ma budować osiedla tak jak kiedyś. Z przyjemnością by się znowu każdy zapisał na listę.

 4. To tzw. Nowy pedet. A czy autor pamieta gdzie stoi stary pedet?

 5. Panie Pawle, zazdroszczę pasji i determinacji 😁👍

 6. Wieśniak w gumofilcach z ostrogami

  Dziekuję panie Pawle… robi pan dobra robotę. Pozdrawiam najserdeczniej.

 7. Pozdrawiam Panie Pawle 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)