Problemy lubelskiego Ursusa. Spółka ratuje się przed upadłością

Lubelski Sąd Rejonowy wydał postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego w Ursusie. Spółka zapewnia, że obecnie nie są rozważane żadne kroki związane z procesem upadłości.

Sąd Rejonowy w Lublinie przychylił się do złożonego w październiku przez zarząd spółki Ursus wniosku i wyraził zgodę na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wobec firmy. Głównymi założeniami planu restrukturyzacyjnego są dezinwestycje polegające na sprzedaży wybranych elementów majątku trwałego, poprawa rentowności produkowanych i sprzedawanych wyrobów poprzez obniżenie własnych kosztów wytworzenia, dostosowanie struktury zatrudnienia do zmian zachodzących w spółce w ramach prowadzonego procesu, restrukturyzacja obecnego zadłużenia oraz redukcja kosztów prowadzenia działalności. Jak wyjaśnia spółka, propozycje które zostały złożone wraz z wnioskiem, mają wyłącznie wstępny charakter. Zamierzeniem Ursusa jest dopracowanie szczegółowych rozwiązań dla wierzycieli, co ma nastąpić we współpracy z wyznaczonym nadzorcą sądowym.

– Żadne kroki związane z procesem ogłaszania upadłości nie są w tej chwili rozważane. Wypracowanie i zawarcie układu z wierzycielami oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w funkcjonowaniu spółki będzie elementem, który zapewni jej stabilne funkcjonowanie w przyszłości – informuje zarząd spółki.

Powodem pogłębiających się problemów finansowych spółki jest znaczny spadek obrotów związanych z podstawowa działalnością firmy, jaką jest produkcja ciągników rolniczych. W pierwszym półroczu tego roku Ursus wykazał stratę netto na poziomie 16 mln zł. W ujęciu skonsolidowanym grupa wypracowała 75,2 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza spadek o 46,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Spadek w sprzedaży krajowej wyniósł 15,6 proc. a w eksportowej aż 71,1 proc. Spółka swoją przyszłość widzi w produkcji elektrycznych pojazdów dostawczych i autobusów. Zarząd zapewnia jednocześnie, że fatalna sytuacja spółki Ursus, nie ma wpływu na działalność firmy Ursus Bus.

(fot. Ursus)

Zobacz również

59 komentarzy

 1. No to jak rzad ma ciagle doplacac to trzeba to znacjonalizowac.

 2. DRZECIE MORDY A JESTESCIE W ZDECYDOWANEJ MNIEJSZOSCI. LUBLIN I WSZYSTKIE DUŻE MIASTA W POLSCE WYKOPALY PIS. ALE TO NIE KONIEC LAWINA JUZ RUSZYLA.

  • Lawina wykopania ze stołków PO/PSL to i owszem, ruszyła. W ilu województwach, przed wyborami rządził PiS? Tylko na Podkarpaciu czyli w JEDNYM. A dzisiaj? W DZIEWIĘCIU. Zaklinaj rzeczywistość dalej jak łonet i TVNiedorozwój, że antypolska koalicja wygrała wybory. W ilu miastach, gminach czy powiatach, udało się wam utrzymać władzę? Nawet poparcie Żuka dla czerwonej Fiszowej w Chełmie było pocałunkiem śmierci. Już raz napisałem. Wez sznurek……co się będziesz męczył.

   • ty frajerze. Całe życie byłeś zerem i za komuny i w Nowej Polsce to mylisz że teraz psuarze zrobisz karierę ? Ha ha. Popierasz niszczenie Państwa Prawa i deptanie Konstytucji koltunie!

 3. Haha .Ludzie Ursus ma już problemy od kilku lat . Pracowałem w tej firmie w czasie współpracy z Bośnią Hercegowiną , co było wielkim niewypałem jak większość pomysłów zarządu Ursusa . Juz w tamtym czasie ursus był w tarapatach . A w prasie , internecie ,telewizji było nagłaśniane jak to Prezydent Żuk odwiedza firmę i gratulacje uściski dłoni a jakie pochwały . Tak z ciekawości , czy prezydent Żuk wiedział o złej sytuacji Ursusa czy był tez oszukiwany przez zarząd jak społeczeństwo . Propaganda sukcesu ??? Czy może coś gorszego , nie to bym coś sugerował Oj panie Zarajczyk a feeee

 4. Zawrzyj kłapaczkę lewacka mendo, jak nie masz nic mądrego do dodania to siedź cicho albo z tęczowa flagą sobie pobiegaj. Nie potrafisz sobie uwiadomić że rząd nie będzie i nie może ratować każdej prywatnej firmy ? Polska nie jakimś ewenementem w tej dziedzinie, rządy wspierają te firmy które są strategicznie ważne dla kraju a od zarządzania finansami firm są zarządy .I im wcześniej sobie to „biznesmeny” uświadomią tym lepiej, jak w h… ciąć z podatkami to fajnie ale jak pieniądze przepierdzielą to do rządu – ratujcie . A czemu ja mam sponsorować ze swoich podatków czyjąś niegospodarność i szastanie pieniędzmi ?

 5. Ten Taa….. To typowy koltun moher. Te gościu spitalaj na wioche tam z pisuarami po 8klasach szkoły podstawowej pomylencu rób rewolte.

 6. Kto żyje przeszłością umiera w teraźniejszości. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Nikt nie mówił,że będzie łatwo odbudować przemysł motoryzacyjny. Prawda jest taka, że firma zrobiła bardzo duże postępy, nie tylko wytwarza i montuje ciągniki. W portfelu ma eko-busy, które jeżdżą w wielu miastach Polski, a także maszyny rolnicze. Więc firma URSUS nagle stała się mega konkurentem a to kogoś już zabolało. Przeszłość się odzywa, ktoś dostał pieniążki za doprowadzenie starego URSUSA do upadku. Więc, hmm…kłody pod nogi. Na koniec dodam, dbajcie o wizerunek nie tylko URSUSA ale także wszystkich Polskich firm. Jak nie dla siebie, to dla następnych pokoleń i waszych dzieci.

  Pozdrawiam ciepło, i życzę wszystkim słonka.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu